تعاون، کار و رفاه اجتماعی

خبرهای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان

عادیزاده معاون امور اشتغال سازمان بهزیستی استان خوزستان:
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢۸
 
تشکیل تعاونی های اشتغال برای مددجویان بهزیستی
 
  معاون امور اشتغال سازمان بهزیستی استان خوزستان تشکیل تعاونی های اشتغال را راه حلی مناسب برای اشتغال مددجویان بهزیستی خواند
  عادیزاده معاون امور اشتغال سازمان بهزیستی استان خوزستان با بیان این مطلب گفت: با توجه به اینکه بانکها در خصوص اعطای تسهیلات بنگاههای اقتصادی کوچک زودبازده اقدامی نکرده اند و برای پرداخت وام به مددجویان بهزیستی همکاری لازم ندارند لذا سازمان بهزیستی از طریق تشکیل تعاونیهای اشتغال با ایجاد تفاهم نامه بین اداره کل تعاون استان خوزستان درصدد تشکیل تعاونیهای اشتغال برای مددجویان است.
وی افزود: دستوالعمل تفاهم نامه و چگونگی تشکیل تعاونیهای اشتغال به کلیه شهرستانهای تابعه ارسال شده است و به تبع آن کلیه شهرستانهای استان خوزستان ملزم شده اند تا با شناسایی نوع و استعداد اشتغال شهرستان و مددجویان خود نسبت به تشکیل این تعاونی ها در اسرع وقت اقدام کنند.
معاون امور اشتغال سازمان بهزیستی استان خوزستان در خصوص چگونگی بهره مندی از این طرح تصریح کرد: در واقع مددجویان عزیز می توانند از طریق راهنمایی های کارشناسان اشتغال بهزیستی استان و شهرستان خود نسبت به راه اندازی این تعاونی ها که متشکل از 7 نفر می باشند اقدام کنند.
عادیزاده گفت: افراد تحت پوشش این تعاونی ها نیز می توانند در زمینه های گوناگون خدماتی، تولیدی، صنعتی و اشتغال اقدام کرده و از مزایای سازمان تعاون که در خصوص کمک به تعاونیهای مددجویان بهزیستی از طریق انعقاد تفاهم نامه اعلام آمادگی کرده است بهره مند شوند.
وی اظهار داشت: هدف از چنین طرحی خوداتکایی و عزت بخشیدن به کرامت مددجویان بهزیستی و مستقل کردن آنها از نظر مالی و همچنین حضور فعال این قشر در عرصه سازندگی و بالندگی جامعه اسلامی است.

 
 
سید ناصر مشعشعیان رییس اداره تعاون آبادان خبر داد :
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ٢:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢۸
 

افزایش سه برابری صادرات کالا از تعاونی‌های مرزنشین آبادان

رئیس اداره تعاونی آبادان از افزایش سه برابری صادرات کالا از تعاونی‌های مرزنشینان آبادان خبر داد.

سید ناصر مشعشعیان افزود: صادرات از تعاونی‌های مرزنشینان آبادان در شش ماه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل سه برابر رشد یافته است.
وی اظهار داشت: در طول این مدت بیش از 9 هزار تن کالا شامل آبزیان و دام از تعاونی های مرز نشین به کشور های هم جوار صادر شده است.
رئیس اداره تعاون آبادان ادامه داد: بیشترین این محصولات به کشور های عراق و حاشیه خلیج فارس صادر شده است.
مشعشعیان تصریح کرد: در شش ماه سال‌جاری همچنین 2 هزار تن کالا نیز از دیگر کشورها وارد شده است.
وی مهم‌ترین اجناس وارداتی را کولرهای گازی و برنج عنوان کرد و افزود: این کالا‌ها نیز اغلب از کشورهای حاشیه خلیج فارس وارد شده است.
رئیس اداره تعاون آبادان در مورد میزان ارز آوری محصولات صادراتی برای کشور نیز گفت: ارزش صادرات شش ماهه اول امسال 4 میلیارد و 373 هزار دلار است و ارزش محصولات وارد شده به کشور توسط اداره تعاون نیز 2 میلیون و 948 هزار دلار برآورد شده است.


 
 
توسط مسلم بیات مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی خوزستان؛
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ٢:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢۸
 
ازتعاونی صنایع غذایی فرید بهبهان تجلیل شد
 
  مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان خوزستان گفت: لزوم نهادینه شدن استاندارد در همه بخش های جامعه احساس می شود و در همین راستا این اداره درس استاندارد را به عنوان یک درس اختیاری از ترم آینده در دانشگاه شهید چمران تدریس می کند.  

مسلم بیات به مناسبت روز جهانی استاندارد در دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت: دانشجویان، مدیران آینده نظام جمهوری اسلامی هستند و تبیین جایگاه استاندارد بین آنان الزامی به نظر می رسد به همین علت اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی خوزستان با همکاری دانشگاه شهید چمران اهواز از ترم تحصیلی آینده درس استاندارد را به عنوان یک درس اختیاری به دانشجویان این دانشگاه تدریس می کند.

وی ادامه داد: کارهای فراوانی برای نهادینه کردن استاندارد بین مردم استان انجام شده است که در همین راستا برنامه هایی در سه سطح مدارس، دانشگاه ها و جامعه برنامه ریزی و تدوین شده و در حال اجرا است و امیداوریم این برنامه در نهایت باعث گسترش استاندارد در بین کلیه جمیعت کشور شود.

بیات یکی از اقدامات این اداره کل برای ترویج استاندارد را آموزش آن به کودکان در سنین پایین عنوان و تصریح کرد: در سال گذشته سه جلد کتاب برای کودکان استان خوزستان در تیراز 60 هزار نسخه چاپ و در بین مهدکودک ها و کانون ها پرورش فکری نوجوان توزیع شد ضمن اینکه 30 هزار حلقه سی دی آموزشی نیز بین سایر مردم توزیع شده است.

وی ایجاد کمیته فنی تدوین استاندار خرما را یکی از برنامه های در دست اجرای این اداره کل عنوان کرد و گفت: در این برنامه 30 استاندارد ملی در ارتباط با خرما و فرآورده های آن در دست تدوین است که می تواند الگوی خوبی برای ساماندهی صادرات این محصول با ارزش باشد.

در این آیین از ‪11 واحد نمونه استان خوزستان شامل شرکت دزنوش دزفول، شرکت نفت پاسارگاد، گروه ملی صنعتی فولاد ایران، صنایع غذایی فدلک، زمرد آرد ایذه، شرکت مهندسی نیک تابان دز، کشت و صنعت گلستان دزفول، شیر پاستوریزه پگاه خوزستان، شرکت تولیدی رینگ سایپا، تعاونی صنایع غذایی فرید بهبهان و نصب و تعمیرات نیروگاه های خوزستان در زمینه رعایت اصول استاندارد تجلیل شد.


 
 
عبدالرضا رضایی رئیس اتحادیه تعاونیهای مرغداری خوزستان خواستار شد:
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ۱٢:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٤
 
خرید تضمینی مرغ از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونیهای مرغداری خوزستان گفت: خواستاریم معاونت پشتیبانی امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان برای جلوگیری از متضرر شدن تولیدکننده به خرید تضمینی مرغ بپردازد.

عبدالرضا رضایی توضیح داد: در حال حاضر قیمت خرید هر کیلوگرم مرغ زنده یک هزار و 550 تومان می‌باشد و این در حالی است که قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ برای تولید کننده یک هزار و 850 تومان است.

وی افزود: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم مرغ از درب کشتارگاه 2 هزار و 600 تومان و در بازار 2 هزار و 750 تومان است. از جمله دلایل کاهش قیمت مرغ، بیشتر بودن میزان عرضه در مقابل تقاضا برای خرید مرغ بوده است.

رضایی تصریح کرد: امور پشتیبانی امور دام باید به خرید مرغ بپردازد و آن را برای زمانی که مرغ کمتر از میزان نیاز است، ذخیره کند تا در این صورت هم از تولید کننده و هم از مصرف کننده حمایت شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونیهای مرغداری خوزستان عنوان کرد: قیمت نهادهای مرغ همچون سویا و ذرت همانند گذشته می باشد و تغییری نیافته است.


 
 
دکترسیدعباس طباطبایی معاون امور عمرانی استانداری خوزستان :
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ۱٢:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٤
 

فعالیت‌های مسکن مهر در استان موفقیت‌آمیز به نظر می‌رسد

معاون امور عمرانی استانداری خوزستان گفت: با تصویب طرح جامع مسکن خوزستان، اطلاعات شهرها و روستاهای استان در زمینه کمبود مسکن جمع‌آوری شد.

دکترسیدعباس طباطبایی اظهار داشت: با جمع‌آوری اطلاعات کافی از واحدهای مسکونی بادوام، کم‌دوام و بی‌دوام شهرها و روستاها، نیاز استان به تعداد واحدهای مسکونی مورد نیاز برآورد شده است.
به گفته وی بر اساس اطلاعات موجود، برنامه ریزی‌های لازم در زمینه ساخت مسکن و بازسازی واحدهای مسکونی صورت می‌گیرد.
طباطبایی از تصویب طرح جامع مسکن استان خبر داد و تأکید کرد: با اجرای کامل این طرح، نیاز استان تا سال 1405 در بخش مسکن تأمین می‌شود.
وی افزود: در اواخر سال 86 با انتخاب مشاور طرح، جلسه نهایی برگزار و نواقص طرح جامع مسکن خوزستان مورد بررسی قرار گرفت.
معاون امور عمرانی استانداری خوزستان خاطرنشان‌ کرد: بررسی‌های صورت گرفته از سوی مشاور این طرح نشان‌دهنده 11 درصد کمبود مسکن در شهرها و 24 درصد در روستاهای خوزستان است.
وی سیاستگذاری‌های ملی در زمینه مسکن استان تا سال 1390 و 1405 را با محوریت طرح جامع مسکن خوزستان دانست و گفت: با اجرای طرح جامع مسکن، ضرورت مقاوم سازی مسکن روستایی بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.
طباطبایی همچنین عنوان کرد: فعالیت‌های مسکن مهر در تمام مراحل اجرایی از قبیل پذیرش افراد، تشکیل تعاونی و ساماندهی آنها، تحویل زمین به 48 هزار واحد، آغاز عملیات اجرایی و آماده‌سازی موفقیت‌آمیز به نظر می‌رسد.
به گفته وی در طرح جامع مسکن استان، وضعیت تحولات جمعیتی، ابنیه مسکونی بر اساس نوع مصالح بادوام، کم‌دوام و بی‌دوام، عمر بنا و همچنین وضعیت میزان تراکم ساختمانی مورد ارزیابی قرار گرفته است.


 
 
مهندس فدعمی فرماندار اهواز:
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٤
 

اداره کل تعاون خوزستان ، تعاونی های بزرفرماندار اهواز و مدیر کل تعاون خوزستان در حال مصاحبهگ تشکیل می دهد

فرماندار اهواز با اشاره به معضل بیکاری در مناطق حاشیه نشین خواستار همکاری و تعامل همه دستگاههای اجرایی و احساس مسئولیت همه مدیران در جهت رفع این معضل شد.
مهندس فدعمی در جلسه بررسی وضعیت اشتغال مناطق حاشیه نشین اهواز که در فرمانداری این شهر برگزار شده بود با اعلام این خبر خاطر نشان کرد: کلیه فارغ التحصیلان رشته های کشاورزی ساکن در مناطق حاشیه شهر اهواز توسط جهاد کشاورزی جذب و در مجتمع های کشاورزی، دامپروری و گلخانه ای مشغول به کار می شوند.
وی افزود: با هماهنگی انجام شده ، اداره کل تعاون علاوه بر ایجاد تعاونی های کوچک، ایجاد تعاونیهای بزرگ را در برنامه کاری خود قرار داده است تا اعضای بیشتری را جذب و تحت پوشش قرار دهد.
وی تکمیل سوله های موجود در کوی 22 بهمن، آموزش افراد توسط فنی و حرفه ای، تشکیل کارگاههای آموزشی اتومکانیک، برق، ساختمان و برق خودرو را از مهمترین برنامه های آینده برای بیکاران این مناطق عنوان کرد.
فرماندار اهواز تصریح کرد: دستگاههای مرتبط با اشتغال حاشیه موظف شده اند گزارش اقدامات انجام شده در این خصوص را هر دو هفته یکبار به ا فرمانداری گزارش کنند.


 
 
مهدی قطبی‌زاده مدیر کل تعاون خوزستان:
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ۱٠:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٢
 
تکمیل و ارسال فرم اطلاعات متقاضیان اشتغال در بخش تعاونی ضروری استمهدی قطبی‌زاده

مدیر کل تعاون خوزستان گفت: متقاضیان جویای کار که نامه و درخواست خود را تقدیم رئیس جمهور کرده‌اند، می‌توانند با تکمیل فرم اطلاعات متقاضیان اشتغال در بخش تعاونی، نسبت به تشکیل شرکتهای تعاونی اشتغالزا اقدام کنند.

به گزارش (ایسنا) خوزستان و به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان، مهدی قطبی‌زاده توضیح داد: به منظور ثبت مشخصات و اطلاعات صاحبان نامه‌ها در سیستم رایانه‌ای وزارت تعاون و برنامه‌ریزی برای ایجاد اشتغال در قالب تعاونی‌های تولیدی و خدماتی، فرم اطلاعات متقاضیان اشتغال در بخش تعاونی برای کلیه افرادی که در سفر اول ریاست محترم جمهوری به استان درخواستی به ایشان تقدیم کرده‌اند، فرستاده شده است.

وی اضافه کرد: افرادی که فرم‌ها را دریافت نموده ولی تا کنون آنها را تکمیل و ارسال نکرده‌اند، هر چه سریعتر نسبت به تکمیل فرم‌ها اقدام کنند تا بتوان قدم‌های بعدی را برای اشتغال متقاضیان کار در قالب تعاونی برداشت.

مدیر کل تعاون خوزستان بیان کرد: هزینه ارسال و دریافت فرم اطلاعات متقاضیان اشتغال با انعقاد قرارداد با اداره کل پست استان خوزستان پرداخت شده است و دریافت کنندگان فرم‌ها نیازی به خرید پاکت و تمبر برای ارسال فرم‌ها ندارند و تنها انداختن فرم‌ها در صندوق‌های پست محل سکونت کفایت می‌کند.

قطبی‌زاده تاکید کرد: عدم ارسال فرم اطلاعات متقاضیان اشتغال از سوی صاحبان نامه به اداره تعاون استان، به منزله انصراف آنها از پیگیری نامه‌های تقدیمی به ریاست جمهوری تلقی می‌شود.


 
 
سید ‌جعفر حجازی استاندار خوزستان خبر داد :
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٢
 

آماده سازی زمین های مسکن مهر در خوزستان تا آبان ماه‏ 

استاندار خوزستان از آماده سازی زمین های مسکن مهر تا آبان ماه سال‌جاری خبر داد و خواستار برقراری ارتباط مستقیم بین بانک های عامل و فرمانداری ها برای تسریع در آماده سازی این زمین ها شد.     

سید ‌جعفر حجازی در جلسه بررسی مسکن مهر خوزستان افزود: بنیاد مسکن، شهرداری های استان، بانک های عامل، تعاونی ها و فرمانداران تلاش کنند تا  بار مالی اضافه بر متقاضیان این زمین ها وارد نشود.

وی تاکید کرد: هزینه تمام شده در ساخت اینگونه مسکن ها باید در همه شهرها متعادل ومعقول باشد.

در این جلسه پس از بحث و بررسی، مواردی همچون ابلاغ برآورد آماده سازی زمین ها به اتحادیه ها و فرمانداری ها، همکاری تعاونی ادارات با اتحادیه ها از قبیل هماهنگی جهت ماشین آلات و نیروهای فنی، پیگیری جهت تهیه و واگذاری مسکن مهر به شهرهای فاقد زمین همچون حمیدیه،لالی، بستان، هویزه، رامشیر، ویس، ملاثانی، شیبان، برگزاری جلسه مسکن مهر و شورای تامین مسکن مهر با حضور بانکها و فرمانداریها به صورت هر دو هفته یکبار در استانداری و هماهنگی با دفترخانه‌ها جهت ثبت زمین های واگذار شده، به تصویب رسید.

همچنین در این نشست سازمان جهاد کشاورزی مکلف شد زمین های کشاورزی درون محدوده را طبق قانون ساماندهی کند و به سازمان مسکن و شهرسازی جهت واگذاری مسکن مهر انتقال دهد.

همچنین در این جلسه مقرر شد دستگاه‌های خدمات زیربنایی نسبت به پیگیری و تامین اعتبار جهت توسعه شبکه‌های خدماتی آب و برق طبق قانون ساماندهی اقدام لازم را انجام و نتیجه را به دبیر شورای مسکن استان منعکس کنند.


 
 
سید مصطفی موسوی مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی آبزی‌پروران خوزستان:
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٢
 

برخی بازارچه‌های ماهی سطح شهر اهواز تعطیل شده‌اند

مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی آبزی‌پروران خوزستان گفت: در حال حاضر برخی بازارچه‌های عرضه ماهی در سطح شهر تعطیل شده است و امکان بازگشایی غرفه‌ها وجود ندارد.

سید مصطفی موسوی توضیح داد: از اواخر سال گذشته تا پانزدهم فروردین ماه سال جاری، سه بازارچه برای عرضه مستقیم آبزیان پرورشی ایجاد و 80 تن ماهی با قیمت و کیفیت مناسب در این بازارچه‌ها عرضه شد.

وی افزود: هدف از دایر کردن بازارچه های عرضه ماهی، کسب سود نیست زیرا در این مکان‌ها، ماهی با قیمت بسیار مناسب به فروش می‌رسد. احداث چنین بازارچه‌هایی بار مالی سنگینی برای اتحادیه ایجاد کرد و باید در این زمینه به اتحادیه کمک می‌شد.

موسوی تاکید کرد: متاسفانه هیچ کدام از نهادهای مرتبط به ما کمک نکردند و حداقل امکانات مورد نیاز ما را نیز تامین نکردند. ما به عنوان بخش خصوصی امکاناتمان محدود است و تاکنون هیچگونه کمکی نیز به ما نشده است.

مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی آبزی‌پروران خوزستان بیان کرد: اتحادیه برای نخستین بار اقدام به عرضه ماهی در چنین نقاطی کرد و مسئولان باید اهمیت بیشتری به مسئله ماهی و آبزیان می‌کردند و در این زمینه فرهنگ سازی می‌شد.

موسوی یادآور شد: یکی از بازارچه‌ها را به دلیل بالا بودن میزان اجاره و نداشتن توانایی برای پرداخت اجاره مجبور به تحویل آن شدیم. در حال حاضر نیز تنها بازارچه سمت ساحل در شهر اهواز دایر است که در بلندمدت، ضررهای بسیاری به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: همچنان در انتظار انجام برخی فعالیتها برای افزایش فرهنگ مصرف آبزیان در استان هستیم و از افرادی که خواهان اجرای چنین طرحهایی هستند استقبال می‌کنیم.

مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی آبزی‌پروران خوزستان تاکید کرد: اتحادیه برای بالا بردن فرهنگ مصرف ماهی و افزایش مصرف سرانه طرح‌هایی دارد که امیدواریم این طرح‌ها عملی گردد.

موسوی تصریح کرد: مصرف کنندگان آبزیان باید توجه کافی داشته باشند که در خرید ماهی به کیفیت آن نیز توجه کنند زیرا گوشت ماهی بسیار حساس است.

مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی آبزی‌پروران خوزستان یادآور شد: اتحادیه ماهی اقدام به ایجاد یک غرفه عرضه ماهی در بازار مرکزی تره‌بار تهران کرده است. در این غرفه، ماهی‌های تازه جنوب عرضه می‌شود. مصرف کنندگان آبزیان در تهران به دنبال ماهیان استان ما هستند.


 
 
بهروز فرج‌اللهی معاون فرماندار اندیمشک خبر داد :
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ٢:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۱٤
 

تشکیل 94 تعاونی مسکن مهر در اندیمشک

معاون فرماندار اندیمشک از تشکیل 94 تعاونی در قالب طرح مسکن مهر با ظرفیت 8 هزار و 140 متقاضی خبر داد.

بهروز فرج‌اللهی اظهار داشت: از ابتدای اجرای طرح تاکنون 24 هزار و 365 نفر برای دریافت مسکن مهر ثبت‌نام کرده‌اند.
وی افزود: از این تعداد متقاضی‌ پس از بررسی و پالایش‌ 8 هزار و 140 نفر واجد شرایط دریافت زمین تشخیص داده شد که در قالب سه گروه کارمندی با 26 تعاونی و 2 هزار و 229 نفر و گروه کارگری در قالب 11 تعاونی با 539 نفر عضو ثبت‌نام کرده‌اند.
فرج‌اللهی ادامه داد: علاوه بر این‌ 57 تعاونی دیگر برای متقاضیان آزاد با 5 هزار و 372 نفر عضو ساماندهی شده ‌است.
معاون فرماندار اندیمشک تعداد تعاونی‌های واجد شرایط را 64 تعاونی اعلام کرد و افزود: پس از انجام مراحل تشکیل تعاونی و ثبت اساسنامه، 14 تعاونی در قالب اتحادیه مسکن مهر اندیمشک با سازمان مسکن و شهرسازی این شهرستان برای دریافت زمین تفاهمنامه امضا و زمین دریافت کرده‌اند.
فرج‌اللهی گفت: زمین در نظر گرفته شده برای ساخت مسکن مهر در اندیمشک 6/6 هکتار به مساحت 66 هزار مترمربع است که پس از‌ کسر فضاهای آموزشی، فرهنگی، مذهبی و سایر موارد‌ 38 هزار مترمربع به صورت خالص برای ساخت واحدهای مسکونی مهر تحویل داده می‌شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر کار آماده‌سازی ‌و تسطیح زمین‌های مسکن مهر در اندیمشک 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: اعضای 14 تعاونی مسکن مهر برای دریافت وام آماده‌سازی به ازای هر عضو 10 میلیون ریال به بانک عامل معرفی شده‌اند.
‌هزار و 20 واحد مسکونی در قالب طرح مسکن مهر در اندیمشک ساخته می‌شود.


 
 
سیدناصر مشعشعیان رییس اداره تعاون آبادان:
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ٢:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۱۳
 

43 تعاونی در آبادان مشغول فعالیت هستند

رییس اداره تعاون آبادان از فعالیت بیش از 43 تعاونی مختلف در آبادان خبر داد.

سیدناصر مشعشعیان افزود: این تعاونی‌ها در بخش‌های مختلف مسکن، کشاورزی، خدمات، حمل و نقل دریایی ، بندری و صنعت مشغول فعالیت هستند.
وی اظهار داشت: با فعالیت این تعداد تعاونی برای بیش از یک هزار و 700 نفر فرصت شغلی جدید فراهم شده است.
رییس اداره تعاون آبادان در ادامه خاطرنشان کرد: این تعداد تعاونی بیش از یک هزار نفر عضو فعال دارند که این موضوع به امر اشتغال در عرصه اقتصادی کمک شایانی کرده است.
وی افزود: هم اکنون با توجه به اهتمام جدی دولت نهم برای حل معضل بخش مسکن بیش از 28 تعاونی در این بخش در آبادان تاسیس شده که همه این شرکت‌ها در حال فعالیت هستند.
مشعشیان افزود: با تشکیل اتحادیه تعاونی مسکن مهر نسبت به آغاز کار آماده ‌سازی زمین برای واگذاری به 4 هزار و 740 نفر از شهروندان واجد شرایط آبادانی آغاز شده است.


 
 
تبریک ؛
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ۱٢:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۱٠
 

عید سعید فطر بر ایرانیان مسلمان مبارک باد


 
 
مهدی قطبی‌زاده مدیر کل تعاون خوزستان:
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٩
 
تعاونی های حاشیه نشین اهواز تشکیل می‌شود

مدیر کل تعاون خوزستان گفت: کلیه دستگاه‌های اجرایی استان موظف به همکاری با تعاونیهای حاشیه نشین اهواز برای ایجاد اشتغال شده‌اند. مهدی قطبی‌زاده

مهدی قطبی‌زاده توضیح داد: به منظور ایجاد اشتغال برای حاشیه نشینان شهر اهواز قرار شده است افرادی که در دوره آموزشی فنی و حرفه‌ایی و کار آفرینی آموزش دیده‌اند با مراجعه به اداره تعاون اهواز برای تشکیل تعاونی اقدام نمایند.

وی گفت: مناطق کوی علوی، حصیر آباد، چهار صد دستگاه، کوت عبدالله و ملاشیه از جمله مناطق حاشیه اهواز محسوب می‌شوند.

پیش از این سید جعفر حجازی، استاندار خوزستان از ایجاد بازارچه‌های صنعتی در اهواز برای کارجویان حاشیه نشین شهرستان اهواز خبر داده بود.

وی گفته بود: به منظور راه اندازی و افزایش کارایی بازارچه‌های صنعتی باید آموزش نیروهای انسانی توسط اداره کل فنی و حرفه‌ای خوزستان در رشته های مورد نیاز ادامه پیدا کند.

وی به ایجاد رابطه بین نیروهای آموزش دیده و تعاونیها تاکید و عنوان کرده بود: اداره کل تعاون استان با ایجاد این ارتباط از پراکندگی نیروهای آموزش دیده در سطح شهر جلوگیری و در بازارچه هایی که توسط شرکت شهرکهای صنعتی ایجاد می‌شود نیروی کار مورد نیاز را در قالب تعاونی ساماندهی می‌کند.


 
 
مهدی قطبی‌زاده مدیر کل تعاون خوزستان:
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٩
 
بانک ها موظف به پرداخت تسهیلات مسکن مهر به تعاونی‌ها شدندمهدی قطبی زاده

مدیرکل تعاون خوزستان گفت: بر طبق دستور استاندار، بانکها موظف به پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی مسکن مهر به تعاونی‌ها شده‌اند.

مهدی قطبی‌زاده توضیح داد: کلیه بانک های مسکن، تجارت، صادرات، ملت ، غیر ازبانک های خصوصی سهمیه‌ای برای پرداخت تسهیلات مسکن مهر دارند که  موظف شده‌اند به تعاونی‌هایی که پرونده آنها در بانک تکمیل شده، تسهیلات یک میلیون تومانی بپردازند.

وی افزود: پرداخت وام از سوی بانک براساس تفاهم نامه واگذاری زمین بین اتحادیه‌های مسکن مهر و سازمان مسکن و شهرسازی انجام خواهد شد.

مدیرکل تعاون خوزستان تصریح کرد: فرمانداران هر شهرستان در صورت داشتن زمین، می‌توانند به گروه‌های غیرتعاونی که در قالب گروههای سه تا پنج نفره تشکیل می‌شوند زمین اعطا کنند.


 
 
گزارش ؛
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٩
 
مزارع پرورش ماهی در خوزستان با مشکلات جدی مواجهند

خشکسالی، فعالیت پرورش ماهی در بسیاری از مزارع پرورش ماهی خوزستان را با مشکلات جدی مواجه کرده و این درحالیست که پنج رودخانه مهم کارون، کرخه، دز، جراحی و زهره در این استان جاریست.

این استان علاوه بر دارا بودن منابع آب شیرین، دارای بیش از 200 کیلومتر خط ساحلی در خلیج فارس است. اهمیت منابع آبی، موقعیت منطقه و نیز شرایط آب و هوایی بسیار مناسب منطقه خوزستان موجب شده مزیت نسبی مناسبی برای پرورش انواع ماهیان گرم آبی و تکثیر و پرورش ماهیان بومی در این استان وجود داشته باشد.

سالانه 580 هزار تن انواع ماهی و آبزی پروری در کشور تولید می‌شود که150 هزار تن به صورت آبزی پروری تولید می‌شود و سهم استان خوزستان از این میزان تولید، 60 هزار تن ماهی است.

به صورت متوسط، سالانه از 297 مزرعه پرورش ماهیان گرمابی استان به مساحت مفید 6 هزار و 400 هکتار،  25 هزار و 210 تن انواع ماهیان پرورش گرمابی از گونه‌های کپور، آمور، فیتوفاگ، بیگ‌هد و گونه‌های بومی شامل بنی و شیربت تولید می‌شود.

به گفته رئیس سازمان شیلات ایران، در صورت فراهم شدن شرایط لازم برای توسعه و تولید ماهی، خوزستان قادر به تولید 50 درصد از نیاز ماهی کشور خواهد بود. کارشناسان این بخش معتقدند تحقق این برنامه نیازمند برنامه‌ریزی از سوی مسوولان شیلات و سازمان جهاد کشاورزی خوزستان است. اما آیا ساختارهای لازم برای تدوین چنین برنامه‌ای در بخش شیلات خوزستان ایجاد شده است؟

متاسفانه امسال به دلیل بروز خشکسالی، پرورش دهندگان در خوزستان برای تولید ماهی با مشکلات بسیاری مواجه شدند. پرورش دهندگان برای جلوگیری از زیان ناشی از خشکسالی و کاهش بیش از حد تولید، نیازمند تهیه مواد اولیه تولید ماهی و تجهیزات مورد نیاز بودند.

اما در چنین شرایطی، بانک‌ها حاضر به تامین اعتبارات مورد نیاز پرورش دهندگان نشدند و از اعطای تسهیلات خودداری کردند. علاوه بر آن به پرورش دهندگان وعده عرضه کود شیمیایی داده بودند اما با وجود گذشت 6 ماه از آغاز سال تاکنون، این وعده محقق نشده است. تولید کنندگان ماهی معتقدند در صورتی می توانند ماهی بیشتری در مزارعشان تولید کنند که تسهیلات بانکی و غذای ماهی یارانه دار برای پرورش دهندگان در نظر گرفته شود.

به دلیل بروز خشکسالی در سال جاری، قیمت خوراک ماهی‌ها به صورت جهانی افزایش یافته و به همین دلیل پرورش دهندگان ماهی مجبورند برای تامین غذای ماهیها، جو، ذرت و گندم را به صورت آزاد خریداری کنند.

پرورش دهندگان ماهی در چنین شرایطی به دلیل مشکلات مالی و کمبود نقدینگی، مجبور به فروش پیش از تولید محصولات خود به برخی دلالان می‌شوند. دلالان نیز از این موقعیت استفاده کرده و پس از دریافت ماهی‌ها از تولید کنندگان، در هر زمان که می‌خواهند، ماهی را به بازار عرضه می‌کنند. این امر موجب می‌شود در برخی مواقع، ماهی در بازار به میزان کافی یافت نشود و قیمت آن دچار نوسان بسیار گردد.

عامل دیگری که موجب شده فعالیت مزارع پرورش ماهی با بحران جدی مواجه شود، مشکل کمبود آب است. به عنوان مثال سالانه حدود 10 هزار تن ماهی در مزرعه‌های پرورش ماهی در شهرستان شوشتر تولید می‌شود که هم اینک به دلیل خشکسالی آب مورد نیاز مزرعه‌های پرورش ماهی در این شهرستان وجود ندارد.

به گفته قوچانی، فرماندار شوشتر در صورت تعطیلی مزرعه‌های پرورش ماهی در شش ماه سال جاری بیش از هفت میلیارد تومان ضرر به کشاورزان پرورش دهنده ماهی وارد می‌شود. اما در چنین شرایطی امور آب استان خوزستان به همه پرورش دهندگان ماهی اعلام کرده به دلیل کمبود ذخایر سدها نباید در سال جاری به پرورش ماهی بپردازند.

گروه خبری خبرگزاری دانشجویان ایران در منطقه خوزستان به سراغ پرورش دهندگان ماهی در مجتمع پرورش ماهی آزادگان رفته تا نظر تولید کنندگان ماهی درباره وضعیت تولید و مشکلات فرا روی این بخش در شرایط خشکسالی سال جاری را جویا شود.

مجتمع پرورش ماهی آزادگان با مساحت 12 هزار و 400 هکتار و تولید سالانه حداقل 6 هزار تن انواع ماهی همچون کپور، فیتوفاگ، قزل، بیگ‌هد و آمور در 20 کیلومتری جاده اهواز - آبادان واقع شده است. هم اکنون فاز نخست این مجتمع شامل 2 هزار و 700 هکتار زمین کشاورزی به بهره‌برداری رسیده است.

جاسم حمدی، پرورش دهنده‌ای که هفت سال است در این مجتمع کار می‌کند درباره مشکلات این مجتمع پرورش ماهی توضیح می‌دهد: با توجه به خشکسالی امسال، برای جلوگیری از کاهش بیش از حد تولید و تلفات ماهی هر مزرعه، نیازمند خرید دستگاههای هواده هستیم.

وی افزود: با وجود مشکلات نقدی و عدم تامین اعتبار از سوی بانکها برای مزارع، سه دستگاه هواده با قیمت هر کدام سه میلیون تومان خریداری کردم و این در حالی است که با توجه به مساحت 30 هکتاری مزارعی که در اختیار دارم باید 30 دستگاه هواده خریداری نمایم.

این پرورش دهنده مجتمع پرورش ماهی آزادگان با تاکید بر اینکه برای پرورش ماهی باید در طول 24 ساعت، آب موجود باشد، توضیح داد: در حال حاضر بر اساس سهیمه بندی انجام شده برای تقسیم آب حدود 4 متر مکعب آب در ثانیه وارد مجتمع می‌شود و سپس بین مزارع تقسیم می‌گردد؛ این در حالیست که در سال گذشته، 10 متر مکعب آب در ثانیه وارد مزارع می‌شد.

حمدی با اشاره به مشکلات ناشی از کمبود نقدینگی پرورش دهندگان بیان کرد: متاسفانه بانک‌ها به منظور تامین اعتبارات موردنیاز برای پرورش ماهی به تولیدکنندگان تسهیلات نمی‌دهند. همچنین قرار بوده است به پرورش دهندگان کود شیمیایی تحویل دهند اما با وجود گذشت 6 ماه از آغاز سال تاکنون این اقدام انجام نشده است. در واقع کودشیمیایی باید در آغاز هر سال به تولیدکنندگان داده شود اما تاکنون به ما تحویل داده نشده است.

وی تصریح کرد: امیدواریم تسهیلات بانکی و غذای ماهی یارانه دار برای پرورش دهندگان در نظر گرفته شود تا بتوان ماهی بیشتری تولید کرد.

حمدی عنوان کرد: برای تامین غذای ماهیها باید جو، ذرت و گندم را به صورت آزاد خریداری کنیم. امسال قیمت هر کیلوگرم جو 430 تومان، قیمت گندم 320 تومان و ذرت نیز 320 تومان تعیین شده است. از سویی نیز به دلیل فاصله مجتمع تا مرکز شهر، مجبور به تامین بنزین با قیمت آزاد هستیم.

وی با بیان اینکه مجتمع پرورش ماهی آزادگان فرصتهای شغلی غیرمستقیم بسیاری را ایجاد کرده است، افزود: عمده ماهی تولید شده این مجتمع به عراق صادر می‌شود زیرا میزان تولید ماهی در این مجتمع بیش از نیاز استان است.

حمدی یادآور شد: مساحت مفید این مجتمع، یک هزار و 600 هکتار است. فاز نخست مجتمع شامل 5 هزار هکتار است که2 هزار هکتار آن به کشت علوفه و سه هزار هکتار به پرورش ماهی اختصاص یافته است. این مجتمع از سال1380 فعال شده است.

این پرورش دهنده بیان کرد: 70 درصد ماهی گرم آبی کشور در استان خوزستان تولید می‌شود. در مجتمع ماهی آزادگان سالانه حداقل 6 هزار تن ماهی تولید می‌گردد و همچنین حدود هشت هزار تن علوفه و گندم کشت می‌شود. از هر هکتار پرورش ماهی بیش از چهار تن ماهی برداشت می‌شود. در حال حاضر بیش از 70 درصد ماهی این مجتمع، به عراق صادر می‌گردد.

پیش از این سید مصطفی موسوی، مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی پرورش ماهی اهواز درباره مشکلات پرورش دهندگان ماهی به ایسنا گفته بود: 35 پرورش دهنده ماهی برای دریافت تسهیلات به بانک کشاورزی معرفی شده ‌بودند که تاکنون هیچ گونه تسهیلاتی دریافت نکرده‌اند.

وی تصریح کرده بود: این تعداد افراد پرورش دهنده ماهی از سوی اتحادیه پرورش ماهی به بانک کشاورزی معرفی شدند تا برای خرید تراکتور و خودرو حمل ماهی اعتبار دریافت کنند که تاکنون بانک کشاورزی به دلایل مختلف از پرداخت تسهیلات به آنها خودداری کرده است.

وی افزوده بود: به عنوان یک پرورش دهنده ماهی از فروردین ماه تاکنون برای دریافت تسهیلات به بانک کشاورزی مراجعه کرده‌ام که تاکنون هیچ گونه اقدامی صورت نگرفته است. بانک برای پرداخت نکردن اعتبار بهانه‌های مختلفی از جمله کمبود اعتبار برای پرداخت تسهیلات به متقاضی عنوان می‌کنند.

موسوی همچنین عنوان کرده بود: متاسفانه پرورش دهندگان ماهی به دلیل مشکلات مالی و کمبود نقدینگی مجبور به فروش پیش از تولید محصولات خود به برخی دلالان شدند. دلالان با خرید ماهیهای بسیار کوچک پرورش دهندگان به آنها پول می‌دادند و از سوی دیگر سودکلان بدست می‌آوردند، سپس این دلالان پس از پرداخت قیمت ماهی و دریافت آنها از تولید کنندگان در هر زمان که می‌خواستند ماهی را به بازار عرضه می‌کردند که این امر موجب می‌شد در برخی مواقع ماهی در بازار به میزان کافی نباشد و قیمت آن دچار نوسان بسیار گردد.

وی درباره مشکلات ناشی از خشکسالی در مزارع پرورش ماهی عنوان کرد: امور آب استان خوزستان به همه پرورش دهندگان ماهی اعلام کرده به دلیل کمبود ذخایر سدها نباید در سال جاری به پرورش ماهی بپردازند. حتی به پرورش دهندگان مجتمع پرورش ماهی آزادگان نیز اعلام شده به آبگیری و پرورش ماهی اقدام نکنند.

موسوی افزوده بود: در سال جاری به دلیل پایین آمدن آب استخرها، ماهی‌ها تلف می‌شوند و به همین دلیل پرورش ماهی به صرفه نیست و تولید کنندگان مجبور به صید و عرضه ماهی پیش از موعد اصلی برداشت به بازار می‌شوند. این مسئله موجب می‌شود ماهی‌ها با وزن کم در بازار به فروش برسند و کیفیت ماهی نیز کاهش یابد.

وی با پیش‌بینی افزایش قیمت ماهی در پایان سال، عنوان کرده بود: می‌توان اثرات خشکسالی را با در اختیار قراردادن غذای یارانه‌ دار به پرورش دهندگان ماهی، پرداخت وام، خرید دستگاه‌های هواده، بالا بردن آگاهی، مدیریت پروش دهندگان و برگزاری دوره‌های ترویجی کاهش داد.

موسوی با بیان اینکه در صورت تعطیل شدن مزارع پرورش ماهی، افراد بسیاری در استان بیکار می‌شوند، خاطرنشان کرده بود: در خوزستان حدود 6 هزار هکتار مزرعه مفید پرورش ماهی وجود دارد و در هر مزرعه پرورش ماهی بیش از 4 نفر به صورت مستقیم و بیش از 10 نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کارند.

فراز زاهدی‌فرد، مدیرعامل تعاونی تولید مجتمع پرورش ماهی آزادگان نیز در این باره گفته بود: حدود 6 هزار هکتار مزرعه پرورش ماهی در سطح خوزستان تولیدی بالغ بر 24 هزار تن در سال دارند که در صورت اجرا شدن دستورالعمل سازمان آب و برق این میزان تولید به صفر خواهد رسید.

وی توضیح داده بود: طبق دستورالعمل سازمان آب و برق هرگونه آبگیری در استخرها ممنوع شده و در صورت آبگیری، مرکز پرورش دهنده پلمپ خواهد شد.

زاهدی فرد خاطرنشان کرده بود: چندین تعاونی پرورش ماهی در طی این چند سال اخیر برای بهبود و توسعه سیستم آبیاری مراکز خود در تلاش بوده‌اند و از بانک تسهیلات دریافت کرده‌اند. این تعاونیها در صورتیکه بخواهند دستورالعمل سازمان آب و برق را اجرا کنند تولیدشان به صفر می‌رسد که در آن صورت قادر به بازپرداخت وام نخواهند بود.

گزارش از عصمت نجفی، خبرنگار ایسنا


 
 
استانداز خوزستان در آیین تجلیل از مدال آوران خوزستانی مسابقات پارالمپیک پکن:
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۳
 

با تشکیل تعاونی های تولیدی و مهندسی می توان به ایجاد فرصت های شغلی پایدارپرداخت

 از مدال آوران خوزستانی مسابقات پارالمپیک پکن در مراسمی تجلیل به عمل آمد.
  استانداز خوزستان در این مراسم گفت: مهم ترین مشکل استان خوزستان اشتغال است و برای رفع این مشکل مشارکت تشکل های غیر دولتی می تواند موثر باشد.
سید محمد جعفر حجازی با اشاره به وجود صنایع بزرگ و علاقه مردم خوزستان به فرصت های شغلی دولتی که عامل اصلی بیکاری در خوزستان است، گفت: عدم توجه به بخش خصوصی و نیز جنگ تحمیلی که مهاجرت نیروی های انسانی متخصص را در پی داشت به این مشکل بیش از پیش دامن زد.
نماینده عالی دولت در استان از جمله اهداف تقویت و توجه به تشکل های غیر دولتی را مشارکت در ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان خوزستان عنوان کرد و گفت: این تشکل ها می توانند با تشکیل تعاونی های تولیدی و مهندسی به جذب و تربیت نیروهای متخصص در ایجاد فرصت های شغلی پایدار بپردازند.
حجازی ادامه داد: خوشبختانه سازمان ملی جوانان در یک سال گذشته شتاب قابل قبولی به گسترش فعالیت های تشکل های مردم نهاد بخشیده تا جایی که دستگاه های اجرایی از این تشکل ها به عنوان مشاور در زمینه های مختلف استفاده می کنند.
استاندار خوزستان با بیان اینکه نیروی انسانی با ارزش ترین سرمایه ملی ایران است، گفت: سازمان ملی جوانان با ترکیب مناسبی به ساماندهی نیروهای انسانی در تشکل های غیر دولتی مشغول است.
نماینده عالی دولت در استان همچنین دستاورد کاروان ورزشی ایران در پارالمپیک 2008 پکن توسط ورزشکاران خوزستانی را غرور آفرینی بزرگ دانست و تصریح کرد: توجه به ورزش باید بیش از گذشته در استان نهادینه شود.
حجازی تاکید کرد: متولیان امور جوانان و ورزش استان باید شرایط لازم جهت افزایش سهمیه ورزشکاران خوزستانی در المپیک 2012 را فراهم کنند.
در مسابقات پارالمپیک پکن دو ورزشکار خوزستان موفق به کسب سه مدال طلا، نقره و برنز شدند.
در این مسابقات جواد حردانی ابتدا در رقابت های پرتاب نیزه مدال برنز و سپس در رقابت های پرتاب دیسک مدال طلا را برای کشورمان به ارمغان آورد ضمن اینکه عبدالرضا جوکار در رقابت های پرتاب نیزه گردن آویز نقره را به دست آورد.

 
 
محمدکاظم قاسمی مدیر مسکن و شهرسازی شوشتر:
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢
 

153 تعاونی مسکن مهر در شوشتر تشکیل شد

مدیرمسکن و شهرسازی شهرستان شوشتر گفت: تاکنون بیش از 153 تعاونی مسکن مهر در شوشتر به ثبت رسیده است.

محمدکاظم قاسمی اظهار داشت: تاکنون بیش از 153 تعاونی مسکن مهر در شوشتر ثبت شده و مرحله آماده سازی زمین‌ این تعاونی‌ها آغاز شده است.
وی تعداد اعضای این تعاونی‌ها را بیش از 12 هزار نفر اعلام کرد و گفت: اتمام پروژه‌های مسکن مهر در شوشتر از بین رفتن نسبی نیاز به مسکن را در این شهرستان به همراه خواهد داشت.
قاسمی در خصوص تسهیلات بانکی مورد نیاز این تعاونی‌ها گفت: برای هر فرد متقاضی مسکن در تعاونی‌های مسکن مهر باید10 میلیون بابت آماده‌سازی زمین پرداخت شود که هنوز به هیچ تعاونی در شوشتر این وام پرداخت نشده‌است.
وی خاطرنشان کرد: اعضای بیش از 21 تعاونی برای دریافت تسهیلات به بانک مراجعه کرده‌اند اما به هیچ‌کدام از معرفی شدگان وام پرداخت نشده‌است.
قاسمی تاکید کرد: با توجه به پیشرفت مناسب پروژه از برنامه‌های زمان‌بندی شده عقب نیستیم، اما باید تلاش شود تا مشکل تسهیلات هم برطرف شود.
مدیر مسکن و شهرسازی شوشتر ادامه داد: بانک‌ها در ابتدا برای دریافت ضمانت‌نامه از تعاونی‌ها، سخت گیری می‌کردند و اکنون که این مشکل حل شده است، باز هم از پرداخت وام خودداری می‌کنند.
قاسمی تأکید کرد: در حالی که دیگر وام‌های متعدد تا قبل از اتمام ساخت منزل به متقاضی پرداخت می‌شود، اما تاکنون وامی در شوشتر در اختیار متقاضیان مسکن مهر قرار نگرفته است که می‌تواند سبب بروز تاثیر منفی بر روند ساخت این منازل شود.