در صورت تامین نشدن آب 6 میلیون ماهی تلف می شود

مدیرعامل تعاونی تولید مجتمع ماهی آزادگان گفت: متاسفانه از روز چهارشنبه، 23 مردادماه به دلیل کاهش بی‌سابقه دبی آب رودخانه کارون، ایستگاه پمپاژ آب مجتمع پرورش ماهی آزادگان خاموش شده است.

فراز زاهدی فرد اظهار داشت: تولید کنندگان مجتمع بر اساس آموخته‌های علمی و تجربی خود در بهمن ماه سال گذشته مزارع را آبگیری و در اسفند ماه سال گذشته اقدام به کشت بچه‌ ماهی نمودند. در صورت تامین نشدن آب به دلیل خاموش شدن پمپاژ، بزودی بیش از 6 میلیون بچه ماهی دچار تلفات گسترده‌ای خواهد شد.

وی تاکید کرد: در صورت خاموش ماندن پمپاژ این ایستگاه، خسارت هنگفت و جبران ناپذیری به بخش تولید و اشتغالزای این حوزه وارد می‌شود.

مدیرعامل تعاونی تولید مجتمع ماهی آزادگان عنوان کرد: با اعلام خشکسالی و کاهش ذخیره آب سدها در فروردین ماه سال جاری، تمهیدات ویژه اتخاذ و سهمیه‌بندی آب در نقاط مختلف استان انجام شد. سهمیه برداشت آب مجتمع پرورش ماهی آزادگان با نظارت دقیق و برنامه‌ریزی از سوی ستاد خشکسالی و با پیگیرهای مستمر اداره کل شیلات استان و تعاونی تولید تعیین شده است.

زاهدی‌فر تاکید کرد: با توجه به وضعیت کنونی استخرهای پرورش ماهی، در شرایط موجود امکان عرضه میلیونها قطعه ماهی به بازار مقدور نیست و امکان تلفات همزمان حدود 6 میلیون بچه ماهی به دلیل بی‌آبی بسیار محتمل خواهد بود.

وی برداشت آب را برای استفاده در این مجتمع خواستار شد و افزود: امید داریم دبی رودخانه کارون با تمهیداتی همچون محدود کردن برداشت آب شرکت توسعه نیشکر در بالا و پایین دست ایستگاه پمپاژ، آب مورد نیاز مجتمع آزادگان افزایش یابد زیرا در صورت تامین نشدن دبی لازم در رودخانه کارون علاوه بر ورشکستگی تولید کنندگان مجتمع پرورش ماهی آزادگان فاجعه زیست محیطی گسترده‌ای را در منطقه به دنبال خواهد داشت.

مدیر عامل تعاونی تولید مجتمع ماهی آزادگان یادآور شد: مجتمع پرورش ماهی آزادگان واقع در کیلومتر 20 جاده اهوازـ آبادان یکی از بی‌نظیرترین مجتمع‌های پرورش ماهی خاورمیانه و یکی از موفق‌ترین مجتمع‌های تولیدی بخش کشاورزی کشور می‌باشد. در سال گذشته متوسط تولید این مجتمع از متوسط تولید استان و کشور بالاتر بوده و نقش اشتغالزایی آن در حاشیه اهواز بر هیچ کارشناسی پوشیده نیست.