بخش تعاونی خوزستان سرآمد دستگاه های دولتی است

بخش تعاونی استان خوزستان را می‌توان دراجرای مصوبات نخستین سفر هیات دولت به این استان، سرآمد دستگاههای دولتی قلمداد کرد.

معاون امور تعاونی‌های اداره کل تعاون خوزستان در میزگرد خبری هفته دولت در ایرنا اهواز، با تشریح عملکرد سه سال اخیر این اداره کل از پیشرفت قابل توجه اجرای مصوبات سفر هیات دولت به استان خوزستان خبر داد.

"مهندس جمشید مسعود فر" تعداد مصوبات سفرهیات دولت به خوز"مهندس جمشید مسعود فر"ستان درحوزه تعاون را پنج مورد شامل راه اندازی ‪ ۴۰‬تعاونی برای دانش آموختگان استان، اختصاص و پرداخت پنج میلیارد ریال اعتبار در قالب سرمایه در گردش از صندوق تعاونیها به شرکتهای تعاونی ، تشکیل ‪ ۴۰‬تعاونی اقتصادی و اجتماعی ویژه بانوان خوزستان، راه‌اندازی دفاتر مستقل تعاونی در شهرستانهای فاقد تعاونی مانند دشت آزادگان، شوش، هندیجان و امیدیه و نیز طرح تجهیز تعدادی از تعاونی‌های فعال درسطح خوزستان عنوان کرد.

وی گفت:تاکنون ‪ ۳۵‬تعاونی به ثبت رسیده که معادل ‪ ۸۷‬درصد از کل عملیات را شامل می‌شود و پیش بینی شده ‪ ۱۳‬درصد دیگر اجرای این طرحها در آینده نزدیکی اجرایی شود.

معاون امور تعاونی های اداره کل تعاون خوزستان فعالیت این تعاونی ها را متفاوت خواند و گفت: هیچ گونه محدودیتی برای فعالیت متقاضیان وجود ندارد.

وی بیشترین تعداد متقاضیان تشکیل تعاونی درخوزستان را در رشته کشاورزی اعلام کرد و افزود:تاکنون زیرمجموعه‌های مکانیزاسیون، زراعت، صنعت و معدن و فنی مهندسی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

مهندس مسعود فر، مصوبه دیگر سفررییس جمهور به خوزستان در بخش تعاون را اختصاص و پرداخت پنج میلیارد ریال اعتبار در قالب سرمایه در گردش از صندوق تعاونیها به شرکتهای تعاونی اعلام کرد و گفت: تاکنون پنج برابر اعتبار اعلام شده به شرکتهای تعاونی اختصاص یافته است.

وی، اظهارداشت: میزان تسهیلات پرداختی در این زمینه ‪ ۲۵‬میلیارد ریال بوده است.

معاون امور تعاونی های اداره کل تعاون خوزستان به طرح تشکیل ‪ ۴۰‬تعاونی بانوان اشاره کرد و گفت: بانوان استان در سالهای گذشته در زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی فعالیت چندانی نداشته‌اند ولی خوشبختانه از طرح تاسیس تعاونی استقبال شده و تاکنون ‪ ۷۷‬تعاونی در این زمینه راه اندازی شده‌است.

وی ادامه داد: تعدادی از این تعاونی‌ها از طریق بنگاههای زودبازده و صندوق تعاون تامین اعتبار شده‌اند.

مسعود فر در ادامه دو مصوب دیگر سفر رییس جمهوری به خوزستان در بخش تعاون را راه‌اندازی دفاتر مستقل تعاونی در شهرستانهای فاقد تعاونی مانند دشت آزادگان، شوش، هندیجان و امیدیه نام برد و گفت: اجرای این مصوبه نیز تاکنون با ‪ ۸۰‬درصد پیشرفت همراه است.

مسعود فر درمیزگرد خبری هفته دولت درایرنا اهواز ابرازامیدواری کرد که در سفر دوم هیات دولت به استان خوزستان شاهد مصوبات بیشتری دربخش توسعه تعاون خوزستان باشیم.

وی گفت: سعی خواهیم کرد بسته به نوع مجوزهای صادر شده توسط سیاست گزاران دولت، برنامه ریزی لازم و زمینه اشتغالزایی خوزستان را بیشتر فراهم کنیم.

مسعود فر گزارشی ازظرفیت اشتغالزایی طرحهای مصوب هیات دولت به خوزستان دربخش تعاون ارایه نداد اما اظهارداشت:امیدواریم با اجرای طرح‌های تعاونی مصوب دولت در خوزستان شاهد کاهش میزان بیکاران در این منطقه باشیم.

معاون امور تعاونیهای اداره کل تعاون خوزستان طرحهای آماده بهره برداری این اداره کل درهفته دولت را ‪ ۲۵‬پروژه اعلام کرد و گفت: این طرحها شامل تاسیس شرکت‌های تعاونی در زمینه دامداری، دامپروری، تولید پوشاک، حمل و نقل، خدمات فنی مهندسی، بهداشت و درمان، تولید مسکن هستند که در اهواز، دشت آزادگان، دزفول، ماهشهر، شادگان و شوش به بهره برداری می‌رسند.

وی هزینه اجرای این طرحها را ‪ ۲۱۴‬میلیارد و ‪ ۲۰۰‬میلون ریال اعلام کرد و گفت: با افتتاح این طرحها برای ‪ ۷۵۳‬نفر اشتغالزایی مستقیم ایجاد می‌شود.

معاون امور تعاونیهای اداره کل تعاون خوزستان محل تامین این اعتبارات را تسهیلات بانکی، اعتبارات صندوق تعاون و آورده اعضا اعلام کرد.

وی همچنین تعداد تعاونیهای تشکیل شده در پارسال درخوزستان را دو هزار و ‪ ۲۲‬مورد اعلام کرد و افزود: ازاین تعداد یک هزار و ‪ ۲۰۰‬مورد در بخش مسکن بوده است.

وی گفت: این میزان بیش از مجموع تعداد تعاونیهای به ثبت رسیده در پنج سال اخیر می‌باشد و در بخش مسکن نیز بیش از عمرتشکیل تعاونی در کشور که به سال ‪ ۱۳۰۲‬می‌رسد، ثبت تعاونی در خوزستان داشته ایم.

معاون امور تعاونیهای اداره کل تعاون خوزستان سرمایه این تعداد تعاونی را یک هزار و ‪ ۹۴۳‬میلیارد ریال عنوان کرد و اظهار داشت: این تعداد با ‪۹۳‬ هزار و ‪ ۱۳۴‬نفر عضو به ثبت رسیده‌اند.

وی گفت: در طول برنامه اقتصادی پنج ساله سوم حدود یک ‪ ۱۱۰۰‬تعاونی در خوزستان به ثبت رسیده است.

مسعود فر به عملکرد اداره کل تعاون خوزستان درزمینه پرداخت تسهیلات به تعاونی‌ها اشاره و افزود: ‪ ۶۸‬تعاونی در بخشهای کشاورزی، خدمات، مسکن، صنعت و معدن با آورده‌ای بالغ بر ‪ ۱۵‬میلیارد و ‪ ۴۰۳‬میلیون ریال برای اخذ تسهیلات به صندوق تعاون، ‪ ۸۴‬فقره تعاونی از محل بنگاههای زودبازده با آورده ‪ ۱۰۹‬میلیارد ریال به بانکهای عامل معرفی شدند که امر پرداخت تسهیلات آنان در بانکهای عامل به تصویب رسیده‌اند.

وی همچنین گفت: ‪ ۴۵۰‬دوره عمومی و پایه، مهارت آموزی همایش به مدت شش هزار و ‪ ۶۳۰‬برای افراد و کارکنان اداره تعاون خوزستان برگزار شد.

مسعود فر به تشریح عملکرد اداره کل تعاون در خصوص ثبت تعاونی‌های مرزنشینان پرداخت و گفت: این تعاونیها که در ‪ ۳۰‬کیلومتری خط مرزی فعالیت می‌کنند به منظور ساماندهی امور اقتصادی ساکنان منطقه راه‌اندازی شده که تاکنون ‪ ۳۱‬اتحادیه تعاونی مرزنشین با جمعیت بیش از یک میلیون نفردر استان خوزستان دایر شده است.

وی میزان صادرات و واردات کالا توسط تعاونی‌های مرزنشینان خوزستان در پارسال را به ترتیب ‪ ۳۷‬میلیون و ‪ ۸۹۳‬هزار دلار و ‪ ۲۷‬میلیون و ‪ ۸۸۶‬هزار و ‪ ۸۸۴‬دلار عنوان کرد.

مسعود فر دراین میزگرد خبری گزارشی از روند اجرایی سهام عدالت در خوزستان اشاره کرد و گفت: تاکنون ‪ ۲۰‬تعاونی در این زمینه تشکیل شده و یک میلیون و ‪ ۲۹۲‬هزار و ‪ ۲۴۱‬نفر در قالب ‪ ۴۲۶‬هزار و ‪ ۶۹۸‬خانوار عضو این تعاونیها هستند.

معاون امور تعاونیهای اداره کل تعاون خوزستان افزود: تاکنون به افراد واجد شرایط خوزستان سه هزار و ‪ ۸۰‬میلیارد ریال ارزش سهام واگذار شده که حدود ‪ ۱۲۳‬میلیارد ریال سود سهام در مرحله اول بین اعضای تعاونیها سهام عدالت توزیع شده است.

وی گفت: دولت نهم با هدف برقرای رفاه اجتماعی برای اقشار جامعه اقدامات متعددی انجام داده که خوشبختانه توزیع سهام عدالت به مردم ازاقدامات مهم دولت خدمتگزار بوده است.

مسعود فر، طرح تشکیل مسکن مهر را از دیگر خدمات دولت عدالت محور اعلام کرد و افزود: ‪ ۳۰۷‬هزار و ‪ ۵۰۲‬نفر متقاضی عضویت مسکن مهر درخوزستان بودند که از بین آنها‪ ۲۲۲‬هزار و ‪ ۹۵۵‬نفر که حایز شرایط اولیه عضویت بودند برای تشکیل تعاونی مسکن مهر معرفی و دراین راستا تعداد یکهزارو‪ ۲۰۰‬تعاونی تاسیس شد.

وی گفت: درساماندهی بعدی ازبین ‪ ۱۲۲‬هزار و ‪ ۹۹۰‬نفر متقاضی ‪ ۱۲۰‬هزار و ‪ ۲۰۲‬نفر حایز شرایط چهار گانه تشخیص داده شدند.

مسعود فر افزود: تاکنون ‪ ۳۲۲‬تعاونی مسکن مهر کارمندی با عضویت ‪ ۲۵‬هزار و ‪ ۵۴۳‬نفر، ‪ ۶۰۴‬تعاونی مسکن کارگری با عضویت ‪ ۴۱‬هزار و ‪ ۱۸۲‬نفر، ‪۴۵۳‬ تعاونی با ‪ ۵۳‬هزار و ‪ ۸۵۱‬نفر در خوزستان تشکیل شده است.

وی با تاکید بر اینکه هیچ محدودیتی در ثبت نام متقاضیان مسکن مهر در خوزستان وجود ندارد و افراد واجد شرایط می‌توانند از خدمات این طرح بهره‌مند شوند اظهار داشت: تاکنون ‪ ۳۸‬هزار و ‪ ۶۲۳‬قطعه زمین در قالب تفاهم نامه به تعاونیهای مسکن مهر خوزستان برای انبوه‌سازی واگذار شده است.

معاون امور تعاونیهای اداره کل تعاون خوزستان گفت: امیدواریم تا پایان سال آینده شاهد واگذاری نخستین سری از واحدهای مسکن مهر درخوزستان باشیم.