7 تعاونی آب‌بران در شمال خوزستان تشکیل شد

مدیر عامل شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان گفت: تاکنون هفت تشکل در قالب تعاونی‌های آب‌بران در منطقه شمال خوزستان تاسیس شده و برنامه‌ریزی در راستای افزایش این تشکل‌ها در دست پیگیری است.

غلامرضا صفرنژادی اظهار داشت: تشکیل این تعاونی‌ها در این مناطق که فعالیت کشاورزی توسعه یافته است، به منظور مشارکت کشاورزان در بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری و در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی است.
وی تصریح کرد: ارتقـای سطح دانش، نگرش و مهارت کشاورزان در زمینه چگونگی و نحوه انجام مدیریت آب کشاورزی از طریـق تعاونی‌های آب‌بران می‌تواند یکی از راهکارهای عمده برای مشارکت کشاورزان در غلبه بر مشـکل کـم آبـی و رسـیدن بـه اهـداف مدیریت آب کشاورزی باشد.
صفرنژادی با بیان اینکه این تشکل‌ها با هدف ساماندهی بهینه مدیریت بهره‌برداری آب کشاورزی و براساس سیاست‌های بخش آب کشور تاسیس شده است، افزود: تاسیس تشکل‌های آب‌بران در مناطق مختلف با برنامه‌ریزی صحیح و استفاده مطلوب از آب ضمن کاهش تصدی‌گری دولت، رونق اقتصادی منطقه را در پی دارد.
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان همچنین از لایروبی کانال‌ها و زهکش‌ها با حجمی بیش از 400 میلیون متر مکعب طی سه سال گذشته خبر داد و گفت: لایروبی کانال‌ها و زهکش‌ها به‌منظور بهبود عملیّات انتقال آب به مزارع زیر پوشش صورت گرفته است.
صفرنژادی تصریح کرد: با تامین آب اراضی منطقه شمال خوزستان از طریق شبکه‌های آبیاری دز، لور و دشت‌اوان، سالانه بیش از 850 هزار تن انواع محصولات زراعی تولید شده است.
وی همچنین از تعمیرات اساسی الکتروپمپ بزرگ ایستگاه اصلی سبیلی پس از سال‌ها عدم بهره‌برداری خبر داد و گفت: با راه‌اندازی آن، روند آبیاری زمین‌های کشاورزی منطقه سبیلی دزفول در فصل آتی کشت بهبود می‌یابد.
این مقام مسئول افزود: در راستای رفاه حال مردم دزفول عملیات ساخت سی ان جی در جایگاه اختصاصی شرکت واقع در جاده محمد بن جعفر (ع) آغاز شده و با بهره‌برداری از آن در آینده نزدیک بخشی از مشکل تامین سوخت خودروهای گازسوز حل می‌شود.
شرکت بهره‌برداری شمال خوزستان مدیریت شبکه‌های آبیاری دز، دشت اوان و لور در منطقه‌ای با پوشش بیش از 130 هزار هکتار را بر عهده دارد.