۵٠ درصد از هدف تشکیل تعاونی‌ها تحقق یافتعبدالمجید غریب رضا

معاون طرح و برنامه‌ وزارت تعاون گفت: از جمله برنامه‌های وزارت تعاون در سال جاری تشکیل 31 هزار تعاونی در سطح کشور می‌باشد که تاکنون 50 درصد از این هدف محقق گشته است.

عبدالمجید غریب رضا در نشست با خبرنگاران خوزستان که در اداره کل تعاون استان برپا شد، اظهار داشت: در طول 6 ماه نخست سال جاری حدود 50 درصد از این تعداد تعاونی تشکیل شده است.

وی افزود: در حال حاضر 28 هزار تعاونی در بخش کشاورزی و 21 هزار تعاونی در بخش صنعت تشکیل شده و همچنان تعداد این تعاونی‌ها در حال گسترش و رو به افزایش است. در بخش خدمات نیز 27 هزار تعاونی و حدود 22 هزار تعاونی زنان تشکیل شده است. امکانات ویژه‌ای نیز برای تعاونی زنان در نظر گرفته شده است.

غریب‌رضا بیان کرد: با تاکید مقام معظم رهبری در اجرای اصل 44 قانون اساسی، امیدواریم بتوانیم سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور را به پنج برابر میزان فعلی افزایش دهیم. رسیدن به این هدف نیازمند همکاری بین بخشهای مرتبط با این هدف است.

معاون طرح و برنامه‌ وزارت تعاون عنوان کرد: ‌از جمله اقداماتی که هم اینک در بخش تعاون در حال انجام است، واگذاری تصدی دولت به بخش تعاون می‌باشد.

غریب‌رضا ادامه داد: در وزارتخانه تعاون، همکاری مناسبی بین برخی از وزارتخانه‌ها آغاز شده به گونه‌ای که در طول 3 سال گذشته 21 تفاهم نامه با هدف انتقال تصدیگری دولت به بخش تعاون بین برخی وزارتخانه‌ها با وزارت تعاون منعقد شده است.

معاون طرح و برنامه‌ وزارت تعاون خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌کنیم با اجرای این تفاهم نامه‌ها حدود 500 هزار فرصت شغلی ایجاد و بیش از 50 هزار تعاونی تشکیل گردد. امیدواریم مردم از این واگذاری‌ها استقبال کنند.

غریب‌رضا از تشکیل سامانه اینترنتی بخش تعاون برای پاسخگویی به سوالات مردم خبر داد و یادآور شد: برای ارائه تسهیلات به مردم و پاسخگویی به مردم در زمینه سوالات مربوط به تشکیل تعاونی‌ها، سامانه اینترنتی ایجاد کردیم و امیدواریم این سامانه اینترنتی بزودی افتتاح ‌شود.

وی افزود: این سامانه برای ثبت و تشکیل تعاونی‌ها در نظر گرفته شده است و تاکنون در این سامانه 200 شرکت ثبت نام کرده‌اند. با این اقدام 95 درصد درخواست‌های اداری مردم از طریق این سامانه اینترنتی انجام خواهد شد. آدرس اینترنتی این سامانه www.icm.ir می‌باشد.

معاون طرح و برنامه‌ وزارت تعاون ادامه داد: در پورتال وزارت تعاون حدود 400 طرح به عنوان نمونه در زمینه‌هایی همچون کشاورزی، خدمات و صنعت قرار داده شده است که جویندگان کار می‌توانند از این طرح‌ها یکی را انتخاب و برای خود اشتغال ایجاد کنند.

غریب‌رضا یادآور شد: تاکنون حدود 6 هزار تعاونی مسکن مهر تشکیل شده و ساخت آن در سال جاری آغاز شده است.

معاون طرح و برنامه‌ وزارت تعاون تصریح کرد: در اصل 44 قانون اساسی تمهیدات خوبی همچون تخفیف‌های مالیاتی و بیمه‌ای برای تعاونی‌های مسکن مهر در نظر گرفته شده است.

وی بر لزوم توسعه فرهنگ تعاون در بین اقشار مردم تاکید و خاطرنشان کرد: همکاری بین مطبوعات و وزارت تعاون موجب شده است مردم از تشکیل تعاونی‌ها استقبال کنند. استقبال مردم در زمینه تشکیل تعاونی در مدت سه سال فعالیت دولت نهم نسبت به دولت‌های گذشته، سه برابر افزایش یافته است.

معاون طرح و برنامه‌ وزارت تعاون، بیکاری را یکی از مشکلات خوزستان عنوان کرد و افزود: می‌توان میزان بیکاری در استان‌ را از طریق تشکیل تعاونی‌ها کاهش داد. جوانان جویای کار می‌توانند با تشکیل تعاونی‌ها مشکل بیکاری را برطرف کنند.

وی تصریح کرد: در زمینه تشکیل تعاونی در استان خوزستان جلوتر از برنامه بوده‌ایم به گونه‌ای که در سال گذشته 2 هزار و290 تعاونی تشکیل یافته و این در حالی است که رقم تشکیل تعداد تعاونی‌ها در برنامه 2 هزار و 250 تعاونی بوده است.