بانک توسعه تعاون در سال جاری تشکیل می‌شودعبدالمجید غریب رضا،

معاون طرح و برنامه‌ وزارت تعاون گفت: امیدواریم بانک توسعه تعاون در سال جاری تشکیل شود تا یک پشتوانه مالی مناسب برای پرداخت تسهیلات به طرح‌های تعاون ایجاد گردد.

عبدالمجید غریب رضا، در نشست با خبرنگاران استان که در اداره کل تعاون خوزستان برگزار شد، توضیح داد: بانک توسعه تعاون نیز در حال ایجاد شدن است. اساسنامه این بانک‌ها با همکاری وزارت اقتصاد و تعاون تدوین شده و بزودی برای تصویب به هیئت دولت خواهد رفت.

وی افزود: سرمایه اولیه این بانک، 500 میلیارد تومان اعتبار خواهد بود. بر اساس اصل 44 قانون اساسی، در صورت ایجاد شدن این بانک، شعبه های صندوق تعاون فعلی در سراسر کشور تحت پوشش این بانک قرار خواهد گرفت.

غریب رضا با اشاره به تشکیل تعاونیهای سهامی عام، بیان کرد: این تعاونی شکل جدیدی از شرکت‌ها محسوب می‌شود. به عنوان نمونه، شرکت‌های بیمه و بانک‌های جدید در قالب شرکت‌های سهامی عام ایجاد شده است.

معاون طرح و برنامه‌ وزارت تعاون یادآور شد: تعاون تلاش خود در جهت راهبردی کردن اهداف 44 قانون اساسی معطوف کرده و حال نوبت مردم است که در مشارکت و توسعه این بخش پیش قدم شوند.

وی با اشاره به بحران اقتصادی جهان، عنوان کرد: از جمله راه‌کارهای موثر برای کمک به اقتصاد برای مقابله با مشکلات ناشی از بحران‌های اقتصادی، توسعه بخش تعاون است.

غریب‌رضا تصریح کرد: کاهش بخش دولتی و گسترش بخش تعاون سبب توسعه کشور و شکوفایی اقتصاد می‌گردد.

وی بیان کرد: در سال جاری برای ایجاد 350 هزار فرصت شغلی برنامه‌ریزی کردیم اما تاکنون آمار میزان فرصت‌های شغلی ایجاد شده در 6 ماهه امسال جمع‌آوری نشده است.

معاون طرح و برنامه‌ وزارت تعاون تاکید کرد: با اجرای طرح مسکن مهر در یک دوره سه ساله حدود 2 میلیون فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

غریب‌رضا بیان کرد: 367 میلیارد تومان تسهیلات در قالب سرمایه در گردش به طرح‌های تعاون اختصاص می‌دهیم که با هماهنگی لازم از طریق سیستم بانکی به تعاونی‌ها اختصاص می‌یابد.

معاون طرح و برنامه‌ وزارت تعاون عنوان کرد: در جلساتی که با مسئولان استانداری خوزستان برگزار شد، مقرر گردید، تسهیلات به طرح‌های جدید تعاون اختصاص یابد. در خوزستان طرح‌های مناسبی با هدف ایجاد اشتغال در نظر گرفته شده که امیدواریم با همکاری مدیران استان، این طرح‌ها محقق گردد.