خوزستان در تشکیل تعاونی‌ها نسبت به برنامه جلوتر است عبدالمجید غریب‌رضا معاون طرح و برنامه وزارت تعاون در جمع خبرنگاران :

معاون طرح و برنامه وزارت تعاون گفت: استان خوزستان در زمینه تشکیل تعاونی تاکنون از برنامه جلوتر بوده و تعداد تعاونی‌های تشکیل شده در این استان از برنامه پیش‌بینی شده بیشتر است.

عبدالمجید غریب‌رضا در جمع خبرنگاران خوزستانی اظهار داشت: در سال گذشته 2 هزار و 290 تعاونی در خوزستان تشکیل شده که برنامه پیش‌بینی شده برای این استان 2 هزار و 250 تعاونی بوده است.
وی با بیان اینکه بیکاری یکی از مشکلات خوزستان است، افزود: می‌توان میزان بیکاری در استان را از طریق تشکیل تعاونی‌ها کاهش داد و جوانان جویای کار می‌توانند با تشکیل تعاونی‌ها مشکل بیکاری را برطرف کنند.
غریب‌رضا به انعقاد تفاهمنامه‌هایی میان وزارتخانه‌ها و برخی دستگاه‌های اجرایی با وزارت تعاون اشاره کرد و گفت: این تفاهمنامه‌ها با هدف انتقال تصدی‌گری دولت به بخش تعاون منعقد شده و تاکنون 21 تفاهمنامه در این راستا منعقد شده است.
وی ‌تصریح کرد: پیش‌بینی می‌کنیم با اجرای این تفاهمنامه‌ها حدود 500 هزار فرصت شغلی ایجاد و بیش از 50 هزار تعاونی در کشور تشکیل شود.
معاون طرح و برنامه وزارت تعاون اظهار داشت: با تاکید مقام معظم رهبری در اجرای اصل 44 قانون اساسی، امیدواریم بتوانیم سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور را به پنج برابر میزان فعلی افزایش دهیم که دستیابی به این هدف، نیازمند همکاری بین بخش‌های مرتبط است.
غریب‌رضا از دیگر برنامه‌های وزارت تعاون در سال ‌جاری را تشکیل 31 هزار تعاونی در سطح کشور دانست و گفت: تاکنون 50 درصد از این هدف محقق شده و در طول شش ماه نخست سال‌ جاری حدود 50 درصد این تعاونی‌ها تشکیل شده است.
وی افزود: در حال ‌حاضر 28 هزار تعاونی در بخش کشاورزی و 21 هزار تعاونی در بخش صنعت تشکیل شده و همچنان تعداد این تعاونی‌ها در حال گسترش و رو به افزایش است.
این ‌مسئول از تشکیل سامانه اینترنتی بخش تعاون برای پاسخگویی به سئوالات مردم خبر داد و یادآور شد: برای ارائه تسهیلات به مردم و پاسخگویی به مردم در زمینه سئوالات مربوط به تشکیل تعاونی‌ها، سامانه اینترنتی راه‌اندازی شده و به زودی افتتاح می‌شود.
وی افزود: این سامانه برای ثبت و تشکیل تعاونی‌ها در نظر گرفته شده است و تاکنون در این سامانه 200 شرکت ثبت نام کرده‌اند.
غریب‌رضا ادامه‌داد: با این اقدام 95 درصد درخواست‌های اداری مردم از طریق این سامانه اینترنتی انجام می‌شود.
معاون طرح و برنامه وزارت تعاون ادامه داد: در پرتال وزارت تعاون حدود 400 طرح به عنوان نمونه در زمینه‌هایی همچون کشاورزی، خدمات و صنعت قرار داده شده است که جویندگان کار می‌توانند از این طرح‌ها یکی را انتخاب و برای خود اشتغال ایجاد کنند.
غریب‌رضا یادآور شد: تاکنون حدود 6 هزار تعاونی مسکن مهر تشکیل شده و ساخت آن در سال ‌جاری آغاز شده است.