با وصل جریان اشتغال به دستگاه های دولتی ، مشکل اشتغال حل نمی شود

 

وزیر تعاون اعلام کرد : با وصل کردن جریان اشتغال به دستگاهوزیر تعاون در اهواز های دولتی ، مشکل اشتغال حل نمی شود .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان ، دکتر محمد عباسی – که در جمع مدیران و اعضای هیات مدیره صندوق و اتاق تعاون ، بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان و اتحادیه تعاونی های مرزنشینان خوزستان سخن می گفت – بر ضرورت عوامل رشد و توسعه ، اشتغال پایدار و عدالت اقتصادی تاکید کرد و توضیح داد : در جوامعی که کارجویان دنبال کار اداری می گردند ، آمار بیکاران بالاست و رشد و توسعه کم تر صورت می گیرد . امروزه آن کشوری پیش رفته است که دانش و بینش آحاد جامعه بالا رود .

وی افزود : ما برای توسعه کشور می توانیم تنها به برخی از استادان دانشگاه و اندیشمندان متکی باشیم اما بنای دولت برنامه ریزی برای همه ی افراد است . وزیر تعاون ضرورت آشنایی مردم با جریان اقتصاد را یادآور شد و فکر خلاق و سرمایه را از عوامل ورود به کار اقتصادی عنوان و تاکید کرد : نباید دست روی دست گذاشت. افرادی که ایده و سرمایه ی بیشتری دارند باید کار و تلاش بیشتری کنند تا بازار اشتغال رونق یابد.

دکتر عباسی با اشاره به این نکته که در همه ی جای دنیا تعداد فارغ التحصیلان بیکار یک فرصت به حساب می آید افزود: همه ی مناطق ایران دارای قابلیت های اقتصادی بالایی هستند ازجمله شهرستان هفتگل که سرمایه های خدادادی دارد ولی ما از آنها غافل هستیم.

وی افزود: در سفرهای استانی همه ی مسوولان عنوان می کنند که از دیگر استانها عقب مانده تر هستند حتی در استان تهران ندیده ایم که کسی بگوید ما عقب مانده نیستیم. این در حالی است که ما از برخی توانمندی ها و استعدادها مغفول مانده ایم یا توجهی به آنها نداریم.

وزیر تعاون سرمایه گذاری و رشد را لازمه ی توسعه عنوان کرد و وصل بودجه به اهرم نفت را عمده ترین مشکل کشور دانست و اظهار داشت: توسعه باید درون زا باشد و توسعه برون زا کاربرد ندارد و بخش تعاونی به این دلیل مناسب است که اقتصاد آن درون زاست و فکر و سرمایه از آن مردم است. ما فقط باید بستر را فراهم کنیم. دولت نمی تواند ساختار ایجاد کند، اما وزارت تعاون طبق قانون می تواند تشکل ایجاد کند و شرکت های تعاونی برای رونق کسب و کار تشکیل دهد. وی افزود: اعطای تسهیلات به تعاونی ها باعث انجام امور و رشد و توسعه و تحقق عدالت می شود اما با اعطای تسهیلات به شرکتهای خصوصی تحقق عدالت صورت نمی گیرد.

وی خاطر نشان کرد: اصولاً بخش تعاونی در جریان اقتصاد به این دلیل در دنیا مورد احترام است که اقتصاد آن نقش اجتماعی دارد. دکتر عباسی در ادامه به تشریح اهداف بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون پرداخت و گفت: ما نمی توانیم به کسانی که برای خودشان می خواهند سرمایه گذاری کنند تسهیلات بدهیم. وی بر ضرورت به کارگیری مولفه های اقتصادی و آموزش منابع انسانی تأکید کرد و خواستار شناسایی نخبگان استان و ارائه ایده ها در قالب طرح و برنامه شد.وی اضافه کرد: راه ایجاد اشتغال در کشور تنها اعطای تسهیلات نیست. باید با کمک دستگاه های ذیربط افراد جویای کار را آموزش داد. برای آنها طرحهای دارای توجیه اقتصادی و فنی نوشت و به نظام بانکی معرفی و کارشان را پیگیری کرد.

وزیر تعاون پیشنهاد داد در شهرستانهایی که اداره تعاون یا دفتر نمایندگی تعاون وجود ندارد می توان تعاونی های مشاوره ای برای انجام امور متقاضیان تشکیل تعاونی، راه اندازی کرد.