اعطای تسهیلات تنها راهکار ایجاد اشتغال در کشور نیست 
وزیر تعاون گفت: راهکار ایجاد اشتغال در کشور تنها اعطای تسهیلات نیست. دکتر محمد عباسی وزیر تعاون

به گزارش (ایسنا)خوزستان و به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان، دکتر محمد عباسی در جمع مدیران و اعضای هیئت مدیره صندوق و اتاق تعاون، بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان و اتحادیه تعاونی‌های مرزنشینان خوزستان با بیان این مطلب توضیح داد: باید با کمک دستگاه‌های ذیربط افراد جویای کار را آموزش داد و طرح‌هایی با توجیه اقتصادی و فنی برای بکارگیری این افراد اجرا کرد.

وی افزود: با وصل کردن جریان اشتغال به دستگاه‌های دولتی، مشکل اشتغال حل نمی‌شود. در جوامعی که کارجویان دنبال کار اداری می‌گردند، آمار بیکاران بالاست و رشد و توسعه کمتر صورت می‌گیرد. امروزه آن کشوری پیش رفته است که دانش و بینش آحاد جامعه آن بالا بوده است.

وزیرتعاون فکر خلاق و سرمایه را از عوامل ورود به کار اقتصادی عنوان و تاکید کرد: افرادی که ایده و سرمایه بیشتری دارند باید کار و تلاش بیشتری کنند تا بازار اشتغال رونق یابد.

وی با تاکید بر اینکه در استفاده از برخی توانمندی‌ها و استعدادهای کشور مغفول مانده‌ایم یا توجهی به آنها نداریم، عنوان کرد: در سفرهای استانی همه مسئولان عنوان می‌کنند که از دیگر استانها عقب مانده‌تر هستند. حتی در استان تهران ندیده‌ایم که کسی بگوید ما عقب مانده نیستیم.

وزیر تعاون سرمایه‌گذاری را لازمه توسعه عنوان و تصریح کرد: توسعه باید درون‌زا باشد و بخش تعاونی به این دلیل مناسب است که اقتصاد آن درون‌زاست و فکر و سرمایه از آن مردم است، در این میان ما فقط باید بستر را فراهم کنیم. دولت نمی‌تواند ساختار ایجاد کند اما وزارت تعاون طبق قانون می‌تواند تشکل و شرکت‌های تعاونی را برای رونق کسب و کار تشکیل دهد.

وی عنوان کرد: وصل بودجه به اهرم نفت عمده‌ترین مشکل کشور است.

وزیرتعاون افزود: اعطای تسهیلات به تعاونی‌ها باعث رشد و توسعه و تحقق عدالت می‌شود اما با اعطای تسهیلات به شرکتهای خصوصی تحقق عدالت صورت نمی‌گیرد.

عباسی در ادامه به تشریح اهداف بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون پرداخت و گفت: ما نمی‌توانیم به کسانی که برای خودشان می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند، تسهیلات بدهیم.

وزیر تعاون خاطرنشان کرد: می توان در شهرستانهایی که اداره تعاون یا دفتر نمایندگی تعاون وجود ندارد تعاونی‌های مشاوره‌ای برای انجام امور متقاضیان تشکیل تعاونی، ایجاد کرد.