نمایشگاه بین‌المللی تعاون استان خوزستان راه‌اندازی می‌شود

دبیر کل اتاق تعاون کشور از راه‌اندازی نمایشگاه بین‌المللی تعاون در استان خوزستان به‌ منظور تقویت بخش تعاون و توسعه بازاریابی خبر داد. دکتر حسین رحمانی‌نیا دبیر کل اتاق تعاون کشور

 دکتر حسین رحمانی‌نیا در پایان سفر یک روزه خود به استان خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به قابلیت‌های استان خوزستان درصدد هستیم در راستای رشد این قابلیت‌ها و توانمندسازی تعاون در این استان گام برداریم که راه‌اندازی نمایشگاه بین‌المللی تعاون از جمله این اقدامات است.
وی با بیان اینکه به ‌زودی برای افتتاح این نمایشگاه اقدام می‌شود، گفت: شرکت در نمایشگاه‌های متعدد از وظایف اتاق تعاون بوده و تاکنون این اتاق در نمایشگاه‌های متعدد در کشورهای دیگر حضور یافته است.
رحمانی‌نیا تصریح کرد: راه‌اندازی نمایشگاه‌های متعدد در کشورهای هدف از جمله کشورهای آفریقایی، آسیایی، عراق و افغانستان از جمله اهداف تعاون است که تسهیل و تسریع حضور مستقیم بنگاه‌های اقتصادی ایران اعم از تعاونی و خصوصی در بازار این کشورها از جمله مزایای راه‌اندازی این نمایشگاه‌ها است.
وی به راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در بغداد اشاره کرد و گفت: به‌ زودی اتاق تعاون مرکزی با مجوز و حمایت سازمان توسعه تجارت ایران اقدام به راه‌اندازی مرکز تجاری در عراق می‌کند.
عضو شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی کشور با اشاره به بازار مستعد کشور عراق در جذب کالاها و خدمات ایرانی گفت: عرضه کالاها و خدمات بخش تعاونی برخوردار از مزیت‌های صادراتی در عراق و ایجاد تعاملات مثبت اقتصادی بین دو کشور ایران و عراق از اهداف تاسیس این مرکز است.
رحمانی‌نیا همچنین بر ضرورت تقویت تعاونی‌ها تاکید کرد و با بیان اینکه یکی از راه‌های تقویت تعاونی‌ها توانمندسازی و حمایت مالی از آنهاست، افزود: آموزش تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها در باره چگونگی حضور در بازارها و افزایش رقابت با دیگر بازارها در راستای توانمندسازی تعاونی‌ها تاثیرگذار است که اتاق تعاون برای رسیدن به این هدف برنامه‌ریزی کرده است.
وی به کاربردی شدن نظارت در حوزه تعاون اشاره کرد و افزود: اجرای نظارت دقیق بر عملکرد تعاونی‌ها باعث کاهش مشکلات ناشی از تخلفات تعداد اندکی از تعاونی‌ها می‌شود.
دبیر کل اتاق تعاون کشور با بیان اینکه یکی از دلایل ناموفق بودن تعاونی‌ها در گذشته مطلوب نبودن نظارت بر آنها بوده اظهار داشت: خوشبختانه تعداد تعاونی‌های متخلف و دارای مشکل اندک بوده ولی بیشترین تعداد تعاونی‌های متخلف مربوط به تعاونی‌های مسکن است که به دنبال اصلاح آنها هستیم.
وی با اشاره به نقش مهم تعاونی‌ها و با بیان اینکه بخش تعاونی در تمام گرایش‌ها و زمینه‌ها حضور دارد، افزود: تنها راه رشد و توسعه اقتصادی، تکیه بر بخش غیردولتی و توجه به بخش تعاونی است.
رحمانی‌نیا ضمن مثبت ارزیابی کردن فعالیت تعاونی‌های مصرف در ساماندهی شبکه‌های توزیع که از محورهای هفت‌گانه طرح تحول اقتصادی است، گفت: روزآمد بودن خدمات این تعاونی‌ها در تعدیل قیمت‌ها به نفع مصرف کننده و هماهنگ با تحولات اقتصادی خارجی و داخلی است.
وی با اشاره به نامناسب بودن شبکه توزیع کشور تصریح کرد: با توجه به امکانات و توانایی تعاونی‌ها اگر بنا بر حل مشکلات توزیع است دولت باید به شبکه تعاونی‌ها روی آورد.
این مسوول با بیان اینکه در شرایط فعلی و بدون حمایت مالی دولت قیمت محصولات توزیعی توسط تعاونی‌ها 10 درصد زیر قیمت بازار است، ادامه داد: در صورت حمایت دولت از این بخش کاهش 30 تا 40 درصدی قیمت محصولات عرضه شده توسط تعاونی‌ها قابل پیش‌بینی است.
رحمانی‌نیا با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در ابلاغیه سیاست‌های کلی تدوین برنامه پنجم توسعه کشور در خصوص ضرورت حمایت دولت از دستیابی بخش تعاونی به سهم 25 درصدی از اقتصاد کشور اظهار امیدواری کرد دولت که خود از حامیان بخش تعاونی است ساز کارها و پیش‌بینی‌های لازم را برای توسعه همه جانبه بخش تعاونی و رسیدن به سهم مشخص شده در قانون سیاست‌های کلی اصل 44 را در برنامه پنجم توسعه کشور لحاظ کند.
دبیر کل اتاق تعاون کشور به نشست خود باحضور دبیران اتاق‌های تعاون استان‌های خوزستان، بوشهر، فارس، ایلام و کهکیلویه و بویر احمد و جمعی از مدیران استانی و تعاونی‌ها در اهواز اشاره کرد و گفت: تخصیص ردیف اعتباری به‌ صورت مجزا برای توانمندسازی اتاق‌های تعاون کشور، توسعه فعالیت‌های اتاق تعاون، بررسی هدفمند کردن یارانه‌ها و افزایش بودجه و سهم تعاون از بحث‌های مطرح شده در این نشست یک روزه بوده است.