سعی می‌کنیم با تمام تعاونی‌های دنیا تعامل و ارتباط برقرار کنیمدبیرکل اتاق تعاون کشور در اهواز در بازدید از تعاونی تولیدی آوند سپید جنوب:

 

دبیرکل اتاق تعاون کشور گفت: با وجود ابلاغ سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی و برنامه پنجم توسعه، سهم اتاق تعاون در لایحه بودجه50 درصد کاهش یافته است.

حسین رحمانی‌نیا در حاشیه سفر به استان خوزستان توضیح داد: با وجود ابلاغ سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی و برنامه پنجم توسعه، توقع داشتیم سهم بودجه سال آینده اتاق تعاون افزایش چشم‌گیری داشته باشد اما سهم اتاق تعاون در بودجه تنها 5 میلیارد ریال در نظر گرفته شده و این در حالی ست که این میزان در سال گذشته 10 میلیارد ریال بوده است.

لزوم تجدید نظر مجلس در کاهش اعتبار تعاون در لایحه بودجه 88

وی افزود: این مسئله مورد سوال و اعتراض ماست و امیدواریم این قضیه در مجلس مورد تجدید نظر قرار گیرد. با توجه به اهمیت بخش تعاونی نه تنها سهم بودجه نباید کاهش پیدا می‌کرد بلکه باید افزایش می‌یافت. به هر حال در روزهای آتی این موضوع را پیگیری خواهیم کرد و با متولیان بودجه، نمایندگان و هیات رییسه مجلس مذاکراتی انجام خواهیم داد.

رحمانی نیا تاکید کرد: پس از ابلاغ سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، یکی از ماموریت‌های وزارت تعاون، آماده کردن اتاق‌های تعاونی برای اجرای این سیاست هاست. به این منظور و با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش سهم بخش تعاونی از 5 درصد به 25 درصد در اقتصاد ملی، فعالیت‌هایی در بخش نرم‌افزار و تامین نیروی انسانی انجام داده‌ایم.

وی افزود: به این منظور در نشست منطقه‌ای اتاق‌های تعاونی جنوب غربی کشور که روز گذشته برپا شد، نقاط قوت، ساز و کارها و کمبودهای اتاق‌های تعاون، بررسی و تصمیماتی اخذ شد تا اتاق های تعاون بتوانند در انجام ماموریت‌های خود موفق شوند.

دبیرکل اتاق تعاون کشور یادآور شد: از جمله موضوع های بحث شده در این نشست، بررسی طرح هدفمند کردن یارانه‌هاست که به تازگی در مجلس مطرح شده است. در این زمینه نیز جمع بندی و نظرهای خود را به مجلس اعلام خواهیم کرد.

وی یادآور شد: در حال حاضر سهم تعاون از اقتصاد ملی 5/6 درصد است که قرار شده تا پایان سال 1393 این سهم به 25 درصد افزایش یابد.

رحمانی نیا عنوان کرد: برای رسیدن به این هدف در حال افزایش سهم تعاون در بخش‌های مختلف از جمله صنعت، معدن، فرش دستباف، حمل و نقل و صنعت دریا هستیم.

وی تصریح کرد: دولت موظف است برای توانمندسازی 130 هزار تعاونی سراسر کشور قدم بردارد. تعاونی‌ها با توانمندسازی، می‌توانند در صحنه اقتصاد فعالیت و رقابت کنند.

رحمانی نیا اظهارداشت: تعاونی‌ یک شیوه است. این شیوه در تمام دنیا به آزمایش گذاشته شده است. در حال حاضر کشورهای اروپایی و آسیایی وارد فعالیت تعاونی‌ها شده‌اند و فعالیت‌های مالی، بانکی و تولیدی خود را در قالب تعاونی‌ها انجام می‌دهند.

وی بیان کرد: سوء استفاده‌هایی در تعدادی از تعاونی‌ها به دلیل نبود نظارت مناسب صورت گرفته اما تعداد آنها در کل تعاونی‌های مسکن کشور کمتر از 4 درصد بوده و 95 درصدی تعاونی‌های مسکن به نتیجه رسیده‌اند. ما هم اکنون به دنبال اصلاح این مساله هستیم.

لزوم افزایش نظارت بر بخش تعاونی‌

رحمانی نیا بیان کرد: به دنبال بیشتر شدن نظارت بر تعاونی‌ها هستیم. یکی از دلایل ناموفق بودن برخی از تعاونی‌های مسکن، اعضای آنها هستند. بسیاری از اعضا وقتی به موقع پول واریز نکنند فعالیت آنها به تاخیر می‌افتد. تعاونی‌های مسکن عموما با موفقیت پروژه‌ خود را به انجام رسانده و تحویل افراد داده‌اند.

وی سال آینده را سال موفقیت تعاونی‌ها در جهت حرکت به سمت بهبود دانست و خاطرنشان کرد: سعی می‌کنیم با تمام تعاونی‌های دنیا تعامل و ارتباط برقرار کنیم. شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی‌های تعاونی‌ها و منعقد کردن تفاهم‌نامه با بسیاری از کشورها از جمله اقداماتی است که می‌تواند در رشد و پیشرفت تعاونی‌ها نقش داشته باشد.

رحمانی نیا یکی از مشکلات کشور را بخش توزیع عنوان کرد و افزود: در کشور به دلیل اینکه عمل توزیع به خوبی انجام نمی‌شود، مشکلات بسیاری داریم. معتقدیم تعاونی های توزیعی ما امکانات و توانایی لازم را برای انجام عملیات توزیع دارند.

اعتماد به تعاونی‌ها راه حل مشکل بخش توزیع در کشور

وی تاکید کرد: در صورتی که خواستار حل شدن مشکل توزیع در کشور هستیم باید به شبکه توزیع تعاونی‌ها اعتماد کنیم و کارها را به آنها واگذار نماییم. به تازگی به دولت پیشنهاد داده‌ایم امور توزیع وزارت بازرگانی را به بخش تعاونی‌ها واگذار کند.

دبیرکل اتاق تعاون کشور بیان کرد: یکی از ویژگی‌های تعاونی‌های توزیعی، فروش و عرضه محصولات با قیمت ارزان به مصرف کنندگان است. بین 5 تا 25 درصد قیمت کالاهای عرضه شده در تعاونی‌های مصرف زیر قیمت عرضه در بازار است و در صورت حمایت دولت ، کاهش قیمت به 30 تا 40 درصد خواهد رسید.

وی ادامه داد: در حال حاضر که تعاونی‌ها بدون حمایت مالی دولت به فعالیت می‌پردازند، به طور متوسط قیمت‌ها 10 درصد کمتر از قیمت بازار است. برای حمایت تعاونی‌ها به آموزش آنها و همچنین به تشکیل و تاسیس بانک توسعه تعاون پرداختیم. وظیفه اصلی این بانک، حمایت مالی از تعاونی‌هاست.

دبیرکل اتاق تعاون کشور عنوان کرد: به منظور تشویق تعاونی‌ها، کسانی که در قالب تعاونی کار می‌کنند از 25 درصد درآمد مشمول مالیات و اعضای شاغل تعاونی‌ها از 20 درصد پرداخت حق بیمه کار فرما معاف شده‌اند.

نمایشگاه بین‌المللی تعاون در خوزستان راه‌اندازی خواهد شد

وی یادآور شد: طبق مجوز وزارت بازرگانی، قرار شده است اتاق تعاون ایران در عراق، مرکز تجاری تاسیس کند. در تمام کشورهای هدف از جمله آفریقایی و آسیایی همچون عراق و افغانستان تصمیم به برپایی نمایشگاه موقت و دائم گرفته‌ایم.

رحمانی نیا با اشاره به اینکه استان خوزستان دارای فرصت‌های رشد و توسعه بسیاری است، افزود: درصد هستیم نمایشگاه بین‌المللی تعاون در خوزستان راه‌اندازی شود و امیدواریم مسوولان استانی نیز در این زمینه همکاری کنند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از فعالیت‌های دولت، حضور بخش تعاونی در بحث مسکن مهر بود. در حال حاضر تمام متقاضیان واجد شرایط برای دریافت مسکن ساماندهی شده‌اند و با نظارت وزارت تعاون و مسکن در تمام کشور در حال پیشرفت هستیم.