بحران بی‌آبی امسال با اعمال مدیریت مناسب قابل حل است

مدیرعامل اتحادیه  تعاونی های آبزی‌پروران خوزستان گفت: بحران بی‌آبی امسال تنها با اعمال مدیریت کمی و کیفی مناسب قابل حل شدن است.

سید مصطفی موسوی  توضیح داد: متاسفانه به برخی مجتمعهای پرورش ماهی در دشت آزادگان و حمیدیه اعلام شده که نباید از رودخانه‌ و سدها آب بردارند. در برخی نقاط نیز اقدام به پلمپ کردن دریچه‌های آب مجتمعهای پرورش ماهی کرده‌اند.

وی تصریح کرد: معتقدم با اعمال مدیریت مناسب می‌توان بحران بی‌آبی را برطرف کرد. به عنوان نمونه در صورتی که زمان بحران بی‌آبی به اتحادیه اعلام گردد می‌توان با برداشت زودهنگام برخی آبزیان، عدم برگشت آب به زهکشها، افزایش تراکم آبزیان، به حداقل رساندن میزان هدر رفت آب و ثابت نگه داشتن میزان تولید، مشکل بی‌آبی را مدیریت کرد.

موسوی ادامه داد: مزارع پرورش ماهی استان نقش مهمی در تامین پروتئین کشور دارند. در صورتی که این مجتمعها نتوانند به آبگیری و تولید بپردازند مشکلاتی در زمینه تامین پروتئین مورد نیاز کشور به وجود می‌آید بنابراین به نظر می‌رسد اتخاذ تصمیم برای عدم آبزی پروری یک تصمیم عجولانه‌ است.

مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی آبزی‌پروران خوزستان بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود 30 هزار تن انواع آبزی در سال جاری تولید گردد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تولید کنندگان و پرورش دهندگان با مشکلاتی همچون تردید در سرمایه‌گذاری در این بخش به سر می‌برند. هم اکنون 6 هزار نفر به صورت مستقیم و حدود 10 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در مزارع پرورش ماهی مشغول به فعالیت هستند.

مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی آبزی‌پروران خوزستان یادآور شد: با وجود آنکه استان خوزستان تنها 4 درصد از مساحت کشور را داراست اما 30 درصد آبهای سطحی کشور، 2 هزار و 500 کیلومتر رودخانه و حدود 33 میلیارد متر مکعب آب در استان جاری است.