کمک 1440 میلیارد تومانی به تعاونی های فراگیر ملی

هیئت مدیره بنیاد توسعه کارآفرینی و اشتغال تعاون خوزستان

معاون کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون از پیشنهاد کمک یک‌هزار و 440 میلیارد تومانی به تعاونی‌های فراگیر ملی در سال‌جاری خبر داد. 

منوچهر یزدانی در جمع اعضای هیئت مدیره بنیاد توسعه کارآفرینی و اشتغال تعاون خوزستان با اشاره به اینکه این کمک از محل عواید حاصل از فروش سهام شرکت‌های دولتی در راستای فقرزدایی و افزایش سهم تعاونی‌ها در اقتصاد کشور است، اظهارداشت: کمک یک‌هزار و 440 میلیارد تومانی، در قالب پیشنهادی به دولت ارائه شده تا در قالب لایحه به مجلس برود و از این طریق رقم قابل پرداخت به تعاونی‌های فراگیر ملی در سال‌جاری مشخص شود. 
وی افزود: اعضای تعاونی‌های فراگیر ملی باید از سه دهک پایین جامعه باشند، اما افراد جویای کار برای استفاده از تسهیلاتی که در قالب فروش سهام شرکت‌های دولتی به تعاونی‌های فراگیر ملی اختصاص داده می‌شود، می‌توانند در این تعاونی‌ها عضو شوند. 
معاون کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون با اشاره به اینکه پرداخت اعتبار بنیادهای توسعه تعاون در همه استان‌ها آغاز شده است، خاطر نشان کرد: با انعقاد قرارداد عاملیت با صندوق تعاون کشور مقرر شد به صورت بلاعوض به بنیادهای توسعه کارآفرینی و اشتغال تعاون کمک مالی شود تا به توانمندسازی کارجویان متقاضی اشتغال یا ثبت‌نام‌کنندگان در سایت وزارت تعاون اقدام شود. 
یزدانی اعتبار مصوب شده سال گذشته را 80 میلیارد ریال ذکر کرد و اظهار داشت: از این مبلغ 40 درصد یعنی 32 میلیارد ریال بیشتر تخصیص نیافت، اما امسال پیش‌بینی می‌شود به محض مشخص شدن اعتبار سال 88 این ارقام بین همه بنیادها در سرتاسر کشور توزیع شود. 
همچنین مدیرکل تعاون خوزستان در سخنانی تشکیل تعاونی‌های مادر تخصصی و ایجاد فرصت‌های اشتغال برای کارجویان، طرح‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های در دست اقدام برای اشتغال حاشیه‌نشینان، ایجاد شرکت شهرک صنعتی و نیز دانشکده بین‌المللی فرآوری خرما در منطقه آزاد اروند را تشریح کرد. 
مهدی قطبی‌زاده گفت: برای ایجاد تشکل‌های تعاونی در 103 هکتار از زمین‌های منطقه آزاد اروند با این سازمان تفاهم‌نامه منعقد شده و قرار است در 23 هکتار آن نخستین دانشکده بین‌المللی فرآوری خرما در جهان ایجاد شود. 
در این نشست، سید سعید هاشمی‌نور به عنوان مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی و اشتغال تعاون خوزستان انتخاب شد. 
لازم به توضیح است که محمد هاشم‌پور مدیرعامل پیشین بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون خوزستان چندی پیش بر اثر عارضه سکته قلبی دار فانی را وداع گفت.