برخی بانک‌ها به علت خصوصی سازی روند پرداخت وام های مسکن را در استان کند کرده‌اند

استاندار خوزستان

استاندار خوزستان گفت: در حال حاضر استان خوزستان به لحاظ میزان تحقق طرح‌های مسکن نسبت به میزان سهمیه در رتبه دهم کشور قرار دارد.

سید جعفر حجازی در جلسه شورای مسکن و شهرسازی استان که شب گذشته در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: از حدود 87 هزار سهمیه طرح مسکن مهر در استان، 58 هزار طرح به مرحله آماده سازی رسید که تحقق 70 درصدی را نشان می‌دهد.

وی افزود: این در حالی ا‌ست که خوزستان جزو استانهای بزرگ و پرجمعیت کشور محسوب می‌شود؛ البته به لحاظ میزان تحقق طرح نسبت به تعداد واجدین شرایط در رتبه پنجم کشور هستیم.

حجازی تصریح کرد: پیش از این، رتبه استان از بین 30 استان کشور در رتبه 27 بود که با سعی و تلاشی که در استان صورت گرفت به رتبه سوم رسیدیم.

وی گفت: در حال حاضر به علت مشکلاتی که در شهرهای با جمعیت زیر 25 هزار نفر وجود دارد به رتبه دهم رسیدیم. حل مشکلات این شهرها نیازمند همت و تلاش جدی مسئولان و فرمانداران و البته تامین اعتبار از سوی بانکهاست.

حجازی تاکید کرد: تعداد 58 هزار واحد را به مرحله آماده‌سازی رساندن، معادل کار آماده‌سازی مسکن طی60 سال در استان است که نشان دهنده استفاده حداکثری از ظرفیت‌هاست. با این وجود به نظر می‌رسد هنوز ظرفیت‌های خالی زیادی وجود دارد و کارهای بیشتری باید انجام شود و می‌توانیم بهتر از این عمل کنیم.

وی عنوان کرد: تاکنون اجرای طرحهای مسکن با سعی و تلاش کلیه مسئولان، فرمانداران و بانکها به نیمه رسیده اما خروجی در پایان اجرای طرحها محقق می‌شود. غفلت و کم‌کاری مسئولان در این موقعیت باعث از بین رفتن همه زحمات گذشته می‌شود.

استاندار با بیان اینکه مردم هنوز شیرینی این طرح را نچشیده‌اند، گفت: در صورتی که تا پایان شهریورماه طرح مسکن مهر به اتمام نرسید باید شاهد ریزش تعاونی‌ها باشیم.

حجازی در حاشیه این جلسه در جمع خبرنگاران تصریح کرد: مشکل اعطای تسهیلات به طر‌ح‌های مسکن استان در برخی شهرستانها حل شده است در حالی که در برخی شهرستان‌ها حدود شش ماه است که انجام طرح در مرحله پی‌ریزی متوقف شده است.

وی با اشاره به علل توقف و کند شدن روند اجرایی طرح‌ها طی ماه‌های اخیر، خاطرنشان کرد: مطرح شدن واگذاری اعطای تسهیلات بخش مسکن به بانکهای تخصصی و خصوصی‌سازی برخی بانکها علت تاخیر در اجرای طرح‌های مسکن است.

حجازی افزود: بخشی از تاخیر‌ها نیز مربوط به انتخابات و احتمال تغییر سیاست‌های بانکی بود.

وی ادامه داد: علت تسریع در روند اجرای طرح‌های مسکن در برخی شهرستان‌ها، تلاش و پیگیری مجموعه مسئولان و فرمانداران شهرستان بوده است.

حجازی بیان کرد: در جلسه امروز تصویب شد که 10 شهرستانی که در اجرای طرح‌های مسکن کند عمل کرده‌اند و در اجرای آن نسبت به سایر شهرستانها عقب هستند در جلسه‌ای جداگانه بازخواست شوند.

وی گفت: برخی بانکها به علت خصوصی سازی، روند پرداخت وامهای مسکن خود را در استان کند کرده‌اند، این در حالی است که تاخیر در پرداخت وام‌ها کشوری نبوده و مختص استان است. مسئولان این بانک‌ها در استان باید پاسخگو علت این امر باشند.

حجازی عنوان کرد: در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی در خصوص تخصصی شدن بانکها و واگذاری کلیه امور مسکن به بانک مسکن در سال جاری، عملکرد اجرایی در این بخش بهبود خواهد یافت.

وی افزود: عملکرد بانک مسکن در اعطای تسهیلات مسکن در استان نسبت به سایر بانکها خوب بوده در حالی که بانکهای صادرات، ملت و رفاه عملکرد مطلوبی را در این بخش نداشته‌اند.

حجازی تصریح کرد: در صورت مشخص شدن کم کاری بانکها در استان، عملکرد نامطلوب آنها طی نامه‌ای به مسئولان کشوری آنها گزارش می‌شود.

وی بیان کرد: از 320 هزار نفر ثبت نام شده در طرح مسکن مهر حدود 84 هزار نفر واجدین شرایط بوده‌اند، همچنین 25 درصد کل جمعیت استان اجاره نشین فاقد مسکن وجود دارد که حدود 8 درصد آنها واجد شرایط هستند.