مسکن مهر و اشتغال ، دو اولویت اصلی دولت در استان هاست

استاندار خوزستان

 استاندار خوزستان با اشاره معضل جدی بیکاری درجامعه گفت : با وجود آنکه استان رفع این معضل را در اولویت برنامه های خود قرار داده است اما بانک ها با بی توجهی خود ، بخش اشتغال را تقریبا تعطیل کرده اند.

 سید جعفر حجازی با اشاره به اینکه محدودیتی از نظر اعتباری برای پرداخت به بنگاههای اقتصادی زودبازده وجود ندارد ، تصریح کرد : از 340 میلیارد تومان خط اعتباری سهم بنگاههای زودبازده استان در سال گذشته ، بانکها فقط 180 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده اند که ادامه این روند گره ای از مشکل بیکاری استان باز نمی کند .
وی اظهار داشت: این میزان تسهیلات پرداختی فقط از محل خط اعتباری بنگاههای زودبازده بوده و در حالی که بانک ها منابع دیگری نیز برای این منظور دارند که از آن هم استفاده نکرده اند.
رییس کارگروه اشتغال استان خوزستان با اشاره به اینکه 3 هزار طرح نیمه تمام در بانک ها در انتظار تخصیص اعتبار است ، گفت : اولویت نخست پرداخت تسهیلات با طرح های نیمه تمام و پس از آن طرحهایی است که قرارداد منعقد کرده و طرح هایی که تایید شده اند.
حجازی خطاب به مدیران بانک های ملت ، تجارت ، ملی صنعت و معدن و کشاورزی تاکید کرد : بادی هر چه زودتر گزارش تفصیلی از پرداخت تسهیلات بنگاههای زودبازده به تفکیک شهرستان ها و نوع طرح ها اعم از خدمات ، کشاورزی و صنعت در سه سال گذشته ارائه دهید.وی همچنین با تاکید بر اجرای طرح های اشتغال زایی مرتبط با صنایع روستایی و کشاورزی شامل صنایع تبدیلی و بسته بندی و صنایع تبدیلی تصریح مر تا تولیدات روستاها به نحو مطلوب در بازار عرضه و اشتغال جوانان روستاها فراهم شود .
استاندار خوزستان با اشاره به نشست اخیر استانداران با رییس جمهور در هفته گذشته اظهار داشت : مسکن مهر و اشتغال ، دو اولویت اصلی دولت در استان هاست که باید 50 درصد کار استانداران روی این دو موضوع مهم متمرکز شود .حجازی بار دیگر بر اتمام طرح های نیمه تمام استان تاکید کرد و گفت : با وجود محدودیت بانکی و روند کنونی بانک ها حتی اگر سالانه هزار میلیارد تومان به بخش ایجاد اشتغال در بنگاههای زودبازده اختصاص یابد ، باز هم مشکل بیکاری استان را حل نمی کند.
وی تسریع در اجرایی شدن 59 طرح آمایش صنعتی را خواستار شد و افزود : این طرح ها که در همه شهرستاهای استان توزیع شده اند ، بیش از 29 هزار شغل به صورت مستقیم ایجاد می کنند .
استاندار خوزستان راهکار اصلی حل مشکل بیکاری استان علاوه بر بنگاهای زودبازده و طرح آمایش صنعتی ا جذب بخش خصوصی در سرمایه گذاری در بخش های مختلف به ویژه گردشگری ، کشاورزی و صنایع کوچک عنوان کرد .
گفتنی است در این نشست مدیران بانک های عامل و روسای سازمان های جهاد کشاورزی ،تعاون ، کار و امور اجتماعی ، میراث فرهنگی و ... به ارائه گزارشی از روند طرح ها و تسهیلات اشتغالزایی پرداختند.