تغییر سیاست پرداخت تسهیلات، علت مشکلات بنگاه‌های زودبازده
محمد حسین نوریانی

معاون اقتصاد و برنامه‌ریزی اداره کل تعاون خوزستان گفت: بنگاه‌های زودبازده استان با مشکل تغییر سیاست پرداخت تسهیلات مواجه است.

مهندس محمدحسین نوریانی در گفتگو با خبرنگار فارس در اهواز افزود: تغییر سیاست پرداخت تسهیلات، کمبود نقدینگی بانک‌های عامل، رشد تورم در جامعه و خصوصی شدن برخی از بانک‌های عامل از جمله مشکلات و مسائلی است که بنگاه‌های زودبازده با آن روبه‌رو هستند.
نوریایی با اشاره به اینکه از زمان آغاز به کار بنگاه‌‌های زودبازده در استان، یک هزار و 419 طرح ارائه شده است، تصریح کرد: از این تعداد طرح، تنها 499 طرح آغاز به کار کرده‌اند.
وی این طرح‌ها را در زمینه‌های کشاورزی، صنعتی و خدماتی عنوان کرد و ادامه داد: تسهیلات اختصاص یافته به این بنگاه‌ها 158 میلیارد و 354 میلیون و 600 هزار تومان است که برای 19 هزار و 254 نفر اشتغال‌زایی شده است.
نوریانی پالایش طرح‌های موجود، نظارت بر طرح‌های عقد قرارداد شده و ارائه مسیر درست، واحد شدن و تخصصی کردن امور را از راهکارهای پیشرفت در طر‌ح‌های بنگاه‌های زودبازده دانست.
پیش از این نیز سید‌جعفر حجازی استاندار خوزستان بر تسریع در روند اجرای طرح‌های زودبازده و بنگاه‌های اقتصادی تاکید کرده و گفته بود: با بازدید و بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و واحدهای در حال ساخت هر شهرستان‌، راهکارهای مناسبی برای رفع مشکلات این واحدها به ویژه برای واحد‌های با پیشرفت فیزیکی بالای 80 درصد تعیین شود.
در حال حاضر طرح تمام شماری بنگاه‌های زودبازده در استان خوزستان آغاز شده و تا کنون به 4 هزار و 735 بنگاه مراجعه و اطلاعات مربوط به این تعداد جمع‌آوری شده است.
اطلاعات بنگاه‌ها پس از جمع‌آوری وارد سامانه اطلاعاتی استان شده و پس از ارزیابی در مورد بنگاه‌ها تصمیم‌گیری می‌شود.
بررسی وضعیت عقد قراردادهای بنگاه‌ها با بانک‌های عامل، مبلغ و چگونگی استفاده از تسهیلات دریافتی، وضعیت فعلی بهره‌برداری طرح‌های در حال ساخت، فعال و غیر فعال بودن یا اجرا نشدن طرح‌ها، درصد پیشرفت طرح‌ها و وضعیت اشتغال‌زایی از جمله اطلاعات مورد نظر برای جمع‌آوری و ارزیابی بنگاه‌ها‌ست.