تعاونی ها تا رسیدن به جایگاه مطلوب فاصله دارند‌

معاون عمرانی استانداری خوزستان گفت: با این‌که تلاش‌های خوبی در بحث تعاونی‌ها شده است، اما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله داریم.

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز،سید عباس طباطبایی در مراسم تقدیر از شرکت‌های تعاونی برتر خوزستان اظهار داشت: بخش تعاون در گذشته مظلوم واقع شده بود اما در حال حاضر اهمیت خاصی به تعاونی‌ها در بخش‌های مسکن مهر و سهام عدالت داده شده، با این‌حال هنوز فاصله زیادی تا نقطه مطلوبی باقی است.
وی با اشاره به اینکه از 57 هزار نفری که تفاهم‌نامه منعقد و زمین را دریافت کرده‌اند، 24 هزار نفر پروانه ساخت مسکن در خوزستان گرفته‌اند، افزود: در حال حاضر خوزستان رتبه سوم کشوری را از نظر صدور پروانه ساخت مسکن مهر از آن خود کرده است.
مدیرکل تعاون استان خوزستان نیز در این مراسم با اشاره به اینکه اصل 44 چشم‌انداز روشنی پیش روی بخش تعاونی گذاشته است، گفت: امیدواریم در سال جاری و آینده، بخش تعاونی ضمن استفاده از تخفیف 25 درصدی مالیات تعاونی ها و 20 درصدی سهم بیمه کارفرما با فعالیت های بانک توسعه تعاون در مسیرتوسعه قرار گیرد .

مهدی قطبی‌زاده از ثبت 20 تعاونی سهام عدالت دو سال گذشته تاکنون در استان خبر داد و افزود: 2 میلیون و 140 هزار نفر که همگی از دهک‌های پایین جامعه هستند سهام عدالت را دریافت کرده‌اند و به 700 هزار نفر از آنان سود سهام عدالت نیز واگذار شده است.
وی ادامه داد: از 350 هزار و 974 هزار نفر متقاضی که برای مسکن مهر در استان ثبت نام کرده‌اند، یکهزار و 500 تعاونی در قالب 105 هزار و 311 نفر برای دریافت زمین به سازمان مسکن و شهرسازی و 23 هزار و 164 نفر برای دریافت تسهیلات آماده‌سازی به بانک‌ها معرفی شده‌اند.
قطبی‌زاده با اشاره به اهمیت تعاونی‌های مرزنشین در استان افزود: در حال حاضر یک میلیون و 200 هزار نفر از مرزنشینان استان عضو تعاونی‌ها هستند و از شهریور سال گذشته تاکنون 29 میلیون دلار صادرات و 16 میلیون و 500 هزار دلار واردات از این مرزها صورت گرفته است.
مدیرکل اداره تعاون خوزستان اظهار داشت: در حال حاضر در 22 شهرستان استان به غیر از هویزه اداره تعاون وجود دارد و اقدامات خوبی در راستای مکانیزه کردن امور تعاونی‌ها و آموزش مجازی آنان صورت گرفته است.
در این مراسم از 11 تعاونی برتر تقدیر و 23 شرکت تعاونی با اشتغال‌زایی یک هزار و 973 نفر مورد بهره‌برداری قرار گرفتند.