متقاضیان در شهرهای زیر 25 هزار نفر می توانند از تسهیلات و امکانات مسکن‌ مهر استفاده کنند
نصراله دهقانی

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان مسکن و شهرسازی خوزستان از اختصاص 18 میلیارد تومان به شهرهای جدید رامین و شیرین‌شهر در هفته گذشته خبر داد.

نصراله دهقانی در نشست مسکن‌مهر ویژه شهرستان اهواز، با بیان اینکه دولت متعهد احداث زیرساخت‌ها و ایجاد امکانات در شهرهای جدید برای ترغیب شهروندان به سکونت در این شهرها است و با تایید اینکه این امکانات در شهرهای جدید رامین و شیرین‌شهر محقق نشده است، افزود: در هفته گذشته 18 میلیارد تومان به منظور تکمیل زیرساخت‌ها به این دو شهر اختصاص یافته است.
وی با تاکید بر اینکه سازمان مسکن و شهرسازی هیچگونه برنامه‌ای برای ساخت مسکن‌مهر در اهواز ندارد، اظهار داشت: متقاضیان مسکن‌مهر اهواز در شهرهای جدید رامین و شیرین‌شهر متمرکز می‌شوند و ارائه تسهیلات در اهواز تنها در قالب احیای بافت فرسوده و توانمندسازی در حاشیه شهر امکان دارد.
دهقانی در مورد لزوم احداث شهرهای جدید گفت: سیاست‌های دنیا و ایران براین است که شهرهایی که جمعیتشان به یک میلیون نفر می‌رسد برای خارج نشدن از حالت شهری و تامین امکانات، رفاه و تسهیلات مناسب برای شهروندان به ساخت شهرهای اقماری و جدید برای کنترل سرریز جمعیت روی می‌آورند.
به گفته وی، در شمال و جنوب اهواز بیش از 15 سال پیش شهرهای جدید رامین و شیرین‌شهر طراحی شده، اما تا کنون اجرا نشده‌ است.
این مسئول با بیان اینکه اضافه کردن یک متر مربع به مساحت اهواز به دلیل کمبود سرانه خدمات شهری برای شهروندان خیانت به این شهر است، احداث شهرهای جدید در اطراف اهواز را جزو ضروریات این شهر دانست و گفت: در حال حاضر شهرهای کشور در آستانه جمعیت 500 هزار نفری درخواست‌های خود را برای احداث شهرهای جدید به شورای عالی شهرسازی ارائه می‌دهند.
رئیس سازمان مسکن و شهرسازی خوزستان با اشاره به محدودیت امکانات سازمان مسکن و شهرسازی، اظهار داشت: مسئولیت مسکن‌مهر در استان‌ها تفکیک و وظیفه پیگیری مسکن‌مهر شهرهای بالای 25 هزار نفر به سازمان مسکن و شهرسازی و شهرهای زیر 25 هزار نفر به بنیاد مسکن واگذار شده است.
وی گفت: ساکنان شهرهای زیر 25 هزار نفر می‌توانند همراه با آشنایان و فامیل خود در قالب یک تعاونی از تسهیلات و امکانات مسکن‌مهر استفاده کنند، همچنین در این شهرها به دلیل کمبود زمین دولتی، افرادی که زمین دارند نیز می‌توانند در زمین خود با استفاده از تسهیلات مسکن‌مهر خانه بسازند.
دهقانی افزود: شرایط متقاضیان مسکن‌مهر در این شهرها همانند متقاضیان در شهرهای بزرگ، بومی بودن و عدم استفاده از تسهیلات دولتی است.
وی سهمیه مسکن‌مهر شهرهای زیر 25 هزار نفر در استان را حداقل 15 هزار واحد عنوان و خاطرنشان کرد: در صورت افزایش متقاضیان این سهمیه نیز افزایش می‌یابد.