از120 مزرعه پرورش تنها 2 مزرعه میگو تولید می‌کنند

رییس اتحادیه تعاونی‌های پرورش دهندگان میگو خوزستان گفت: اجرایی نشدن مصوبات هیات دولت منجر به منصرف شدن پرورش‌دهندگان میگو از تولید شده است.

محمد معلم در گفت و گو با (ایسنا) خوزستان عنوان کرد: سال گذشته پس از چندین سال رکود 56 مزرعه پرورش میگوی آبادان آغاز به کار کرد اما به علت بروز بیماری لکه سفید این مزارع تعطیل شدند.

وی افزود: بر اساس مصوبه دولت قرار شد جرایم و اقساط معوق تسهیلات بانکی پرورش دهندگان میگو توسط وزارت کار و امور اجتماعی پرداخت شود اما به علت اجرایی نشدن این مصوبه و باقی ماندن معوقات وام پرورش دهندگان میگو، بانک‌ها از اعطای تسهیلات جدید به پرورش دهندگان خودداری کردند.

معلم تصریح کرد: خودداری بانک‌ها در اعطای تسهیلات جدید مشکلات فراوانی را برای واحدهای پرورش میگو ایجاد کرد و آسیب و خسارات بسیاری را به این واحدها وارد کرده است.

وی خاطرنشان کرد: بانک کشاورزی به علت وجود معوقات تسهیلات دریافتی پرورش دهندگان از پرداخت خسارت بیمه محصولات کشاورزی به پرورش‌دهندگان خودداری کرده است.

معلم تاکید کرد: تا زمانی‌که بیمه محصولات کشاورزی و بدهی معوق پرورش دهندگان میگو پرداخت نشود، پرورش دهندگان نمی‌توانند امکانات لازم را برای تولید در سال جاری فراهم کنند.

وی یادآور شد: به علت پرداخت نشدن خسارت از 120 مزرعه پرورش میگوی خوزستان تا کنون تنها 2 مزرعه وارد تولید شده‌اند و دیگر واحدها تعطیل شده‌اند. سال گذشته سطح زیر کشت مفید برای پرورش میگو 700 هکتار بود که از این میزان در سال جاری تنها در سطح 35 هکتار کشت میگو صورت می‌گیرد.

معلم در پایان گفت: تاکنون پیگیری‌های بسیاری برای اجرای مصوبات دولت و پرداخت معوقات پرورش دهندگان میگو از محل اعتبارات سازمان کار و امور اجتماعی خوزستان صورت گرفته که متاسفانه تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.