کارگروه تخصصی تعاون در استان تشکیل می شود

مدیرکل تعاون خوزستان اعلام کرد : برای حمایت از بخش تعاونی ، کارگروه تخصصی تعاون در استان تشکیل می شود .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان ، مهدی قطبی زاده - که در نخستین جلسه مشترک شرکت های تعاونی زیر مجموعه بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان سخن می گفت – از اهداف این کار گروه را رسیدگی به مسایل و مشکل های شرکت های تعاونی و تثبیت و ارتقای جایگاه آنان در اقتصاد ذکر کرد .

وی افزود : اهداف هر یک از تعاونی ها مشخص است . باید برای رسیدن به این هدف ها که همانا ایجاد اشتغال ، تامین مسکن ، خود کفایی در امور اقتصادی و ارایه ی خدمات مناسب و ارزان به شهروندان است  ، از هیچ گونه تلاشی دریغ نکرد. وی به مشوق هایی که برای شرکت های تعاونی در نظر گرفته شده اشاره کرد و گفت : تسهیلاتی از قبیل برخورداری تعاونی ها از یارانه ی  20 درصدی حق بیمه کارفرما و نیز 25 درصد تخفیف برای درآمد مشمول مالیات ابرازی اتحادیه ها و تعاونی های متعارف و تعاونی های سهامی عام در نظر گرفته شده است و بانک توسعه تعاون نیز همراه تعاونی ها خواهد بود.

وی در ادامه شرکت مادر تخصصی خرمای طلائی اروند را یکی از شرکت های زیر مجموعه بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان برشمرد و گفت : لازم است که بخشی از مشکلات این شرکت در استان پیگیری و رفع شود و بخشی نیز به پیگیری در سطح وزارت تعاون و هیات دولت  نیاز دارد که اقدام هایی برای رفع مشکلات آن انجام شده است .

در ادامه مدیر عامل بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون خوزستان در سخنانی از طرح این شرکت تعاونی ، به عنوان پالایشگاه خرما نام برد و گفت :. پس از تشکیل جلسه های متعدد با مدیریت محترم منطقه آزاد اروند ، مدیریت صنایع ، مدیریت حقوقی و معاون عمران و امور زیر بنائی آن سازمان و پی گیری های مکرر ، زمینی به مساحت 103 هکتار برای شهرک و دانشکده خرما در نظر گرفته شد و مقرر شد برای امضاء قرار داد و تحویل زمین اقدام شود که متأسفانه مدیریت منطقه آزاد نسبت به این شرکت در خصوص ضمانت مالی و اجرایی جهت راه اندازی شهرک ، اعتماد نکرد . اما با توجه به جلسه های مکرر با مدیریت سازمان منطقه آزاد و نتایج بدست آمده مقرر شد : از 103 هکتار زمین تخصیصی شهرک 23 هکتار آن برای راه اندازی دانشکده خرما و80 هکتار بصورت تفاهم نامه و فریز شده تحویل شود .

مهندس سید سعید هاشمی نور خاطر نشان کرد : این شرکت توانسته 21 فرآورده خرما به مرحله  استاندارد سازی برساند که تا کنون 3 محصول آن به تصویب استاندارد ملی ایران و به چاپ نهایی رسیده است و بقیه فرآورده ها در مرحله تصویب نهایی هستند . وی افزود: با توجه به آیین نامه جدید وزارت صنایع و معادن در خصوص همکاری شهرک­ های صنعتی با بخش های تعاونی و خصوصی ، باید برای تهیه زمین ، از مسیر شهرک های صنعتی اقدام کنیم

وی در پایان از ساماندهی 30 هزار نفر کارجو در استان خبر داد و خواستار تسریع در تخصیص اعتبار برای اشتغال کارجویان شد . در این جلسه مدیران عامل شرکت های تعاونی مادر تخصصی آموزش پردازان ، خدمات مشاوره ای ، خرمای طلایی اروند و توسعه و مسکن مهر خوزستان گزارشی از روند فعالیت های خود ارایه دادند .