تکالیف جدید دولت برای تسریع در ساخت مسکن مهر

مدیرکل تعاون خوزستان

مدیرکل تعاون خوزستان از ابلاغ تکالیف جدیدی از سوی نمایندگان ویژه رییس‌جمهوری در کارگروه مسکن ، برای تسریع در ساخت ، اعطای تسهیلات بانکی مسکن مهر و کاهش هزینه‌ها خبر داد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان ، مهدی قطبی زاده افزود : با ابلاغ این دستورالعمل، کاهش هزینه‌ ساخت مسکن مهر و هزینه انشعابات ، تسهیل صدور سند و اعطای وام بانکی ، تعیین مهلت زمانی برای ساخت واحدها و تشدید نظارت بر ساخت واحدها ، فسخ قرارداد تاخیرکنندگان و واگذاری زمین به گروه‌های 3 تا 5 نفره با سرعت بیشتری دنبال می‌شود.

وی گفت : براساس تصمیم نمایندگان ویژه رییس‌جمهوری در کارگروه مسکن، از تاریخ ابلاغ این تصمیم ‌نامه، واگذاری زمین‌های مشخص شده در قالب طرح مسکن مهر (حق بهره‌برداری زمین‌های 99 ساله) برای ساخت واحدهای مسکونی این طرح به صورت گروهی انجام می‌شود.

مدیرکل تعاون خوزستان توضیح داد : سازمان مسکن و شهرسازی استان موظف است متقاضیان این طرح را که واجد شرایط چهارگانه بوده و اسامی آنها به تایید رسیده است، در قالب گروه‌های (3) تا (5) نفره ساماندهی کرده و زمین‌های با کاربری مسکونی و بلامعارض را در حین مراحل آماده‌سازی به طور مشخص به این گروه‌ها تحویل دهد.

همچنین ، شورای مسکن استان می‌تواند تعداد افراد هر گروه را در صورت کمبود زمین و متناسب با وضعیت زمین در استان و شهرستان یا ویژگی‌های افراد متقاضی تا حدود 10 نفر افزایش دهد.

قطبی زاده خاطر نشان کرد : در صورتی که متقاضیان خود مایل به اقدام تحت پوشش تعاونی خاص باشند، حسب نظر شورای مسکن استان و نیز تعاونی‌هایی که تا تاریخ ابلاغ این تصمیم‌نامه پروانه ساخت واحدهای مسکونی در زمین واگذار شده را دریافت کرده‌اند، از شمول این بند مستثنا هستند.

از سوی دیگر ، شورای مسکن استان موظف شده ، نسبت به فسخ قرارداد واگذاری‌های اجاره‌ای که به هر دلیل با تأخیر یا عدم انجام تعهدات خود مواجه باشند، اقدام کند.

وی افزود : براساس این مصوبه، واگذاری‌ها در قالب قرارداد اجاره‌ای و مشتمل بر مهلت شروع ساخت (حداکثر 3 ماه) و اتمام بنا (حداکثر ظرف 2 سال)، فسخ قرارداد در صورت اتمام مهلت‌های تعیین شده و عدم‌رعایت مشخصات فنی و تحویل آن به متقاضیان بعدی است. علاوه بر این، سازمان مسکن و شهرسازی موظف است نسبت به تهیه نقشه‌های تیپ متناسب با قطعه‌بندی‌ها و عرضه آن به متقاضیان اقدام کند.

وی تصریح کرد : هزینه انشعابات گاز، آب، برق و فاضلاب واحدهای مسکونی در طرح مسکن مهر را پس از بهره‌برداری از واحدها با تقسیط دو ساله از متقاضی دریافت می شود. سازمان‌ها و ادارات مربوط نیز، حق دریافت هیچ مبلغی را غیر از هزینه انشعابات نخواهند داشت.

وی گفت : سازمان های مربوط مکلفند ، یک سوم هزینه های نیرورسانی برق و گاز و تامین و انتقال آب را تا ابتدای زمین‌ها و ساخت تصفیه‌خانه فاضلاب تامین کنند. مابقی هزینه‌های فوق به نسبت یک‌سوم از محل منابع استانی و یک سوم از محل اعتبارات ملی تامین می‌شود.

سازمان مسکن و شهرسازی موظف است پس از اخذ پایان کار واحدهای مزبور از شهرداری،‌ همکاری لازم برای صدور سند به نام اشخاص در قالب قرارداد اجاره به عمل آورد و نسبت به ترهین این اسناد نزد بانک مسکن اقدام کند و بانک مسکن می‌تواند در صورت همکاری متقاضی با وزارت مسکن در صدور سند،‌راسا نسبت به ترهین واحدهای مزبور اقدام کند.

مدیرکل تعاون خوزستان افزود : براساس این مصوبه، بانک مسکن موظف است با ارایه قرارداد واگذاری زمین و با معرفی سازمان مسکن و شهرسازی استان به گروه‌های متقاضی بلافاصله پرداخت تسهیلات آماده‌ سازی را انجام دهد.

وی در ادامه گفت : طبق این مصوبه، اعضای تعاونی‌های مسکن (در قالب تعاونی) و نیز افراد غیرتعاونی (به صورت انفرادی) که خود مالک زمین مسکونی در داخل محدوده بوده و واجد شرایط مسکن مهر (بجز شرط مربوط که مالکیت زمین) هستند برای ساخت واحدهای خود مشمول پرداخت تسهیلات می‌شوند.

قطبی زاده خاطر نشان کرد : مالکانی که زمین خود را در قالب مسکن مهر ساخت و ساز کرده و واگذار می‌کنند ، مشمول تسهیلات مسکن مهر هستند.