تعاونی مادر تخصصی صنایع دستی و گردشگری در استان تشکیل می شود

به منظوربهره گیری از نیروهای خلاق ، کارآفرین ، سرمایه گذار و متقاضی فعالیت در بخش میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، در قالب تعاونی ها ، شرکت تعاونی پشتیبان (مادر تخصصی ) توسط  بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون خوزستان در استان تشکیل می شود .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان ، این تصمیم در جلسه ای با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان و مدیرکل تعاون خوزستان اتخاذ شد .

توسعه ی طرح های کارآفرینی و تعاون ، شناسایی و معرفی میراث فرهنگی و توسعه ی صنعت گردشگری و صنایع دستی و استفاده ی بهینه از فرصت های سرمایه گذاری به منظور سازماندهی تعاونی های مرتبط ، حمایت و پشتیبانی اصولی از توسعه و گسترش بخش تعاونی و میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری از اهداف این جلسه بود .

در این جلسه ، مدیر کل تعاون خوزستان در سخنانی ضرورت ایجاد فرصت های شغلی در بخش میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری از طریق گسترش شرکت های تعاونی را یادآور شد و خواستار بهره گیری از ظرفیت های موجود در میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری به منظور ایجاد فرصت های شغلی شد .

مهدی قطبی زاده افزود : برای احیای بخش گردشگری ، می توان در مناطق خوش آب و هوای استان با ایجاد  دهکده های تفریحی و راه اندازی تورهای گردشگری و آژانس های مسافرتی (خدمات رسانی و اطلاع رسانی ) در قالب شرکت های تعاونی ، قدم های موثری برداشت .

در ادامه ی این جلسه ، رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در سخنانی با استقبال از ایجاد تعاونی های گردشگری و صنایع دستی در استان به منطور رسیدن به نتایج بهتر خاطر نشان کرد : با توجه به این که بخش تعاونی تسهیلات و مزایای خوبی در اختیار دارد ، می توان با ایجاد تشکل های تعاونی در بخش های گردشگری و صنایع دستی در مناطق محروم و روستاها ، جایگاه تعاونی ها را در این بخش ها ارتقا داد و زمینه های رشد و افزایش تولید و نیز صادرات کالا و خدمات را فراهم آورد .

مهندس صادق محمدی در ادامه بر ضرورت تبادل اطلاعات و همکاری برای انجام فعالیت های اقتصادی ، آموزشی و پژوهشی مشترک و ارایه خدمات و مشاوره های حمایتی به کارآفرینان و متقاضیان تعاونی های صنایع دستی و گردشگری در استان ، به خصوص در مناطق ایذه ، باغملک ، دزفول ، شوش ، شوشتر ، مسجدسلیمان و لالی تاکید کرد و خواستار ایجاد تشکل های تعاونی در بخش های گردشگری و صنایع دستی شد .

در این جلسه مقرر شد : آموزش های عمومی نحوه ی تشکیل و اداره ی اتحادیه ها و شرکت های تعاونی و آموزش های کارآفرینی و تخصصی و مهارتی به هیات های موسس و مدیران تعاونی های فعال در امور مرتبط با فعالیت های سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ارایه شود .