مجوز واردات ماهی از سوی مسوولان عراقی صادر نمی‌شود

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی آبزی‌پروران خوزستان گفت: بهبود وضعیت پرورش ماهی مستلزم انتقال و آموزش تکنولوژی‌های جدید به کشور است.

سید مصطفی موسوی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: برای افزایش تولید، کاهش تلفات و هزینه‌ها و استفاده از حداکثر منابع آب و خاک باید به سمت تکنولوژی‌های جدید رفت.

وی افزود: به عنوان نمونه میزان تولید در سال گذشته به علت عدم آمادگی آبزی‌پروران در مواجه شدن با پدیده خشکسالی به شدت کاهش یافت که با آماده‌سازی آبزی پروران در سال جاری و کسب تجربه از سال گذشته با این پدیده بهتر از سال گذشته برخورد شد.

موسوی یادآور شد: طبق مصوبه هیئت دولت قرار است طرحی در قالب خوشه‌های آبزیان خوزستان برای توسعه این بخش در استان اجرا شود که مطالعات این طرح هم‌اکنون در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: این طرح با همکاری اداره کل شیلات، تعاون و سازمان بازرگانی در جهت توانمندسازی بخش خصوصی و رفع مشکلات صادرات و تولید و کیفیت آبزیان از جمله ماهی و میگو صورت می‌گیرد.

موسوی گفت: طی مطالعات انجام شده، جنبه‌های مختلف آبزی پروری ماهی و میگو در استان بررسی و جهت حل مشکلات این بخش و ساماندهی و ارائه راهکارهای اجرایی اقدام خواهد شد.

وی با اشاره به صادر نشدن ماهی از مرزهای خوزستان به کشور عراق عنوان کرد: صادرات این محصول به عراق در حال حاضر به صفر رسیده است.

موسوی گفت: در گذشته عمده ماهی به کشور عراق صادر می‌شد که در حال حاضر به علت صادر نشدن مجوز صادرات از سوی مسئولان کشور عراق، صادرات ماهی متوقف شده است.

وی تصریح کرد: تاکنون پیگیری‌های فراوانی برای صدور مجوز صادرات صورت گرفته و مذاکراتی نیز با مسئولان کشور عراق انجام شده است.