شورای حل اختلاف بخش تعاونی در خوزستان آغاز به کار کرد

 

شورای حل اختلاف بخش تعاونی در استان در آیینی در محل اداره کل تعاون خوزستان ، آغاز به کار کرد.

در این آیین ، معاون قضایی دادگستری و رییس شورای حل اختلاف خوزستان گفت: تشکیل شوراهای حل اختلاف گامی مثبت در راستای اجرای تعالیم دین مبین اسلام در ارتباط با مسایل حقوقی ونیز ایجاد وفاق در جامعه اسلامی است.

"ناصر زائری" افزود: تشکیل این نهادهای مردمی به منظور ارتقای فرهنگ صلح و رفع اختلاف به روش مسالمت آمیز ، نهادینه کردن آن و ایجاد ضمانت اجرایی برای این هدف صورت گرفته است.

وی با اشاره به تصویب قانون تعیین اختیارات و حوزه عملکرد شوراهای حل اختلاف در مجلس شورای اسلامی در سال گذشته ، آن را گام قانونی مهم دیگری در رفع اختلافات حقوقی و خسارت های زیر 30میلیون ریال در دعاوی مربوط به تخلفات مربوط به آب ، برق ، گاز ، تلفن ، منابع ملی ، جنگل ها و غیره عنوان کرد.

وی افزود : 40 درصد پرونده هایی که به شوراهای حل اختلاف  در استان رفته اند به صلح و سازش منجر شده است . این پرونده ها ضمن آن که عوارض جانبی خود را نخواهند داشت ، آثار مصالحه و گذشت و ضمانت اجرایی آن را نیز با توافق دو طرف ، حفظ کرده اند .

زائری گفت: در بخش تعاونی نیز بیشتر مواردی که به شوراها ارجاع می شود حقوقی است که امیدواریم با فعالیت شورای حل اختلاف ویژه این بخش ، به موارد مطرح در بخش تعاونی ، کمک موثری شود.

مدیر کل تعاون استان خوزستان نیز در این آیین در سخنانی گفت:گسترش و توسعه بخش تعاونی از اهداف مهم انقلاب ونظام اسلامی است که همه ما موظفیم برای تحقق این هدف نهایت تلاش خود را به کار گیریم.

"مهدی قطبی" با اشاره به روند رو به رشد تشکیل شرکت تعاونی در طول 4 سال گذشته  گفت : در طول 30 سال انقلاب اسلامی 9330 تعاونی تشکیل شد که قریب 4650 تعاونی  آن در طول 4 سال گذشته تشکیل و شروع به کار کرده اند . علاوه بر این که این تعاونی ها از نظر تعداد اعضا و کیفیت فعالیت نسبت به دوران گذشته برتری بارزی داشته اند .

وی با اشاره فعالیت 20 شرکت تعاونی سهام عدالت با جمعیتی معادل دو میلیون و 200 هزار نفر، تشکیل 30 شرکت تعاونی مرزنشین با یک میلیون و 200 هزار نفر عضو واعضای دیگر تعاونی های تشکیل شده در زمینه های تولیدی و خدماتی اظهار داشت : بیش از چهار میلیون نفر- که 76 درصد  جمعیت استان را شامل می شود - عضو شرکت های تعاونی هستند .  در واقع بخش تعاونی بعد از انقلاب اسلامی به ویژه در طول 4 سال گذشته گستره ی وسیعی از جامعه را در بر گرفته است .  

قطبی زاده تاکید کرد : رسیدگی به شکایات مطرح در بخش تعاونی نباید موجب به تعویق افتادن اهداف ما در توسعه تعاون شود، از این رو شورای حل اختلاف در بخش تعاونی راه اندازی شده تا به مسایل و اختلاف های حقوقی تعاونی ها رسیدگی کند . وی گفت: بر اساس قانون تعاونی ها رسیدگی به مشکلات و مسایل حقوقی تعاونی ها در ابتدا برعهده بازرسان تعاونی است ولی این بازرسان توان حضور در مسایل حقوقی ودعواهای حقوقی را ندارند ؛ لذا با بررسی شکایات هایی که در استان گزارش می شد ، تصمیم به راه اندازی این شورا با همکاری دادگستری استان کردیم.

مدیر کل تعاون استان خوزستان ابراز امیدواری کرد: با راه اندازی این نهاد مردمی اقدام موثری برای حل مسایل و اختلافات حقوقی مربوط به تعاونی ها وتسهیل ادامه فعالیت آن ها صورت گیرد.