متقاضیان مسکن مهر در گروه‌های سه تا پنج نفره ساماندهی می شوند

مهدی قطبی زاده

مدیرکل تعاون خوزستان اعلام کرد: در اجرای تصمیم نمایندگان ویژه رییس جمهور در کارگروه مسکن و ‌آیین‌نامه اجرایی وزارت تعاون، شرکت‌های تعاونی مسکن مهر که تاکنون پروانه ساخت نگرفته‌اند و متقاضیانی که واجد شرایط بوده اما در قالب تعاونی اقدامی نکرده و ساماندهی نشده‌اند، برای ساماندهی در گروه‌های سه تا پنج نفره به سازمان مسکن و شهرسازی معرفی شده‌اند.

مهدی قطبی‌زاده با اعلام این خبر گفت: وزارت مسکن و شهرسازی موظف است متقاضیان طرح مسکن مهر را که واجد شرایط چهارگانه بوده و اسامی آنها تایید شده است را در قالب گروه‌های سه تا پنج نفره ساماندهی کرده و زمین‌های با کاربری مسکونی و بدون معارض را در حین مراحل آماده‌سازی به طور مشخص به این گروه‌ها تحویل دهد.

وی با اشاره به این که بیش از 132 هزار نفر از افراد واجد شرایطی که تاکنون عضو تعاونی نشده بودند به سازمان مسکن و شهرسازی استان معرفی شده‌اند، تصریح‌کرد: این افراد اجازه فعالیت در قالب شرکت تعاونی مسکن مهر را ندارند و باید توسط سازمان مسکن و شهرسازی در قالب گروه سازماندهی شوند.

مدیرکل تعاون خوزستان افزود: بیش از 32 هزار نفر از اعضای تعاونی‌هایی که در استان خوزستان، پروانه ساخت گرفته‌اند در قالب تعاونی مسکن مهر اجازه فعالیت دارند.

وی گفت: تعاونی مسکن مهر در شهرستان ماهشهر، امیدیه، بهبهان، شوشتر، آبادان، خرمشهر و بندرامام(ره) تاکنون پیشرفت فیزیکی بسیار خوبی داشته‌ است.

مدیرکل تعاون استان خوزستان با اشاره به این که متولیان اجرای این طرح در خوزستان موفق به تامین زمین لازم برای 54 درصد از واجدین شرایط شده‌اند، گفت: 105 هزار و 311 نفر واجد شرایط برای اخذ زمین و انعقاد تفاهم‌نامه در قالب یکهزار و 508 تعاونی به مسکن و شهرسازی معرفی شده‌اند.

وی تصریح‌کرد: از این پس تعاونی‌های مسکن مهر تشکیل نخواهد شد و متقاضیان این طرح برای ساماندهی در گروه‌های سه تا پنج نفره به سازمان و مسکن و شهرسازی معرفی می‌شوند.

قطبی‌زاده افزود: از بین 32 هزار و 325 نفر معرفی شده به بانک برای دریافت تسهیلات آماده‌سازی 29 هزار و 228 نفر موفق به انعقاد قرارداد شده‌اند و از بین 26 هزار و 468 نفر نیز تسهیلات مسکن مهر را دریافت کرده‌اند. همچنین تاکنون مرحله پی‌سازی در دو هزار و 53 واحد مسکونی به اتمام رسیده است.

وی با اشاره به این‌که تعاونی‌های مسکن مهر در 23 شهرستان استان خوزستان تشکیل شده‌اند، گفت: در شهر اهواز تعداد 11 شرکت تعاونی مسکن مهر با دو هزار عضو برای دریافت زمین به شهر جدید رامین و تعداد 11 تعاونی با یکهزار 877 عضو به شیرین‌شهر معرفی شده‌اند که متاسفانه کار ساخت و ساز تعاونی‌های مسکن مهر در شیرین شهر بر اثر وجود معارض متوقف شده است که ضروری است مسوولان ذی‌ربط امنیت لازم را برای ادامه کار ساخت و ساز تعاونی‌های مسکن مهر در شیرین شهر فراهم کنند.

مدیرکل تعاون خوزستان یادآورشد: در حال حاضر، یکهزار و 144 واحد مسکونی در مرحله اسکلت و سقف قرار دارند، این در حالی است که شش هزار838 واحد دیگر نیز، هم اکنون کار پی‌سازی را انجام می‌دهند. همچنین از سوی بانک‌های عامل قسط اول تسهیلات ساخت مسکن، به تعداد یکهزار و 30 واحد مسکونی پرداخت شده است.