زمین 54 درصد اعضای مسکن مهر خوزستان تامین شد

مهدی قطبی زاده

اهواز - خبرگزاری مهر: مدیر کل تعاون استان خوزستان گفت: متولیان اجرای طرح مسکن مهر در خوزستان موفق به تامین زمین لازم برای 54 درصد از واجدان شرایط شده‌اند.

مهدی قطبی زاده در گفتگو با خبرنگار مهر در اهواز اظهار داشت: در اجرای تصمیم نمایندگان ویژه رئیس‌جمهور در کارگروه مسکن و آئین نامه اجرایی وزارت تعاون، شرکتهای تعاونی‌ مسکن مهر که تاکنون پروانه ساخت نگرفته اند و متقاضیانی که واجد شرایط بوده اما در قالب تعاونی اقدامی نکرده و ساماندهی نشده‌اند، برای ساماندهی در گروه های 3 تا 5 نفره به سازمان مسکن و شهرسازی معرفی شده اند.

وی تاکید کرد: وزارت مسکن و شهرسازی موظف است متقاضیان طرح مسکن مهر را که واجد شرایط چهارگانه بوده و اسامی آنها تائید شده است را در قالب گروه‌های 3 تا 5 نفره ساماندهی کرده و زمین‌های با کاربری مسکونی و بلامعارض را در حین مراحل آماده‌سازی به طور مشخص به این گروه‌ها تحویل دهد.  

وی با اشاره به این نکته که بیش از 132 هزار نفر از افراد واجد شرایطی که تاکنون عضو تعاونی نشده بودند به سازمان مسکن و شهرسازی استان معرفی شده اند، تصریح کرد: این افراد اجازه فعالیت در قالب شرکت تعاونی مسکن مهر را ندارند و باید توسط سازمان مسکن و شهرسازی در قالب گروه سازماندهی شوند.

مدیرکل تعاون خوزستان افزود: بیش از 32 هزار نفر از اعضای تعاونی‌هایی که در استان خوزستان، پروانه ساخت گرفته اند، در قالب تعاونی مسکن مهر اجازه فعالیت دارند.

وی اظهار داشت: تعاونی‌های مسکن مهر در شهرستان‌های ماهشهر، امیدیه، بهبهان، شوشتر، آبادان، خرمشهر و بندر امام(ره) تاکنون پیشرفت فیزیکی بسیار خوب و مطلوبی داشته‌اند.

مدیرکل تعاون استان خوزستان با اشاره به این نکته که متولیان اجرای این طرح در خوزستان موفق به تامین زمین لازم برای 54 درصد از از واجدان شرایط شده‌اند، گفت: 105 هزار و 311 نفر واجد شرایط برای اخذ زمین و انعقاد تفاهمنامه در قالب یک‌هزار و 508 تعاونی به مسکن و شهرسازی معرفی شده‌اند.

وی تصریح کرد: از این پس تعاونی های مسکن مهر تشکیل نخواهد شد و متقاضیان این طرح برای ساماندهی در گروه های سه تا پنج نفره به سازمان و مسکن و شهرسازی معرفی می شوند.

قطبی‌زاده افزود: از بین 33 هزار و 325 نفر معرفی شده به بانک برای دریافت تسهیلات آماده‌سازی، 29 هزار و 228 نفر موفق به انعقاد قرارداد شده‌اند و از این بین، 26 هزار و 468 نفر نیز تسهیلات مسکن مهر را دریافت کرده‌اند. همچنین تاکنون مرحله پی‌سازی در دو هزار و 53 واحد مسکونی به اتمام رسیده است.

وی با اشاره به اینکه تعاونی‌های مسکن مهر در 23 شهرستان استان خوزستان تشکیل شده‌اند، گفت: در شهر اهواز تعداد 11 شرکت تعاونی مسکن مهر با دو هزار عضو برای دریافت زمین به شهر جدید رامین و تعداد 11 تعاونی با 1877 عضو به شیرین شهر معرفی شده اند که متاسفانه کار ساخت و ساز تعاونی های مسکن مهر در شیرین شهر بر اثر وجود معارض متوقف شده است که ضروری است مسئولان ذیربط امنیت لازم را برای ادامه کار ساخت و ساز تعاونی های مسکن مهر در شیرین شهر فراهم کنند .

در حال حاضر، یک‌هزار و 144 واحد مسکونی در مرحله اسکلت و سقف قرار دارند . این در حالی است که شش هزار و 838 واحد دیگر نیز، هم‌اکنون کار پی‌سازی را انجام می‌دهند. همچنین از سوی بانکهای عامل قسط اول تسهیلات ساخت مسکن، به تعداد یک هزار و 30 واحد مسکونی، پرداخت شده است .