جذب ١٢۴ کارورز در بخش تعاونی استان


 

مدیرکل تعاون خوزستان اعلام کرد : با اجرای طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی، مصوب شورای عالی اشتغال و پیرو تفاهم نامه های همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با وزارت خانه های صنایع و معادن ، تعاون و بازرگانی ، این طرح در سال جاری به اجرا درآمد و تا کنون 124 کارورز جذب اتحادیه ها و شرکت های تعاونی در استان شده اند .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان ، مهدی قطبی زاده ظرفیت طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی در بخش تعاونی استان را در سال جاری 300نفر برشمرد و گفت : کلیه واحدهای تعاونی تولیدی و خدماتی که دارای پروانه های تاسیس و بهره برداری هستند می توانند از این طرح استفاده کنند.

وی ایجاد زمینه های لازم برای افزایش توانمندی های حرفه ای فارغ التحصیلان و تقویت اعتماد به نفس آن ها در زمینه توسعه کارآفرینی و اشتغالزایی در بخش های تولیدی و خدماتی ، با رویکرد ترویج و رشد فرهنگ تعاون و زمینه سازی برای تحقق اهداف برنامه های اشتغالزایی دولت با هدف تقویت بخش تعاونی مطابق اصل 44 قانون اساسی کشور را از اهداف عمده این طرح اعلام کرد.  قطبی زاده ، ارتقاء سطح علمی تعاونی ها و نوآوری و اصلاح ساختار تولید بخش تعاونی کشور ،  آشنایی و هدایت فارغ التحصیلان به ایجاد تشکل های تعاونی و ایجاد انگیزه برای اجرای کار گروهی در بین جوانان و کسب تجربه همراه با تخصص و ایجاد زمینه مناسب برای رشد فرهنگ و به کارگیری نیروهای متخصص در واحدهای تولیدی و خدماتی را از دیگر هدف های این طرح برشمرد.

وی خاطر نشان کرد : در این طرح واحدهای تعاونی تولیدی و خدماتی می توانند با جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی از حمایت مالی دولت که شامل 50 درصد حقوق پرداختی به کارورز(به مدت 11ماه)خواهد بود بهرمند شوند.

همچنین ، صاحبان واحدهای پذیرنده ی کارورز ضمن برخورداری از اولویت در وام های درخواستی ، در صورت استخدام دائمی کارورز ، کلیه ی وجوه کمک هزینه ی پرداختی به کارورز ، توسط سازمان کار و امور اجتماعی به آنان عودت می شود و تا 3 سال نیز از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما  معاف خواهند شد .

مدیرکل تعاون خوزستان افزود : سقف پرداخت به کارورزان از سوی واحد پذیرنده محدودیت نداشته و واحد پذیرنده می تواند علاوه بر مبلغ حقوق ماهانه در صورت رضایت از تلاش کارورز و یا در قبال خدمات خارج از چارچوب کارورزی و یا خلاقیت های کارورز به هر میزان دلخواه مبلغ کارورزی را افزایش دهد. بدیهی است سهم مجری از پرداخت کمک هزینه کارورزی از سقف تعیین شده فراتر نخواهد رفت.

وی گفت : فارغ التحصیلانی مشمول طرح می شوند که از زمان فراغت از تحصیل آنان کمتر از 30 ماه گذشته باشد و حداکثر سن شان برای فارغ التحصیلان مقطع کاردانی فنی 27 سال،  کارشناسی 30 سال و کارشناسی ارشد 33 سال باشد.

وی ارتباط رشته تحصیلی کارورز با موضوع کارورزی ، نداشتن شغل و یا تعهد به اشتغال در سایر موسسه ها و سازمان ها و نداشتن هر گونه منعی برای حضور در واحد پذیرنده در طول مدت کارورزی (مانند خدمت نظام وظیفه –ناتوانایی جسمی – اشتغال به تحصیل یا کار و ...) را از دیگر مشخصات کارورز برای استفاده از این طرح ذکر کرد .

وی افزود : برای مناطق محروم مصوب هیات وزیران ، سهم مجری و واحد پذیرنده از کمک هزینه تعیین شده به کارورز به ترتیب معادل 70 و 30 درصد تعیین شده است .

مدیرکل تعاون خوزستان از شرکت های تعاونی خواست تا هرچه سریع تر در اجرای این طرح اقدام کنند.