ادبیات کشور رو به انزوا و فراموشی رفته است

حبیب اله بهرامی - شاعر ، روزنامه نگار و تعاونگریک شاعر گفت: استان خوزستان جایگاهی در ادبیات کشور ندارد؛ نه این که در کل جایگاهی ندارد بلکه جایگاهی برای این استان قایل نشده و نیستند.

حبیب‌اله بهرامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان اظهار کرد: جایگاه ادبیات استان را می‌توان از چند منظر مورد بررسی قرار داد؛ از این نظر که عده‌ای شاعر و نویسنده‌ توانمند و حرفه‌ای پرورانده و به جامعه‌ خودمان و حتی جهان ادبیات تقدیم کرده است. بر اهالی ادب پوشیده نیست اما اینان در کجای قله‌های ادبیات ا یران و جهان ایستاده‌اند؟

وی تصریح کرد: عده‌ زیادی شاعر و نویسنده مجرب و خلاق در استان داریم که برخی از آن‌ها به دیگر شهرهای کشور و حتی خارج از کشور کوچ کرده‌اند اما مگر جایگاه استان را با این تعداد نویسنده و شاعر می‌سنجند؟ تلاش‌گرانی که جوایز بیش‌تر جشنواره‌ها و مسابقه‌های شعر و داستان را از آن خود می‌کنند تاثیری در ارتقای جایگاه استان مان در کشور دارند؟ به نظر من کشور یعنی تهران. تهران هم یعنی چند سر و گردن سرتراز تمام استان‌ها!

این روزنامه نگار افزود: نه این که تهران در زمینه ادبیات و نیز نویسندگان و شاعران طراز اول در کشور حرف نخست را می‌زند که از امکان‌ها، اعتبارها، توجه‌ها و حمایت‌ها لبریز است و شاعران و نویسندگانش نیز به راحتی می‌توانند از ارتفاع ادبیات خود را بالا بکشند. حتی آنانی که حرف‌هایی هم برای گفتن نداشته باشند با حمایت زر و زور خود را به جامعه‌ ادبیات تحمیل کرده‌اند! در حالی که استا‌ن‌ها از داشتن امکان‌ها، اعتبارها و حمایت‌های خاص و حتی عام محروم‌اند و اگر چیزی هم باشد، دردی را دوا نمی‌کند چرا که قطره‌ای است در میان خیل تشنه لبان.

بهرامی در ادامه به هفته فرهنگ شیراز در اهواز که اواخر اردیبهشت ماه 88 برگزار شد، اشاره کرد و گفت: چندی پیش هنرمندان و ادیبان شیراز آمدند اما وقتی که نوبت هنرمندان خوزستانی رسید تا یک هفته‌ای را مهمان شیرازی‌ها باشند قول و قرارها فراموش شد! این یک مورد از حق‌خوری‌ها و بی‌توجهی‌ها به استان و هنرمندان ما. از این موارد فراوان است؛ به ویژه در پایتخت. چه کسی پیگیری می‌کند؟

او با اظهار این نکته که ادبیات نه تنها در استان که در کل کشور به انزوا و فراموشی رفته است، ادامه داد: چیزی به نام مانا و ماندگاری نه تنها در ادبیات استان که در کل کشور ندیده و نمی‌بینم که ماندگار شده یا بخواهد ماندگار شود. اگر تعدادی کتاب چند بار یا حتی 40 تا 50 بار تجدید چاپ می‌شوند دلیل بر ماندگاری‌شان نیست که دلایل دیگری دارد.

وی بیان کرد: البته آثار برجسته‌ای در استان داشته و داریم اما به مرز ماندگاری نرسیده‌اند. تنها ماندگاران ادبی ما دیوان‌های شاعران کهن همچون فردوسی، حافظ، سعدی، مولوی، شمس تبریزی و ... هستند. ما داریم در جا می‌زنیم و حتی عقب‌گرد کرده‌ایم اما فکر می‌کنیم که داریم رو به جلو می‌رویم و آثاری ماندگار آفریده‌ایم یا در حال آفرینش هستیم!

بهرامی متذکر شد: باید از این فکرهای خام بیرون بیاییم و همان گونه که سهراب سپهری گفت چشم‌ها را شست‌وشو دهیم و جور دیگر نگاه کنیم؛ به خصوص مسؤولان فرهنگی و هنری کشور و استان‌ها. آیا این نگاه خالص و گرمی‌بخش همه‌گیر می‌شود؟