تعاونی فراگیر ملی صیادان تشکیل می شود

مدیرکل تعاون خوزستان

مدیر کل تعاون خوزستان گفت: در صورت عدم تحویل مدارک تعاونی‌های اعتبار به بانک مرکزی از ادامه فعالیت آن‌ها جلوگیری می‌شود.

مهدی قطبی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا خوزستان ـ با بیان اینکه از 50 تعاونی استان تعداد اندکی نسبت به تحویل مدارک خود اقدام کرده‌اند، خاطرنشان کرد: با وجود آنکه مهلت تحویل مدارک تعاونی‌ها تا 24 آذرماه بوده و حتی نامه‌های درخواست تحویل مدارک به آدرس تعاونی‌ها پست شده اما بسیاری از تعاونی‌ها مدارک خود را تحویل نداده‌اند.

وی بیان کرد: تعاونی‌ها تا پایان ماه جاری هر چه سریع‌تر نسبت به تحویل مدارک خود اقدام کنند.

مدیر کل تعاون خوزستان عنوان کرد: تعاونی‌ها باید خودشان را با قوانین و مقررات بانک مرکزی تطبیق دهند و مستندات کار خود را به شیوه بانک‌ها شفاف‌سازی کنند. همچنین تعاونی‌ها ملزم به ارسال گزارش و مستندات عملکرد خود به طور مرتب به بانک مرکزی می‌شوند.

قطبی‌زاده افزود: حداقل سرمایه این تعاونی‌ها نباید کمتر از 20 میلیون تومان باشد و تعاونی‌ها موظف به افزایش سرمایه خود هستند؛ تصمیمات بانک مرکزی برای نرخ بهره‌ وام‌ها مشمول تعاونی‌های اعتبار هم خواهد بود.

مدیر کل تعاون خوزستان یادآور شد: از آنجا که بانک مرکزی برای پول جامعه و اقتصاد پولی کشور تصمیم‌گیری می‌کند، موسسات مالی را نیز کنترل می‌کند تا اطلاعات کاملی از آن‌ها داشته باشد زیرا این اطلاعات برای تصمیم‌گیری‌های پولی کشور مهم است.

قطبی‌زاده همچنین از تشکیل تعاونی فراگیر ملی صیادان کشور خبر داد و بیان کرد: بر اساس اصل 44 قانون اساسی، 30 درصد از وجوه حاصل از فروش کارخانجات دولتی به بخش تعاون تعلق می‌گیرد و به صورت بلاعوض و یا وام در اختیار اعضای تعاونی‌ها قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در این تعاونی که مشمول این اصل می‌شود برای صیادان استان‌های ساحلی کشور ایجاد می‌گردد و صیادان خوزستانی هم می‌توانند از امکانات آن بهره‌مند شوند. هم اکنون در حال پیگیری فعالیت‌های مربوط به تشکیل این تعاونی هستیم.