از تعاونی‌های برتر و موفق  تجلیل می شود

خبرگزاری فارس: استاندار خوزستان تاکید کرد : شرکت‌های تعاونی مسکن مهر از این فرصت زمانی که قیمت مصالح در بهترین شرایط قرار دارد، به خوبی استفاده کنند.

سید جعفر حجازی سه‌شنبه شب در گردهم آیی چالش‌ها و مشکلات موجود در طرح مسکن مهر خوزستان در حضور فرمانداران شهرستان‌ها، روسای تعاونی‌ها و اتحادیه‌های تعاونی مسکن مهر استان اظهار داشت: از 61 هزار نفر واجد شرایط مسکن مهر و تخصیص زمین به 58 هزار نفر، فقط 17 هزار واحد مسکونی به مرحله انتخاب پیمانکار رسیده‌اند و از این مرحله به بعد کارها کند شده است.
وی با اذعان به اینکه در روند ساخت مسکن مهر استان خوزستان در سال ‌جاری نسبت به سال گذشته جهشی حاصل شده، خاطرنشان کرد: این میزان جهش و سرعت روند کار مورد انتظار ما نیست.
رئیس شورای مسکن استان خوزستان تسهیلات 3 هزار و 500 میلیارد تومانی مسکن مهر در کشور به صورت شناور را یادآور شد و تاکید کرد: هر یک از تعاونی‌ها زودتر به مرحله ساخت و ساز برسد از تسهیلات بانکی برخوردار می‌شود و سقفی برای تسهیلات مسکن مهر در استان‌ها تعیین نشده است بدین ترتیب، هر استانی بیشتر جذب کند، در واقع برنده این رقابت است.
حجازی خاطرنشان کرد: تا زمانی که مرحله آماده‌سازی به اتمام نرسد و متقاضی مسکن مهر با بانک قرارداد منعقد نکند، تسهیلات بانکی به صورت شناور است و امکان خارج شدن آن برای استفاده در دیگر استان‌ها وجود دارد از این رو، حتی یک لحظه تاخیر برای پیشبرد پروژه مسکن مهر و رساندن به مرحله ساخت و ساز واحدهای مسکونی جایز نیست.
وی با اشاره به احتمال افزایش قیمت مصالح ساختمانی پس از رکود جهانی در بازار گفت: مصالح ساختمانی حدود یک سال است در بهترین شرایط از نظر قیمت قرار دارد و تعاونی‌ها باید با در نظر داشتن احتمال افزایش نرخ مصالح، از این فرصت موجود حداکثر استفاده را ببرند.
همچنین معاون عمرانی استاندار خوزستان تشکیل بیش از یک هزار تعاونی، تامین بیش از 900 میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات و تخصیص 800 هکتار زمین برای مسکن در قالب مسکن مهر را ارقامی نجومی و در تاریخ خوزستان بی‌سابقه دانست که ظرف دو سال اخیر ایجاد شده و شکل گرفته است.
سید عباس طباطبایی بر حفظ حساسیت موضوع در میان مسئولان دولتی، رسانه‌ها، تشکل‌های غیردولتی و NGO ها، پیمانکاران و اعضای شرکت‌های تعاونی تا زمان بهره‌برداری از پروژه تاکید کرد و گفت: اگر در مرحله‌ای حساسیت کم شد، خلأ و مشکل از آن مرحله به وجود می‌آید.
وی با تاکید بر فرهنگسازی از طریق تعاونی‌ها برای جلب مشارکت اعضا در پرداخت سهم آورده خود در مسکن مهر یادآور شد: چنانچه استان خوزستان در این رقابت برنده نشود یا در رتبه‌های آخر جای گیرد، فقط مدیریت استان نباخته بلکه مردم هم باخته‌اند.
طباطبایی ضمن یادآوری اهمیت ارائه آموزش در خصوص قوانین مسکن به مدیران عامل تعاونی‌ها از سوی اداره تعاون، از سازمان مسکن و شهرسازی استان خواست در کارگروه آینده مسکن مهر استان شهرستان‌ها را بر اساس روند پیشرفت کار امتیاز‌بندی کرده و تعاونی‌های برتر و موفق را معرفی کنند تا از آنها تجلیل شود.
در ادامه این گردهمایی مدیران عامل تعاونی‌ها پرسش‌ها و ابهامات خود را در زمینه مسکن مهر مطرح کردند.