مدیران تعاونی های خرمشهر خواستار رفع مشکلات شهر شدند

مدیران و نمایندگان شرکت‌های تعاونی مسکن مهر و خدماتی خرمشهر خواستار رفع مشکلات اجرای پروژه‌های ساخت مسکن و تامین امکانات رفاهی در این شهر از مسوولان مربوطه شدند.

تعدادی از مدیران شرکت‌های تعاونی مسکن و خدماتی خرمشهر با حضور در دفتر سرپرستی خبرگزاری فارس در جنوب خوزستان در میزگردی مشکلات و معضلات خود را مطرح کردند.
نماینده شرکت‌های خدماتی تخلیه و بارگیری شلمچه گفت: 23 شرکت خدماتی تخلیه و بارگیری در بارانداز شلمچه با اشتغالزایی 600 نفر مشغول به کار بود.
وی اضافه کرد: اخیراً به دستور مدیریت منطقه آزاداروند با انجام مناقصه‌ای،
تمام کار تخلیه و بارگیری به شرکت با نام الماس جزیره واگذار شده است و شرکت‌های مذکور از کار بی‌کار شده‌اند.
مرتضی حجازی اظهار داشت: بارانداز محوطه شلمچه از هیچ امکاناتی برخودار نبود و با مشارکت این شرکت توانستیم کل بارانداز را زیرسازی و آسفالت کنیم.
مدیر عامل شرکت تعاونی مسکن شبکه بهداشت و درمان خرمشهر نیز گفت: شرکت تعاونی مسکن شبکه بهداشت و درمان خرمشهر 40 واحد مسکن در دو طبقه هر واحد به میزان 200 متر مربع و 150 مترمربع زیر بنا در حال احداث دارد.
عادل اصل ناصحی به نمایندگی از تعاونی‌های مسکن خرم‌نوش، صابون‌سازی‌، اداره بندر و دریانوردی، استاندارد گفت: با توجه به ساخت مسکن در سال 84 و پیشرفت فیزیکی از 90درصدی این واحدها تاکنون هیچ اقدامی برای زیرسازی، آسفالت، آب و برق و تلفن صورت نگرفته است.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه این واحدها در محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی اروند قرار گرفته‌اند، مجوزی برای ایجاد زیرساخت داده نمی‌شود و پیگیری‌های انجام شده از سوی دستگاه های مختلف به نتیجه‌ای نرسیده است.
مدیر عامل شرکت تعاونی مسکن شبکه بهداشت و درمان خرمشهر اضافه کرد: علاوه بر این با مراجعه مکرر به بانک مسکن برای اخذ وام، یکی از شرایط دریافت وام به اعضای مسکن در شبکه بهداشت سپرده‌گذاری اعضا بوده که برخی از اعضای این تعاونی توان سپرده‌گذاری را ندارند.
نماینده تعاونی مسکن شرکت سایپا نیز گفت: 45 واحد در دو طبقه در محدوده منطقه آزاداروند با پیشرفت فیزیکی 90 درصد ساخته و برخی نیز تکمیل شده است.
عبدالرضا اسماعیل‌زاده اظهار داشت: با توجه به اینکه احداث واحدهای مسکونی توسط تعاونی‌های مسکن ادارات خرمشهر در محدوده منطقه آزاد هستند، هیچگونه مجوزی برای احداث امور زیربنایی از جمله آب و برق، فاضلاب نمی‌دهند و این امر باعث شده که مالکان ‌نتوانند در این منازل سکونت کنند.
نماینده تعاونی مسکن شهرداری خرمشهر نیز در این باره گفت: شهرداری 200 قطعه زمین در محدوده منطقه آزاداروند به تعاونی مسکن واگذار کرده و تاکنون 112 واحد با پیشرفت 100درصد ساخته شده است.
مجید قواصیه اضافه کرد: با توجه به اینکه کلنگ این واحدها در سال 80 زده شد، ولی مردم به علت نبود امکانات قادر به سکونت نیستند.
وی اظهار داشت: اکثر کارکنان شهرداری اجاره نشین هستند و حقوق ماهانه آنها نیز دیر پرداخت می‌شود و قدرت اجاره دادن و از همه مهم‌تر اقساط مسکن و دیرکرد وام مسکن نیز فشار مضاعفی را بر آنان ایجاد می‌کند.
نماینده تعاونی مسکن شهرداری خرمشهر ادامه داد: تاکنون نامه‌هایی برای رفع مشکلات مسکن در خرمشهر به ریاست جمهوری، سازمان منطقه آزاد، نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی، فرماندار خرمشهر و وزیر اقتصاد و دارایی مکاتبه شده، ولی تاکنون هیچ نتیجه حاصل نشد.
نماینده شورای اسلامی شهرستان در خوزستان گفت: تعیین تکلیف زمین‌هایی که فاقد مالک هستند به افراد محروم واگذار شوند، می‌تواند در رفع مشکلات مسکن روستائیان و حاشیه‌نشینان شهرستان خرمشهر کمک کند.
عیسی شرجی اظهار داشت: زمین‌های مذکور در اطراف شهر هستند و قابل کشت نیستند، بنابراین واگذاری آنها به روستائیانی که در خرابه‌ها و منازل تصرفی زندگی می‌کنند، ضروری است.
وی ادامه داد: با واگذاری این زمین‌ها به روستائیان می‌توان برای ساخت مسکن روستایی از وام‌های مقاوم‌سازی منازل روستایی استفاده شود.