نخستین خانه های طرح مسکن مهر به متقاضیان تحویل می شود

مهر: رییس سازمان مسکن و شهرسازی خوزستان گفت: اجرای طرح مسکن مهر در شهرهای جدید استان فرصتی است تا این شهرها ساخته شوند و در اختیار مردم قرار بگیرند.

نصرا... دهقانی در نشست خبری خود اظهار داشت: تفاوت استان خوزستان با سایر استانهای کشور در اجرای طرح مسکن مهر در این است که در خوزستان اجرای آماده سازی زمین ها بسیار زمان بر است و این موضوع در شهرهای جنوبی استان شدت بیشتری دارد.

وی افزود: در شهرهای جنوبی ساخت منازل طرح مسکن مهر در زمین هایی آغاز شد که در حالت طبیعی ساخت و ساز در این زمین ها غیر ممکن به نظر می رسید و با تلاش فراوان این کار آغاز شد.

دهقانی یکی از موانع اجرای طرح مسکن مهر در شهرهای استان خوزستان را نداشتن طرح جامع شهرها دانست و گفت: هنگام آغاز طرح تنها 8 شهر از 54 شهر استان دارای طرح جامع بودند در حالیکه هم اینک 17 شهر استان طرح جامع دارند که باعث شده کارها بسیار قانونمند پیش برود.

تدوین طرح جامع مسکن خوزستان

وی تدوین «طرح جامع مسکن استان خوزستان» را یکی از کارهای ارزنده صورت گرفته در چند سال اخیر دانست و تصریح کرد: پیش از این نمی دانستیم نیازهای مسکن و شهرسازی استان چه میزان است ولی اکنون با تدوین طرح جامع مسکن خوزستان می دانیم تا 20 سال آینده چه تعداد واحد مسکونی برای اسکان مردم نیاز داریم و هر سال چه تعداد واحد مسکونی جدید باید بسازیم.

رییس سازمان مسکن و شهر سازی خوزستان تاکید کرد: طرح جامع شهرها پیش از این جدی گرفته نمی شد و از سوی مردم و نهادها رعایت نمی شد ولی خوشبختانه در دو سال اخیر حساسیت نسبت به رعایت آن بیشتر شده و تغییر کاربری ها بسیار کمتر شده که این موضوع یک امر خوشحال کننده است.

دهقانی عنوان کرد: آمادگی تخصیص زمین برای 120 هزار واحد مسکونی طرح مسکن مهر را داشته و داریم ولی برخی از اعضای تعاونی های مسکن مهر خود از پیگیری مشارکت در طرح منصرف شدند.

وی ادامه داد: کار ساخت و ساز طرح مسکن مهر باید با بودجه دستگاه های دخیل در امر آماده سازی زمین ها تناسب داشته باشد به همین دلیل اعتبارات تزریق شده به این طرح متناسب با پیشرفت فیزیکی کارهای صورت گرفته است.

عضو شورای مسکن استان خوزستان گفت: در طرح مسکن مهر جزو 6 استان اول کشور هستیم  و هفت درصد کل زمین های اختصاص یافته برای مسکن مهر کشور در استان خوزستان است. به همه مردم استان اطمینان می دهم که عاقبت اجرای طرح مسکن مهر در استان بسیار روشن و مطلوب است؛ هر چند شاید حالا نتیجه و ثمره کارهای صورت گرفته در این طرح مشخص نباشد ولی به زودی مزایای آن برای مردم روشن می شود.

رسانه ها مردم را به زندگی در شهرهای جدید ترغیب کنند

رییس سازمان مسکن و شهر سازی خوزستان به ساخت دو شهر جدید شیرین شهر و رامین پیرامون شهرستان اهواز اشاره کرد و گفت: باید همه برای ترغیب مردم برای ساخت خانه در این شهرهای جدید تلاش کنیم و در این خصوص کار رسانه ها بسیار ارزشمند است. حتی اگر تیتر گفتگوی امروز را به شهرهای جدید اختصاص دهید برای شما باقیات صالحات است.

دهقانی افزود: حدود 50 درصد این شهرهای جدید قابلیت ساخت خانه های ویلایی و باغ شهر را دارند و این بهترین فرصت را برای ایجاد یک زندگی مطلوب کنار یک کلانشهر شلوغ آماده می کند. هم اینک فاصله شیرین شهر تا اهواز  به احداث جاده ساحلی جدید به 25 کیلومتر کاهش می یابد در حالیکه هم اکنون این مسیر 40 کیلومتر است ضمن اینکه این جاده می تواند یکی از جاده های سیاحتی کشور (به علت قرار گرفتن کنار رودخانه کارون و نخسلتان های اطراف) تبدیل شود.

وی عنوان کرد: با مصوبه سفر اخیر هیئت دولت به استان خوزستان هزینه پروانه ساخت در شیرین شهر صفر شد و هزینه عملیات آماده سازی هم از دو میلیون تومان به 1.5 میلیون تومان کاهش یافت که این امر می تواند بزرگترین مشوق برای استقبال مردم از این شهرها باشد.

دهقانی تاکید کرد: اگر به این دو شهر جدید به صورت جدی نگاه می کردیم امروز اکثر مهاجرت مردم به اهواز به این دو شهر ختم می شد و این همه مناطق حاشیه و پر تنش پیرامون شهر اهواز ایجاد نمی شد.

رییس سازمان مسکن و شهر سازی خوزستان در خصوص اینکه قرار نبود شهرهای جدید با طرح مسکن مهر آباد شوند، گفت: طرح مسکن مهر فرصتی است که بتوانیم این شهر را احیا و از پتانسیل فراوان آنها برای استان استفاده کنیم.

دهه فجر اولین خانه های مسکن مهر خوزستان واگذار می شود

دهقانی در خصوص زمان قطعی تحویل خانه های مسکن مهر گفت: در دهه فجر امسال با بهره برداری از خانه های مسکن مهر تعاونی فرهنگیان شهر خرمشهر اولین خانه های این طرح در استان خوزستان به متقاضیان تحویل می شود و پس از آن شاهد بهره برداری نوبتی خانه های مسکن مهر در سایر شهرهای استان خواهیم بود.

عدم استقبال مردم اهواز از تسهیلات بافت های فرسوده

وی به استقبال نکردن مردم اهواز از دریافت تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده اشاره کرد و اظهار داشت: باید در این خصوص اطلاع رسانی خوبی صورت بگیرد تا مردم شهر اهواز از دریافت این تسهیلات استقبال کنند. هم اکنون دولت آماده است برای هر متقاضی بافتهای فرسوده مبلغ 150 میلیون ریال تسهیلات پرداخت کند و این برای سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

رییس سازمان مسکن و شهر سازی خوزستان یادآوری کرد: در دهه فجر امسال یک هزار واحد انواع خانه های مسکونی در استان خوزستان به بهره برداری می رسد و اختیار مردم استان قرار می گیرد.