نشانیهای غلط 12 سال گذشته باعث چالش‌های چند سال اخیر صنعت میگو شده است

رییس اتحادیه تعاونی های آبزیان خوزستان با تائید این موضوع که در صنعت پرورش میگو آدرس‌های غلط داده می‌شود، تصریح کرد:‌ تبعات آدرس‌های غلط در 10 تا دوازده سال گذشته باعث شده که این صنعت درچند سال اخیر دچار چالش‌های بسیاری شود.

محمد معلم با اشاره به اینکه چالش‌های بوجود‌ آمده در صنعت میگو نشان می‌دهد که برنامه‌ریزی مناسبی در این صنعت صورت نگرفته است، ادامه داد: باید مشکلات صنعت میگو به صورت ریشه‌ای بررسی و برای رفع آن‌ها و اقتصادی کردن تولید میگو در کشوراقدام شود.

او ادامه داد: البته از الزامات افزایش و اقتصادی کردن تولید میگو در کشور انجام برنامه‌ریزی صحیح براساس یک کار علمی است ضمن این که باید از آزمون و خطا دوری کرد تا از این پس زیانی متوجه تولیدکنندگان نشود و کارهایی انجام شود که بررسی‌های لازم در آن زمینه انجام و تمام مراحل تولید دیده شده باشد.

معلم با یادآوری اینکه خوشبختانه در جلسه کمیته راهبردی ریاست جمهوری تسریع 8 سال سود و جرایم بانکی پرورش‌دهندگان میگو در استان خوزستان مصوب شد، تصریح کرد:‌حدود 10 روز پیش گفته شد چنانچه امضاهای این مصوبه که به امضای معاون اول رئیس جمهور و تعدادی از وزرا رسیده است، کامل شود، این مصوبه به مصوبات هیات دولت در سفر ریاست جمهوری اضافه می‌شود.

رییس اتحادیه تعاونی های آبزیان خوزستان گفت: اگر مراحل اجرایی شدن این مصوبه به سرعت طی شود، کمک بزرگی برای باز شدن فقل‌های بوجود آمده در این صنعت خواهد بود ضمن این‌که مشکلات مالی تولیدکنندگان برطرف می‌شود که در این صورت می‌توان با بررسی راهکارهای تولید، برای سال آینده منطقه وسیعی از خوزستان را زیر کشت برد.

معلم با بیان اینکه در دوره پرورشی سال جاری، تنها حدود 25 تا 30 درصد کل ظرفیت تولید میگو در کشور فعال بود، ادامه داد: مهمترین مشکلات پرورش‌دهندگان انباشته شدن سودهای بانکی بوده که اجازه نمی‌داده تولیدکنندگان وارد عرصه شوند که با حل شدن این مشکلات به‌طور حتم میزان تولید میگو در کشور چند برابر خواهد شد، البته باید در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته تا راهکارهای افزایش بهره‌وری سایت‌های پرورش میگو مشخص و بهترین شیوه انتخاب شود.

رییس اتحادیه تعاونی های آبزیان خوزستان در ادامه با یادآوری اینکه سال گذشته حدود 700 میلیون تومان از حق بیمه پرورش‌دهندگان خوزستانی که از بیماری کله‌سفید خسارت دیده بودند توسط صندوق بیمه محصولات کشاورزی برای واریز شدن به حساب پرورش‌دهندگان به بانک کشاورزی پرداخت شد، افزود: ‌متاسفانه تاکنون به رغم مکاتبات بسیاری که در این زمینه صورت گرفته هنوزاین مبلغ به حدود40 درصد از تولیدکنندگان میگو در استان خوزستان پرداخت نشده و این در حالی است که تولیدکنندگان بدهی سررسیده شده ندارند و دولت وام آن‌ها را تا آخر سال 89 امهال کرده است.

وی گفت:‌ تولیدکنندگان خواستار پرداخت این مبلغ هستند تا بتوانند سریع‌تر مشکلات حاصل از بوجود آمدن خسارات بیماری کله‌سفید (WHITE SPOT ) را رفع و رجوع کنند.