تعاون خوزستان متولی استخدام بی کاران در دستگاه های دولتی نیست

مهدی قطبی زادهمدیرکل تعاون استان خوزستان اعلام کرد: این اداره کل در زمینه ی استخدام بی کاران و متقاضیان کار در دستگاه های دولتی و خصوصی مسوولیت و وظیفه ای ندارد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان ، مهدی قطبی زاده افزود: این اداره کل متولی استخدام بی کاران در دستگاه های دولتی نیست ؛ اما افراد بیکاری که تمایل و توانایی دارند که از طریق تشکل های تعاونی شغلی به دست آورند می توانند بدون مراجعه به اداره های تعاون شهرستان ها ، از طریق اینترنت و ثبت نام در سامانه ثبت الکترونیکی تعاونی ها به نشانی http://ei.icm.ir نسبت به درخواست تشکیل شرکت های تعاونی تولیدی و خدماتی اقدام کنند.

وی گفت : چنانچه متقاضیان اشتغال نیاز به کسب اطلاعات لازم برای تشکیل شرکت تعاونی داشته باشند می توانند از طریق مراجعه به سایت وزارت تعاون به نشانی www.icmportal.ir سایت اداره کل تعاون خوزستان به نشانی www.tkh.ir یا با مراجعه حضوری به بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان در اهواز یا اداره های تعاون شهرستان ها ، اطلاعات لازم را کسب کنند.

وی اضافه کرد: در سال جاری هیچ گونه شرکت تعاونی به صورت سنتی و دستی تشکیل نمی شود . تنها کار افتتاح حساب تعاونی ها در بانک توسعه تعاون و معرفی به اداره های ثبت شرکت ها به صورت دستی خواهد بود.

وی افزود: در این خصوص ، مدیران اداره های تعاون شهرستان ها به طور مرتب به  سامانه ثبت الکترونیکی تعاونی ها مراجعه و درخواست های متقاضیان تشکیل تعاونی را بررسی خواهند کرد و سپس به اطلاع این عزیزان خواهند رساند .

مدیر کل تعاون خوزستان در خصوص نحوه ی استخدام متقاضیان کار در دستگاه های دولتی توضیح داد: هر استخدامی در دستگاه های دولتی در درجه اول باید با مجوز استخدامی صورت گیرد.

وی یادآور شد: سهمیه استخدام در هر برنامه توسعه‌ای ، پس از تصویب مجلس شورای اسلامی به هیات دولت ابلاغ می شود و دولت متناسب با نیازهایش بین دستگاه ها تقسیم می کند، طبیعاً هر دستگاهی سهمیه داشته باشد از طریق معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی، مجوز را می گیرد و سپس استخدام را با قالب دستورالعمل انجام می دهد. روش این است که باید حتماً آگهی عمومی بدهند ‌و هر فرد با شرایط اعلام شده ثبت نام نماید.

وی معضل اساسی کشور را بی کاری بخصوص فارغ‌التحصیلان مراکز آموزش عالی ‌برشمرد و گفت : با همه تلاش های مستمر و طاقت فرسای دولت های گذشته ، مشکل بی کاری هنوز جدی است .

وی خاطر نشان کرد: باید جمعیت جویای کار آمادگی و توانائی لازم را داشته باشند تا پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه و یا کسب مهارتی حرفه‌ای، در گروه های 7 نفر به بالا آن هم در قالب تشکل های تعاونی مبادرت به تأسیس بنگاه اقتصادی مولد و یا خدماتی کنند و به کمک تسهیلات دریافتی از دولت و کسب مهارت های مربوط به بازاریابی، بازارهای هدف را شناسائی و پوشش دهند. وی افزود: اگر ما بخواهیم مشکل اشتغال را حل کنیم باید فرهنگ سازی کنیم و به سراغ سازمان صدا و سیما و در بلند مدت به سراغ وزارت آموزش و پرورش برویم. صدا و سیما به لحاظ امکان اثرگذاری و تغییر نگرش مثبت در افکار عمومی نسبت به مقوله اشتغال در جایگاه ممتازی قرار دارد. وی افزود: جوانان نیاز به آموزش مهارت های زندگی و کسب تجارب مفید در زمینه حل مشکل بیکاری و یا مسکن در کنار استفاده از برنامه‌های تفریحی سازمان مذکور را دارند.

وی تاکید کرد: صدا و سیما می‌تواند فرهنگ کار، تلاش و کارآفرینی در جامعه را نهادینه و به یک فرهنگ عمومی تبدیل کند.