ساماندهی 30 هزار کارجو در خوزستان


به زودی نخستین شرکت تعاونی فراگیر استانی در خوزستان - که دومین شرکت تعاونی فراگیر در کشور است - تشکیل می شود.

مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان خوزستان با بیان این مطلب افزود: این شرکت - که متشکل از 70 درصد از افراد دهک های پایین جامعه خواهد بود - می تواند زمینه ی اشتغال این عزیزان را فراهم کند.

وی به تأسیس شرکت‌های تعاونی مادر تخصصی به منظور ایجاد و مدیریت خوشه‌های کسب و کار اشاره کرد و درباره اقدامات انجام شده برای ایجاد اشتغال،گفت: به دنبال اعلام تشکیل 8  هلدینگ(شرکت‌های تعاونی مادر تخصصی)در این استان، تاکنون 4 شرکت تعاونی مادر تخصصی خرمای طلایی اروند، مادر تخصصی آموزش‌پردازان خوزستان، مادر تخصصی خدمات مشاوره‌ای بنیاد خوزستان و مادر تخصصی توسعه، عمران و مسکن استان خوزستان تعاونی به ثبت رسیده است.

 مهندس سیدسعید هاشمی‌نور با اشاره به راه‌اندازی بانک اطلاعاتی ثبت‌نام کارجویان استان اضافه کرد: تاکنون 30 هزار کارجوی استان ساماندهی شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 100 طرح اولویت‌دار و دارای توجیه فنی و اقتصادی شناسایی شده و برای ثبت شرکت‌های تعاونی در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

وی افزود: بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان خوزستان با هدف توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی استان و با تکیه بر گسترش تعاونی ها از طریق شناخت مزیت ها و فرصت های سرمایه گذاری و با پشتوانه مردمی و دولتی به منظور ایجاد اشتغال پایدار و مولد، بسط عدالت ، کاهش تصدی گری دولت و تقسیم عادلانه منابع و ثروت جامعه تشکیل شده است .

وی گفت: موضوع و حدود فعالیت بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان خوزستان ، شناسایی مزیت ها و فرصت های سرمایه گذاری در منطقه با استفاده از مطالعات انجام شده و برنامه های دستگاه های اجرایی ، نحوه و حجم سرمایه گذاری های جدید و خوشه ای در استان و سازماندهی کارجویان، سرمایه گذاران و کارآفرینان داوطلب و تعاونی های کوچک و متوسطی است که قابلیت توسعه داشته باشند.

مهندس هاشمی‌نور اضافه کرد : بنیاد توسعه کارآفرینی به همین منظور نسبت به تأسیس شرکت های مادرتخصصی و ایجاد تشکل های جدید پایین دستی به منظور حداکثر سازی استفاده از ظرفیت های منطقه و توسعه اشتغال گسترده اقدام کرده است.

وی خاطرنشان کرد : وسعت کار در خوزستان زیاد است و هر دستگاه و شرکتی می تواند در جایگاه خود در زمینه ی ایجاد اشتغال و رشد و توسعه استان و افزایش بهره وری انجام وظیفه کند.

مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون خوزستان همچنین ضرورت فرهنگ سازی در بخش تعاونی را یاد آور شد و ایجاد اشتغال کارجویان را از برنامه های اصلی بنیاد توسعه کارآفرینی در استان بر شمرد و گفت : دیگر نباید منتظر ماند تا از طریق دولت برای جوانان مان شغل ایجاد شود ؛ چرا که دولت ظرفیت استخدام را ندارد.

مهندس هاشمی‌نور در ادامه سخنان خود خواستار واگذاری و اداره ی امور برخی از مجموعه های پایین دستی شرکت نفت توسط مردم و در قالب شرکت های تعاونی شد .

وی تصریح کرد : امروزه می توان از طریق تشکل های غیر دولتی و با ایده ها و تفکرات نو آن هم با کم ترین سرمایه و انجام هزینه ، زمینه های ایجاد کسب و کار برای جوانان و کار جویان را فراهم آورد .

سید سعید هاشمی نور در ادامه خاطر نشان کرد : حضور صاحبان طرح های اقتصادی و استادان دارای ایده و فکر از دانشگاه های دولتی و آزاد و کار جویان به عنوان متقاضیان اجرای طرح ها و پروژه ها به طور همزمان و با اهداف مشترک در یک موقعیت زمانی و مکانی واحد مانند : کارگاه های آموزشی و همایش ها می تواند این امکان را به آن ها بدهد تا با حداقل هزینه بیش ترین بهره برداری را کسب کنند .

عضو هیات مدیره بنیاد توسعه کار آفرینی و تعاون خوزستان تصریح کرد: در کشورهای مختلف با استفاده از ابزار و فرهنگ هر جامعه به اهداف و سیاست‌های بلند مدت اقتصادی خود دست می‌یابند که در ایران با توجه به فرهنگ غنی اسلام و جامعه اسلامی مهمترین وسیله برای دست یافتن به این منظور، بهره‌ گرفتن از این فرهنگ غنی است.

وی افزود: بنیاد توسعه کارآفرینی در راستای تعامل با نمایندگان محترم مردم استان قدم هایی برداشته که امید است این حرکت باعث خیر و منشاء برکت برای استان شود . امیدواریم با حمایت های نمایندگان مردم بتوانیم با تشکیل تعاونی زمینه های ایجاد اشتغال را بیش از پیش فراهم آوریم.