آمادگی وزارت برای ساماندهی متقاضیان تشکیل تعاونی

دکتر غلامحسین حسینی نیا

معاون پژوهشی، آموزشی و توسعه کارآفرینی وزارت تعاون گفت: وزارت تعاون آمادگی ساماندهی همه افرادی که تمایل به فعالیت و تشکیل تعاونی دارند را دارد

غلام‌حسین حسینی‌نیا در گفت و گو با (ایسنا) با بیان اینکه هدف این وزارت‌خانه با توجه به تاکید شورای عالی اشتغال، ساماندهی یک میلیون نفر در قالب تعاونی‌ها در سال جاری است، افزود: تعاونی‌ها تشکلات خودجوش مردمی هستند که ایجاد آن‌ها با توجه به تاکید قانون اساسی، مورد تاکید دولت قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی امکان ایجاد اشتغال دولتی وجود ندارد، تصریح کرد: در حال حاضر اندازه دولت بیش از حد بزرگ است به عنوان مثال در حالی که جمعیت کشور ایران نصف جمعیت کشور ژاپن است اما تعداد کارکنان دولتی ما 2 برابر این کشور می‌باشد.

معاون پژوهشی، آموزشی و توسعه کارآفرینی وزارت تعاون بیان کرد: طرح‌های اشتغالزای دولت در قالب بنگاه‌های خود اشتغالی نمی‌تواند حجم عظیم اشتغال را در کشور ایجاد و ساماندهی کند در حالی که بر اساس پیش‌بینی قانون اساسی، تعاونی‌ها بستر خوبی برای ایجاد اشتغال به ویژه برای جوانان فارغ‌التحصیل هستند.

حسینی نیا ادامه داد: از جمله برنامه‌هایی که در دستور کار وزارت تعاون قرار دارد ساماندهی طرح مشاغل خانگی در قالب تعاونی‌هاست که قرار است خوشه‌هایی در این زمینه طراحی و تشکیل شود.

وی تاکید کرد: قرار است تعاونی‌هایی در سطح ملی ایجاد شود و فرآیند اشتغال را به صورت پایدار در زمینه‌های مختلف از جمله فعالیت‌های بالا دستی بازاریابی محصولات تعاونی و ارایه آموزش‌های مورد نیاز تعاونی‌ها طراحی نماید.

معاون پژوهشی، آموزشی و توسعه کارآفرینی وزارت تعاون دیگر اقدام در حال پیگیری وزارت تعاون را ساماندهی فارغ‌التحصیلان برای اعزام به خارج از کشور عنوان و خاطرنشان کرد: کشورهای زیادی همچون کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی مانند ونزوئلا و بولیوی که روابط دوستانه‌ای با ایران دارند زمینه‌های خوبی برای فعالیت‌های جوانان ایرانی به ویژه در زمینه کشاورزی و معدن دارا می‌باشند. نیروی کار متخصص در این طرح ملی در قالب تعاونی‌ها به کشورهای متقاضی فرستاده می‌شود.

حسینی‌نیا با اشاره به ثبت‌نام 930 هزار نفر در سایت وزارت تعاون تاکنون گفت: از این تعداد 270 هزار نفر از طریق اینترنت و 650 هزار نفر توسط نامه‌های جمع‌آوری شده از سفرهای استانی هیات دولت ثبت نام شده است.

وی افزود: وزارت تعاون در پی ساماندهی این افراد در قالب تعاونی است اما نیاز به تقسیم بندی‌های استانی، تخصصی و زمینه‌های کاری دارد. طرح توسعه اشتغال در بخش‌های مختلف از جمله صنعت ، کشاورزی و خدمات تهیه شده و در شورای اشتغال در حال پیگیری است.

معاون پژوهشی، آموزشی و توسعه کارآفرینی وزارت تعاون ادامه داد: همچنین شبکه‌ای برای هدایت فعالیت‌های این افراد قبل و بعد از اشتغال طراحی شده در ایجاد اشتغال پایدار اهمیت بسیاری دارد.