روند ساخت و ساز در تعاونی های مسکن مهر خوزستان مطلوب است

وزیر مسکن

وزیر مسکن و شهرسازی در شوشتر اظهار داشت: روند ساخت و ساز در مسکن مهر شهرهای استان خوزستان مطلوب است و برای رفع موانع موجود برای ساخت و ساز در این شهرستان‌ها تصمیماتی اتخاذ می‌شود.

علی نیکزاد به هنگام بازدید از ساخت و ساز در مسکن مهر استان خوزستان گفت: توقف کار در مسکن مهر معنی ندارد.

وی افزود: حجم ساخت و ساز در مسکن مهر شهرهای استان خوزستان بسیار زیاد است و به این دلیل روند ساخت و ساز باید به دقت زیر نظر گرفته شده و برای رفع مشکلات جلسات مربوطه برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه مشکلات تعاونی‌ها باید به دقت بررسی و برای رفع آنها برنامه‌ریزی شود، گفت: فرمانداران باید در شهرستان‌ها مشکلات مسکن مهر را بررسی کنند و نگذارند تا مشکلات باعث توقف کار در مسکن مهر شهرستان‌های استان خوزستان شود.

*اتمام 35 هزار واحد تعاونی تا پایان سال در خوزستان

استاندار خوزستاناستاندار خوزستان نیز در این بازدید اظهار داشت: تا پایان سال 89 بیش از 35 هزار واحد مسکونی تعاونی در شهرستان‌های استان خوزستان به پایان می‌رسد و در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

سید‌جعفر حجازی با اشاره به اینکه در حال حاضر در استان خوزستان روند ساخت و ساز در مسکن مهر امیدوار کننده است، گفت: در شرایط کنونی ساخت و ساز در مسکن مهر استان خوزستان امیدوار کننده بوده و سرعت موجود قابل قبول است.

عالی‌ترین مقام اجرایی استان خوزستان با اشاره به تعداد واحدهای در دست ساخت در این استان گفت: تعداد واحدهای در دست ساخت در استان خوزستان 37 هزار واحد است که از این تعداد 35 هزار واحد تا پایان سال جاری آماده تحویل به متقاضیان خواهد بود.

وی با اشاره به مشکلاتی که در شهرستان‌های مختلف استان خوزستان برای ساخت و ساز در مسکن مهر وجود دارد، گفت: در مسکن مهر استان خوزستان جلسات متعددی در شهرستان‌ها و استان برگزار می‌شود که در این جلسات از نزدیک مشکلات مسکن مهر و تعاونی‌های شهرستان‌ها بررسی و برای رفع این مشکلات تصمیماتی اتخاذ شده است.

حجازی با اشاره به برخی از مشکلات موجود در ساخت و ساز در مسکن مهر شهرستان‌های استان خوزستان گفت: اصلی‌ترین مشکلی که در مسکن مهر شهرستان‌های استان خوزستان وجود دارد اعطای مرحله دوم وام است که می‌توان آن را در سه قسط پرداخت کرد و با اجرای این امر می‌توان بخش اعظم مشکل تعاونی‌ها مهر را در شهرستان شوشتر برطرف کرد.

استاندار خوزستان با تأکید بر اینکه تأمین مسکن برای مردم از اصلی‌ترین برنامه‌های دولت است، گفت: برای پیگیری برنامه‌های دولت در سطح کلان در استان خوزستان تلاش‌های بسیار زیادی انجام شده است و برای رفع موانع اجرایی شدن این برنامه‌ها باید تلاش کرد.

وی با اشاره به اعتبارات لازم برای تأمین زیر‌ساخت‌های مسکن مهر استان خوزستان گفت: برای تأمین زیر‌ساخت‌های مسکن مهر در کشور باید هزینه‌های برآورد شده از طرف دستگاه مربوطه در وزارتخانه و استان و تعاونی‌های مهر تأمین شود و این اقدام برای وزارتخانه‌ها و استان اتفاق افتاده است و تنها باید تعاونی‌های مهر در استان خوزستان درباره تأمین این سهم خود اقدام جدی کنند.

*ساخت 4 هزار واحد مسکونی تعاونی در شوشتر

فرماندار شوشتر نیز در این بازدید اظهار داشت: تا پایان سال89 در شهرستان شوشتر بیش از چهار هزار واحد مسکونی ساخته می‌شود که این واحدها در اختیار مردم قرار می‌گیرند.

محمدرضا آملازاده گفت: این شهرستان برای تأمین اعتبار زیرساخت‌های مسکن مهر بیش از 120 میلیارد ریال نیاز دارد که تأمین این اعتبار از سوی تعاونی‌های مسکن مهر غیرممکن است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه باید دستگاه‌های دولتی برای تأمین این زیرساخت‌ها توجه بیشتری کنند، گفت: تأمین این زیرساخت‌ها در مسکن مهر شهرستان شوشتر مردم را منتفع می‌کند و دستگاه‌های دولتی باید برای این امر تلاش خود را انجام دهند و در راستای تأمین اعتبار برای این مهم بکوشند.

وی با اشاره به تعداد تعاونی‌های مسکن مهر اظهار داشت: در شهرستان شوشتر بیش از 243 تعاونی مسکن مهر وجود دارد که این تعاونی‌ها در حال فعالیت هستند.

آملازاده با اشاره به اینکه تعاونی‌های مسکن مهر در شهرستان شوشتر دارای مشکلاتی هستند، گفت: با تلاش‌های انجام شده تعاونی‌های مشکل‌دار در شهرستان شوشتر شناسایی شده و مشکلات این تعاونی‌ها در حال پیگیری است و در تلاش هستیم که این مشکلات در مدت زمان کوتاهی برطرف شود.

وی تأکید کرد: برخی از تعاونی‌های مسکن مهر در یک ماه گذشته اسکلت ساختمان خود را برپا کرده‌اند و برخی دیگر در حال برپا کردن اسکلت هستند که این امر در آینده نزدیک انجام می‌شود.

وزیر مسکن وشهرسازی:

روند ثبات وکاهش قیمت مسکن ادامه می یابد 

وزیر مسکن وشهرسازی در حاشیه بازدید از پروژه طرح مسکن مهر شهر خرمشهربا بیان اینکه صدور پروانه­های ساختمانی در شش ماه دوم سال 88 حاکی از رونق گرفتن ساخت و ساز در کشور بود، تصریح کرد: با وجود افزایش آمار صدور پروانه­های ساختمانی شاهد بودیم که نه تنها قیمت مسکن در کشور بالاتر نرفت، بلکه برای اولین بار کاهش نیز یافت.

مهندس نیکزاد با اشاره به اینکه رونق ساخت و سازهمچنان ادامه خواهد داشت افزود با توجه به شرایط وامکاناتی که دولت در راستای خانه دار کردن مردم فراهم کرده است ازدیدگاه من روند  ثبات وکاهش قیمت مسکن ادامه می­یابد.

وزیر مسکن وشهرسازی به آخرین آمارهای پیشرفت طرح مسکن مهردرکشور اشاره کرد وادامه داد برای یک میلیون متقاضی طرح مسکن مهر شهری در کشور زمین تامین شده است تا جائیکه 630 هزار واحد اقدام به انعقاد قرار داد کرده اند واز این تعداد 400 هزار واحد نیز عملیات پی ریزی را به اتمام رسانده اند.

وی با تاکید به اینکه بنا داریم پی ریزی  کلیه واحد های مسکونی طرح مسکن مهر سراسر کشور تا پایان شهریور تمام شود به پرداخت تسهیلات200 تا 250 میلیون ریالی قرض الحسنه برای ساخت این واحد ها به روش غیر صنعتی و صنعتی  اشاره کردوگفت تاکنون  31 هزارمیلیارد ریال از محل خط اعتباری طرح مسکن مهرتسهیلات به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شده است.

مهندس نیکزاد افزود دولت حمایتها و اقدامات لازم برای خانه دار شدن مردم را انجام داده ومی دهد تا جاییکه رئیس جمهور هر 15 روز یکبار جلسه مربوط به مسکن را تشکیل می دهد.از سوی دیگر مجلس شورای اسلامی نیز برای تصویب طرحهای مربوط به این بخش اعلام آمادگی کرده است .بنابراین با فراهم بوده امکاناتی مانند زمین رایگان ،تسهیلا ت قرض الحسنه ،تامین زیر ساختها ، ایجاد تاسیسات زیر بنایی ورو بنایی در کنار ساخت فضاهای مورد نیاز برای زندگی مانند مدرسه ،درمانگاه ،مسجد ، فضای سبز وورزشگاه در پروژه طرح مسکن مهراز سوی دولت ،می توان در عرض یکسال مشکل مسکن مردم را حل کرد.

وی با بیان اینکه سالانه 200 هزار واحد مسکونی روستایی نیز در کشور نوسازی می شوند تصریح کرد امسال قصد داریم برای اولین بار سهمیه سال 88و89 مسکن روستایی را یک جا محقق کنیم که این امر به این معنی پرداخت تسهیلات برای نوسازی  400 هزارواحد مسکونی ظرف یک سال است .

وزیر مسکن وشهرسازی با تاکید بر اینکه هیچگونه مشکلی از بابت اعطای تسهیلات 100 میلیون ریالی قرض الحسنه برای نوسازی مسکونی روستایی برای متقاضیان نداریم ادامه دادافرادی که در روستا ها بخواهند واحد مسکونی خود را نوسازی کنند به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ،فرمانداری ها وبانک مسکن مراجعه کنند تا اقدامات لازم برای پرداخت تسهیلات به آنها صورت گیرد.