مشکلات تعاونی های مسجدسلیمان مورد رسیدگی قرار گرفت


مدیران عامل شرکت های تعاونی شهرستان مسجد سلیمان مسایل و مشکلات حوزه ی فعالیت خود را در جلسه ای شش ساعته با مدیرکل تعاون خوزستان در میان گذاشتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان، در این جلسه که نماینده ی مردم مسجد سلیمان و لالی در مجلس شورای اسلامی، فرمانداران شهرستان های مسجد سلیمان و لالی، مدیرعامل بانک توسعه تعاون و دبیر اتاق تعاون استان حضور داشتند مسایل مشکلات شرکت های تعاونی این شهرستان مورد بررسی قرار گرفت و راه کارهای لازم برای ارایه تسهیلات به این تعاونی ها از سوی بانک توسعه تعاون و فعال تر کردن آن ها اتخاذ شد.

در این جلسه مدیرکل تعاون خوزستان در سخنانی با بیان این نکته که توانایی مردم و زمینه های کار در مسجد سلیمان بالاست و ما نباید ناتوانی خود را پای ناتوانی نظام بگذاریم به مقوله مسکن اشاره کرد و گفت: وزارت تعاون در مقوله مسکن و نیز اشتغال با باور بخش تعاونی پای کار رفت و یک فتح الفتوحی را در کشور کلید زد که بحمدا... تا کنون در کل کشور کارخوب پیش رفته است.

مسعود امینی افزود: در این شهرستان مشکلاتی وجود دارد اما باید با باور تعاون و همفکری، همدلی و درک شایستگی، لیاقت و توانایی و گذشتن از هدف های کوتاه مدت و نگاه به هدف ها و منافع بزرگ، از تجربه مثبت کسانی که در دیگر شهرستان ها در مسکن و دیگر بخش ها پیش رفته اند، استفاده کرد و با تفکر کارها را جلو برد.

وی گفت: ورود به امر اشتغال هم باید مثل حضور در هشت سال دفاع مقدس باشد تا بتوانیم توانمندی های اقتصادی را بعد از توانایی های دفاع ملی نشان دهیم.

وی افزود: باید روحیه ی امید و امیدواری را به جامعه تزریق و نشاط ایجاد کنیم.

وی با اشاره به این نکته که باید از ظرفیت های شهرستان استفاده های بهینه به عمل آید و خود را وقف امور مردم کنیم، در شهرستان مسجد سلیمان خواستار راه اندازی واحدهای تعاونی به منظور ایجاد اشتغال با استفاده از سرمایه اندک اعضا و تسهیلات بانکی شد.

امینی در ادامه سخنانش به جایگاه بخش تعاونی در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: مقرر شده است که در برگزاری مناقصه ها اولویت با شرکت های تعاونی باشد و هیچ دستگاه دولتی نیز نیاز خود را وقتی که در داخل تولید و عرضه می شود، خارج از استان تهیه نکند. وی افزود: همچنین در استان تصمیم گرفته شد که دستگاه های دولتی در انجام کارهای عمرانی از ایزوگام های تولید شده در دیگر استان ها استفاده نکنند، چرا که  هزینه های پرداختی آن ها مورد قبول واقع نمی شود.

مدیرکل تعاون خوزستان با اشاره به ورود بخش تعاونی به مقوله گردشگری با تلاش و پیگیری استاندار خوزستان و ابلاغ به اداره کل تعاون، از واگذاری مجوز تعداد 20 کشتی گردشگری در پشت دریاچه ی سدهای استان با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان به بخش تعاونی خبر داد و گفت: اعتبار این کشتی های گردشگری تخصیص یافته و افرادی که توانایی و آمادگی دارند می توانند در قالب تشکل های تعاونی از این مزایا بهره مند شوند.

وی گفت : از این تعداد ، دو کشتی برای ایجاد اشتغال در شهرستان مسجد سلیمان اختصاص یافته که متقاضیان در بخش گردشگری می توانند به فرمانداری مراجعه کنند.

" امینی " آموزش و ارزیابی و نظارت بر کار تعاونی ها را از اولویت های کار در بخش تعاونی برشمرد و ضرورت اشتغال کارجویان را از طریق راه اندازی تشکل های تعاونی کوچک که با کم ترین اعتبار به بهره برداری می رسند- مورد تاکید قرار داد و آمادگی حوزه ی مسوولیت خود را برای حمایت و پیگیری این امور اعلام کرد.

در این جلسه فرماندار شهرستان مسجد سلیمان اعلام کرد: تعاونی های مسکن مهر که کار خود را شروع کرده اند و با شتاب قابل قبولی در حال فعالیت هستند مبلغ یک میلیون تومان اعتبار آماده سازی برای هر عضو دریافت خواهند کردکه نیمی از آن را وزیر مسکن و نیم دیگر آن را استاندار خوزستان تقبل کرده اند.

این گزارش حاکی است : در این جلسه مدیران شرکت های تعاونی مسایل و مشکلات خود را مطرح کردند که از سوی دست اندرکاران بخش تعاونی راه کارها و پاسخ های لازم ارایه شد.

شایان گفتن است: در شهرستان مسجد سلیمان تعداد 469 شرکت تعاونی تشکیل شده که 259 تعاونی فعال ، 69 تعاونی در دست اجرا، 21 تعاونی مصرف و مسکن به هدف رسیده و 116 تعاونی غیر فعال وجود دارد.