٢٠هزار واحد مسکونی تا پایان امسال تحویل اعضای تعاونی‌ها می شود


استاندار خوزستان اعلام کرد: طرح مسکن مهر تاکنون نسبتا خوب بوده و من هم بسیار امیدوار شدم که بسیاری از واحدها از آب و گل درآمده و فنداسیون آن‌ها تمام شده و یا در مرحله اسکلت قرار دارند. امیدواریم حداقل 20هزار واحد تا پایان سال جاری تحویل اعضای تعاونی‌ها بدهیم.

سید جعفر حجازی در جلسه شورای مسکن خوزستان افزود: استان خوزستان در میان 6 کلان‌شهر کشور رتبه سوم را در مسکن مهر دارا ست .

وی به زمین رایگان، پرداخت وام برای آماده‌سازی، پرداخت وام 20 تا 25 میلیون تومانی قرض‌الحسنه با  چهار درصد سود برای کار و بازگشت 15ساله پس از بهره‌برداری اشاره کرد و افزود: سقف اعتباری در طرح مسکن مهر همه استان‌های کشور یک جا داده می‌شود. هر استانی اعتبارات بیشتری را جذب کند برنده است. توصیه من به اعضای تعاونی‌ها این است که اگر کار خود را جلو نبرند و اعتبارات را جذب نکنند اعتبارات را استان های دیگر کشور دریافت می‌کنند.

وی گفت: انتظار من این است تمام تعاونی‌ها و اعضای آن‌ها نسبت به پرداخت سهم آورده خود اقدام کنند و تا این کار به دلیل کمبود نقدینگی متوقف نشود. در حال حاضر بانک‌ها خارج از عرف کار در این طرح مساعدت می‌کنند. منابع به اندازه کافی وجود دارد و ما نیازمند تلاش بیش تر تعاونی‌ های مسکن هستیم.

وی اضافه کرد: در برخی شهرستان‌ها مشکل زمین داشتیم که پس از 18 ماه حل شد. چرا که در این شهرستان‌ها زمین‌ها دولتی نبوده و مالکان به راحتی رضایت نمی‌دادند. اما خوشبختانه این مشکل در شهرهایی هم‌چون گتوند و باغملک حل شده است.

وی خاطر نشان کرد:‌ برای زیرساخت‌های لازم امسال در بخش‌های برق و آب فاضلاب تا اول ورودی شهرک‌ها اعتبارات تامین شده است. زیرساخت‌های داخل شهرک‌ها نیز از طریق بانک‌ها اجرا خواهد شد. هم‌چنین وزیر مسکن در سفر خود به خوزستان یارانه‌ای را به شهرستان‌هایی دادند که از نظر آماده‌سازی در سطح بالاتری قرار داشتند ما نیز در آماده‌سازی واحدهای مسکونی مهر کمک خواهیم کرد.

وی افزود: امیدوار هستیم همزمان با ساخت واحدهای مسکونی مهر ساخت مدرسه، مسجد و نیازهای اولیه شهرک‌ها به پایان برسد یعنی زمانی که خانه‌ها تحویل می‌شوند مدرسه‌ها نیز ساخته شده باشند. دبستان و مسجد باید در این شهرک‌ها ساخته شود.

حجازی اظهارداشت:‌ در یکی 2ماه آینده نشست‌های شورای مسکن جهش مورد انتظار ما را در بخش عملیات سفت‌کاری و نازک‌کاری نشان خواهد داد. ما از فرمانداران می‌خواهیم که برآورد جدیدی از برنامه‌های خود تا پایان امسال ارایه دهند تا ما رسما اعلام کنیم که تعاونی‌ها چند واحد را تحویل خواهند داد.

وی اظهار کرد:‌ هم‌اکنون شرایط بسیار بهتر و ایده‌آل‌ تر از گذشته است اما نه به صورت 100 درصد؛ یعنی باید 10، 20 درصد آورده را بیاورند و گرنه کار تمام نمی‌شود.

حجازی تصریح کرد: تعاونی‌ها باید تشویق شوند تا آن‌ها آورده خود را بیاورند. هر کس عمل نکند خودش زیان می‌بیند.

وی ادامه داد: این همه واحد در بندرامام و ماهشهر معادل 25درصد کل واحدهای مسکن مهر استان در حال ساخت هستند این رقم، عدد بزرگی است. شما اگر توانستید 1000واحد از طریق انبوه‌سازی در یک سال پیدا کنید؟ ما در طول 30 سال 1000 واحد انبوه‌سازی نداشتیم.

استاندار خوزستان یادآورشد: اعتباراتی‌ برای انشعابات و اشتراک‌ها در نظر گرفته شده است قطعا  اولویت تخصیص اعتبار در این بخش با تعاونی‌هایی است که جلوتر باشند. این موضوع نیز یک رقابت میان تعاونی‌ها ایجاد می‌کند.