تشکیل تعاونی‌های گردشگری به منظور توسعه این صنعت در استان

دبیر کانون جهانگردی آبادان پیشنهاد کرد: تعاونی‌هایی به‌منظور توسعه بهتر صنعت توریسم و گردشگری در استان تشکیل شوند؛ این امر مستلزم سرمایه‌گذاری تمام اداره‌های تعاونی در این خصوص است.

احمد امیری در گفت‌وگو با (ایسنا) با بیان این مطلب اظهارداشت: تاسیس تعاونی‌های گردشگری در استان و از جمله آبادان که در زمینه میراث فرهنگی هم فعال باشد، به توسعه صنعت گردشگری در استان کمک بزرگی می‌کند.

وی با بیان این‌که لازم است برای تحقق این طرح اداره‌های تعاون هم اقدام به سرمایه‌گذاری در این زمینه کنند، افزود: از جمله مزایای تشکیل این گونه تعاونی‌ها ایجاد اشتغال، مشارکت عمومی و استفاده از سرمایه افراد بدون طرح است.

دبیر کانون جهانگردی آبادان ادمه‌داد: کمک به اشتغال‌زایی، توسعه صنعت توریسم گردشگری و حمایت از میراث فرهنگی را می‌توان از جمله اهداف این طرح بر شمرد. لازم به ذکر است که این تعاونی به صورت نیمه‌خصوصی و نیمه‌دولتی بوده و دارای یک بعد اقتصادی و حمایتی است. همچنین دولت بر نحوه عملکرد این تعاونی‌ها نظارت داشته اما دخالت نمی‌کند.

امیری گفت: دولت قادر است با اعطا تسهیلاتی به این تعاونی‌ها  به بهره‌بری بهتر آن‌ها کمک کند. البته دولت می‌تواند در دراز مدت بخشی از نقش اجرایی خود را به آن دسته از تعاونی‌های موفق که منع قانونی ندارد، واگذار کند.

وی اظهارداشت: اما در مرحله نخست دولت می‌تواند با حمایت از این تعاونی‌ها به توسعه صنعت گردشگری کمک کند زیرا یکی از منابع اصلی در آمدزایی، تعاونی‌ها هستند. خوشبختانه در حال حاضر نیرو برای تشکلیل این‌گونه تعاونی‌ها به‌صورت مشارکتی وجود دارد اما لازم است در این خصوص هماهنگی‌هایی میان اداره کل تعاون و اداره کل میراث فرهنگی انجام می‌شود.