خوزستانی ها برای خرید نیازمندی ها نباید عازم استان های همجوار شوند


 اتحادیه تعاونی های مرزنشین خوزستان با راه اندازی 31 تعاونی یکی از باسابقه ترین و مهم ترین اتحادیه های استان می باشد که از سال 67 تاکنون در حال فعالیت است. همچنین تعاونی مرزنشینان شهرستان هندیجان نخستین تعاونی یی بود که در سال 63شروع به کار کرد.


مدیرکل تعاون خوزستان که در جمع هیات مدیره اتحادیه تعاونی های مرزنشینان خوزستان سخن می گفت، به پذیرش مسوولیت در اداره کل تعاون استان اشاره کرد و گفت: پس از دیدار با دکتر حجازی استاندار مجرب و با سابقه که از چهره های شناخته شده اجرایی کشور هستند، ایشان بر نگرش علمی و ایجاد تعامل بیشتر به ویژه اشتغال زایی تاکید و حمایت همه جانبه ی خود را از بخش تعاونی اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان، مسعود امینی افزود: ما از این فرصت بهره جستیم و مجموعه کارشناسان این اداره کل را با تشکیل کارگروه تخصصی با محوریت رسیدگی به امور تعاونی ها بسیج کردیم و شناسایی و اولویت بندی را نیز در دستور کار قرار دادیم.

 از جمله اولویت ها موضوع اتحادیه و تعاونی های مرزنشینان بود، خوشبختانه این اداره کل موفق شده بود که از کل جمعیت یک میلیون و 400 هزار نفری شهرستانهای مرزنشین استان یک میلیون و 270 هزار نفر را به عنوان مرزنشین سازماندهی و در تعاونی ها عضو و از مزایای این شرکت ها بهره مند سازد.

بدیهی است اتحادیه سه دوره ی ابتدایی، مقدماتی شکل گیری و سازماندهی را طی کرده و اینک هنگام شکوفایی آن است. البته ابتدای کار تلاش هایی صورت گرفت لیکن اهداف پیش بینی شده به طور کامل حاصل نشد که عموما اشکال در تعامل همه جانبه بوده، اما مدیرعامل و هیات مدیره اتحادیه با مدیریت کارآمد، برنامه ریزی و تعامل می توانند تأثیرگذار باشند.

وی افزود: مجموعه این اداره کل با تمام توان و ظرفیت اتحادیه ها را حمایت می کنند و با نظارت مستمر ضمن ایجاد بستر و فرصت لازم برای افراد لایق، با رعایت مقررات و قوانین انتخابات، مسوولیت محوله را به نحو مطلوبی به سرانجام می رسانند که در آخرین انتخابات برگزار شده آقای ناحیه به عنوان مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مرزنشینان انتخاب شد و در اولین گام ایشان با ایجاد تعامل مطلوب توانستند اتحادیه را به مجموعه مدیران استانی معرفی نماید و تعامل خوبی با مسوولان دستگاه ها داشته باشند.

وی گفت: اتحادیه بعد از اداره کل، خانه دوم تعاونی ها است و هر قدر مدیرعامل و هیات مدیره که از بین تعاونی ها انتخاب شده اند بتوانند اعتمادسازی نمایند میزان مشارکت های تعاونی ها ارتقا می یابد. اتحادیه سخنگوی تعاونی هاست و آن ها می توانند برخی از مشکلات و امور خود را که به صورت متمرکز بررسی می شود از طریق اتحادیه پی گیری و بازگو نمایند.

وی افزود: یکی از مواردی که در همین راستا نتیجه داد این بود که از مجموع 31 تعاونی 6 تعاونی منع خدمات بودند که با جلسات متعدد و تعهداتی که آقای ناحیه سپرد ند به 4 تعاونی مجوز فعالیت اعطا شد و 2 تعاونی دیگر در دست بررسی و اقدام از سوی این اداره کل می باشد. علت مهم منع خدمات تعاونی های مذکور اختلافات فی ما بین اعضای خود تعاونی بوده که با تعامل اتحادیه و نظر مساعد تعاون حل و فصل شد.

به نظر می رسد راه کارهای مناسبی وجود دارد که هنوز شناسایی و بومی سازی نشده اند و باید بررسی میدانی بیشتری صورت پذیرد.

وی تأکید کرد: باید با راه اندازی اتاق فکر به صورت تخصصی ضمن آسیب شناسی، راه کارهای اجرایی با گرایش بومی سازی را در دستور کار خود قرار دهید.

در یکی از جلسات با مدیرعامل اتحادیه مرزنشینان پیشنهادها و نظرهایی را مبنی بر استفاده و بهره مندی از ظرفیت های استان داشتیم، از جمله اینکه برخی از محصولات و کالاها را صادر و در مقابل برخی محصولات را وارد شود، لیکن باید در نظر داشته باشیم که هدف توانمندسازی و سرمایه گذاری مالی است به شکلی که آثار آن در نزد مرزنشینان مشاهده شود، چرا که مرزنشینان سنگربانان مرزها هستند و اگر در شهرستانهای مرزی حضور و فعالیت اقتصادی باعث ارزش افزوده سرمایه گذاری های تعاونی ها شود، ضمن کسب درآمد و احساس امنیت بیشتر، شرایط آرمانی و ایده آلی ایجاد می کند، به ویژه آن که دولت خدمتگزار، سرمایه گذاری های فراوانی کرده است.

مدیرکل تعاون خوزستان با اشاره به بازار هدف گفت: بازار هدف مناسبی در استان وجود دارد که می توان به بازارچه های مرزی و ورود سالانه دو میلیون و 200 هزار نفر زائر یادمان های شهدا تحت عنوان «کاروان راهیان نور» اشاره کرد. البته می بایست برنامه ریزی هدفمندی برای زایران و میهمانان و حتی مردم استان صورت پذیرد و این گونه نشود که شهروندان عزیز خوزستانی برای خرید نیازمندی ها عازم استان های همجوار شوند.

امینی تاکید کرد: اتحادیه لازم است دو نکته را مد نظر قرار دهد. ابتدا ضمن تعامل با سایر اتحادیه ها تلاش های بیشتری نماید. در استان بیش از 100 تعاونی تولیدکننده خوشنام در زمینه های مختلف وجود دارد که تولیدات مناسبی دارند.

دیگر آنکه اتحادیه آسیب شناسی نماید که چرا برخی از تعاونی های مرزنشینان در امر صادرات نتیجه نمی گیرند. باید امنیت سرمایه گذاری با شناسایی بازارهای هدف ساماندهی و تامین شود.

وی افزود: اتحادیه برای ارتقای آگاهی تعاونی ها، کارگاه های آموزشی با عناوین مختلف برگزار کند و به نسبت نیازمندی، به اطلاع رسانی و انجام کارهای فرهنگی بپردازد.

تعاون هم اولین گام را برای شفاف سازی مبنی بر سهمیه های ارزی تعاونی ها به اتحادیه ابلاغ خواهد کرد. همین اقدام باعث اعتمادسازی بین تعاونی ها می شود. قبلا به دلیل اینکه تعاونی ها از سهمیه همدیگر اطلاعی نداشتند باعث ایجاد شبهاتی شده بود که با اقدام تعاون برطرف خواهد شد.

وی درخصوص فروش کالاهای مازاد تعاونی ها گفت: پی گیری هایی از طریق سازمان های مرتبط از جمله استانداری، بازرگانی و گمرک انجام شد که نتایج حاصله متعاقبا اعلام می شود.

وی از جمله مصوبات هیأت محترم دولت برای رفاه حال و معیشت روستاییان این استان مرزی را ورود بخش تعاونی به عرصه خانه های بهداشت روستایی ذکر کرد و گفت: تفاهم نامه ای فی مابین وزیران محترم تعاون و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منعقد شده و در همین راستا اداره کل تعاون کمیته اشتغال را راه اندازی کرده است.

امینی ضمن اعلام فلسفه وجودی وزارت تعاون مبنی بر انطباق و اجرای اصل 44 قانون اساسی مواردی از فعالیت های گسترده بخش تعاونی را در عرصه های مختلف از جمله صیادی، دریانوردی، امور تولیدی، توزیعی، خدماتی و امور ورزشی و باشگاه داری به صورت تعاونی برای بهره مندی از مزایای تسهیلاتی و معافیت های 20 درصدی و بهره گیری از امکانات دولتی پیش بینی شده را برشمرد.

مدیرکل تعاون خوزستان در خاتمه با عنایت به رهنمودهای مقام معظم رهبری و نام گذاری سال جاری به عنوان سال همت مضاعف و کار مضاعف و با توجه به اینکه اتحادیه تعاونی های مرزنشینان استان در میان 53 اتحادیه یکی از فعال ترین و با برنامه ترین آن ها می باشد برای مدیرعامل و هیات مدیره آن آرزوی موفقیت کرد .