عضویت یک میلیون و 270 هزار نفر در تعاونی‌های مرزنشین

مدیر کل تعاون استان خوزستان گفت: از کل جمعیت یک میلیون و 400 هزار نفری شهرستان‌های مرزنشین، یک میلیون و 270 هزار نفر در قالب تعاونی‌های مرز نشین ساماندهی شدند تا از مزایای این شرکت ها بهره‌مند شوند.

'مسعود امینی' افزود: باید در نظر داشته باشیم که هدف از تشکیل تعاونی‌های مرزنشینان توانمندسازی و ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری مالی در مناطق محروم است.
وی ادامه داد:‌ ایجاد چنین تعاونی‌هایی ضمن اشتغالزایی، جلوگیری از مهاجرت و به تبع آن رونق فعالیت اقتصادی در این مناطق، باعث کسب درآمد و جلوگیری از قاچاق کالا شده و امنیت بیشتری را برای ساکنین این مناطق بوجود می آورد.
امینی سپس گفت: مرزنشینان سنگربانان مرزها و حافظ امنیت این مناطق هستند بنابراین باید شرایطی فراهم شود تا با ایجاد ارزش افزوده سرمایه‌گذاری در این مناطق به حفظ امنیت کشور نیز کمک کرد.
مدیرکل تعاون استان خوزستان خاطر نشان کرد بازارهای هدف مناسبی در استان وجود دارد که از آن جمله می‌توان به وجود بازارچه‌های مرزی و ورود سالانه دو میلیون و 200 هزار نفر زایر یادمان‌های شهدا تحت عنوان 'کاروان راهیان نور' اشاره کرد.
امینی با بیان اینکه تعاونی‌ها باید برنامه‌ریزی هدفمندی برای استفاده از این موقعیت داشته باشند، گفت:‌ باید آسیب شناسی تعاونی‌های مرزنشین انجام و مشخص شود که چرا برخی از تعاونی های مرزنشینان در امر صادرات نتیجه نمی‌گیرند که امیدواریم با ریشه یابی این مسئله‌، ایجاد امنیت سرمایه گذاری و شناسایی بازارهای هدف وضعیت این تعاونی ها ساماندهی شده و رشد اقتصادی مناطق مرزی را به دنبال داشته باشد.
وی از جمله مصوبات هیأت دولت برای رفاه حال روستاییان این استان مرزی را ورود بخش تعاونی به عرصه خانه های بهداشت روستایی ذکر کرد و گفت: تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت تعاون و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی منعقد شده و در همین راستا اداره کل تعاون کمیته اشتغال را راه اندازی کرده است.
گفتنی است اتحادیه تعاونی های مرزنشین خوزستان با راه اندازی 31 تعاونی یکی از باسابقه ترین و مهمترین اتحادیه‌های مرزنشین است که از سال 67 تاکنون در حال فعالیت است.