انسجام و همکاری بخش تعاونی و خصوصی برای خرید صنایع دولتی

 

استاندار خوزستان بر ضرورت و تسریع در ایجاد یک شرکت مادر تخصصی یا سرمایه گذاری عام  از فعالان بخش تعاونی و خصوصی در استان برای واگذاری شرکت ها و صنایع دولتی مانند : گروه ملی ، صنایع فولاد ، پتروشیمی ها ، کشت و صنعت ها و ... به مردم ، تاکید کرد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان ، دکتر حجازی که در سالن اجتماعات استانداری در حضور مدیران و رییسان دستگاه ها و شرکت های دولتی ، تعاونی و خصوصی سخن می گفت ، به تشریح راهکارهای دستیابی به هدف های اصل 44 قانون اساسی پرداخت و گفت : استان خوزستان دارای منابع عظیم مالی ولی پراکنده ای است که  در اختیار مردم قرار دارد . برای خرید صنایع دولتی بزرگ و سود ده که در استان در حال فعالیت هستند ، نیازمند تشکلی قدرتمند هستیم . تشکلی که بتواند سرمایه های مردم را در جهت خرید صنایع قابل واگذاری جمع آوری و سپس به مرحله ی اجرا درآورد .

وی افزود : این تشکل می تواند یا در قالب یک شرکت مادر تخصصی یا یک شرکت سرمایه گذاری سهامی عام – که به فروش سهام نیز بپردازد – ایجاد شود .

دکتر حجازی تاکید کرد : ایجاد و توسعه ی اشتغال در استان در سال های آینده وابسته به این اقدام مهم ، یعنی ورود بخش تعاونی و خصوصی به جریان خرید صنایع قابل واگذاری خواهد بود . در غیر این صورت بخش خصوصی خارج از استان از فرصت استفاده کرده و نسبت به خرید کارخانه ها و صنایع دولتی اقدام خواهد کرد .

استاندار خوزستان تصریح کرد : در صورت حضور بخش خصوصی غیر بومی در استان و خرید صنایع ، احتمال نگهداری و نیز سرمایه گذاری برای توسعه این صنایع را نمی توان داد .

که می توان به تعدادی از کارخانه های استان اشاره کرد که در گذشته توسط بخش خصوصی غیر خوزستانی خریداری شد و از محل عواید و سود آن ها در استان های دیگر سرمایه گذاری شد .

استاندار خوزستان با اشاره به کمک 30 میلیارد تومانی خیرین مدرسه ساز در سال گذشته برای ساخت مدرسه و تاکید بر این نکته که پول و ثروت در استان وجود دارد گفت : پتروشیمی 1200 میلیاردی ما را ترکیه ای ها  با 200 میلیارد تومان مال خود کردند . تازه فقط 20 میلیارد آن را پرداخت کردند .

وی اضافه کرد : 80 درصد مبلغ درنظر گرفته شده برای خرید  گروه ملی صنعتی فولاد قسطی است ، و با درآمد این شرکت می توان قیمت آن را پرداخت کرد .

وی افزود : ما بنا نداریم دخالت کنیم . فقط از تصمیمات شما مدیران شرکت های تعاونی و خصوصی حمایت می کنیم .  

دکتر حجازی خاطر نشان کرد : در صورتی که  بخش های خصوصی و تعاونی با ایجاد یک تشکل قوی برای خرید صنایع قابل واگذاری هر چه سریع ترتلاش و اقدام کنند ، حمایت های لازم را به عمل خواهد آورد .

در این جلسه مدیرکل تعاون خوزستان در سخنانی با اشاره به اصل 44 قانون اساسی و مزایایی که دولت برای بخش های تعاونی و خصوصی در نظر گرفته است گفت : دولت تا پایان برنامه پنجم توسعه تنها باید 20 درصد اقتصاد را در اختیار داشته باشد . یکی از اهداف  دولت ، رشد و توسعه بخش های تعاونی و خصوصی است که بتوانند کار تصدی گری دولت را به بهترین نحو بر عهده گرفته و انجام دهند .

در این جلسه دکتر هاشم پورمدیر عامل بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون خوزستان در سخنانی با اشاره به تجربه بنیاد در تشکیل شرکت های مادر تخصصی ، آمادگی حوزه ی مسوولیت خود را برای تشکیل یک شرکت مادر تخصصی از فعالان بخش های تعاونی و خصوصی اعلام کرد و خواستار حمایت استاندار خوزستان شد .