باید وام بدون بهره در اختیار متقاضیان اشتغال قرار گیرد نه کم بهره

وزیر تعاون تاکید کرد: قانون اساسی مساله اشتغال را فقط از طریق بخش تعاونی تعریف می کند و خلاف آن انحراف از قانون است. به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان، دکتر محمد عباسی که در همایش مدیران بخش تعاونی و صندوق مهر امام رضا (ع) سخن می گفت، افزود: البته این طور تصور نشود که هر چه قدر کار و اشتغال در کشور می خواهد صورت بگیرد فقط از طریق بخش تعاونی انجام شود.

دکتر محمد عباسی که در همایش مدیران بخش تعاونی و صندوق مهر امام رضا (ع)

وی گفت: چون اقتصاد را در کشور سه وجهی می بینیم و از آن جا که اشتغال هم وجهی از اقتصاد است سه وجهی دیده شده است. اما به لحاظ حمایتی آن جا که دولت حمایت و کمک می کند بخش تعاونی در اولویت قرار می گیرد. حتا باید وام بدون بهره در اختیار متقاضیان اشتغال قرار گیرد نه کم بهره که خوشبختانه توسط دولت های نهم و دهم و نیز صندوق مهر امام رضا(ع) و برخی مراکز این مورد انجام شده است. اما لازم است که زمینه های اجرای اصل 43 قانون اساسی بیش از پیش فراهم و تسهیل شود.

همایش مدیران بخش تعاونی و صندوق مهر امام رضا (ع)

وزیر تعاون با تشریح اهداف اقتصادی شهید بهشتی در زمینه ی شیوه ی تعاونی و مظلومیت ایشان در ابعاد سیاسی به جریان های اقتصادی کشور در گذشته اشاره کرد و گفت: یک زمانی در کشور عده ای آمدند و می خواستند اقتصاد را دولتی کنند. عده ای هم تلاش کردند که اقتصاد را خصوصی کنند که می توان گفت هر دو جریان از مواضع نظام و قانون اساسی منحرف شدند.

وی تاکید کرد: ما باید تکلیف خود را در اقتصاد روشن کنیم و بگوییم طرفدار کدام بخش از ابعاد اقتصادی هستیم. ایده ی اقتصادی ما چیست و مولفه های آن کدام است. اگر چه در نظام جمهوری اسلامی ایران، قانون تکلیف ما را روشن کرده است.

دکتر عباسی با اشاره به این نکته که مقوله ی اشتغال و دغدغه های مردم به ویژه در دولت های نهم و دهم توجه مسوولان را به خود جلب کرده است، تصریح کرد: مساله اشتغال چیزی نیست که به هیچ خانواده ای مربوط نشود و دغدغه ای نیز نداشته باشند. جریان اشتغال به کل نظام و همه ی قوا مربوط می شود و لازم است که زمینه های تسهیل این امر مهم در کشور فراهم شود. چرا که فاصله ی زیادی تا حل این مقوله وجود دارد. خیلی از فرزندان این ملت تکلیف شان معلوم نیست. به این دلیل که منابع ما قلیل و نیازها کثیر است. لازم است از همه ی فرصت های اقتصادی کشور از جمله در استفاده از تسهیلات صندوق مهر امام رضا(ع)تسریع شود و کارگروه های اشتغال استان ها نیز موظف اند در این راستا عمل کنند.

دکتر محمد عباسی که در همایش مدیران بخش تعاونی و صندوق مهر امام رضا (ع)

وزیر تعاون به فعالیت های بنیاد های توسعه کارآفرینی و تعاون استان ها در خصوص سازماندهی و فراهم کردن زمینه های اشتغال جوانان اشاره کرد و گفت : بنیاد های توسعه کارآفرینی خوش بختانه قدم های مناسبی برداشته و کارهای خوبی تا کنون انجام داده اند. دکتر عباسی در پایان با تاکید بر این نکته که سرعت خدمتگزاری در دولت دهم بسیار بالاست ضرورت آموزش و مشاوره کارجویان و متقاضیان اشتغال را یادآور شد و خواستار تلاش مدیران و استفاده از تسهیلات صندوق مهر امام رضا (ع) و فرصت های بوجود آمده برای ایجاد اشتغال شد.

مدیرعامل صندوق مهر امام رضا (ع)

در ادامه ی این همایش مدیرعامل صندوق مهر امام رضا (ع) در سخنانی به وظایف حوزه ی مسوولیت خود پرداخت و با اشاره به این نکته که نظام ربوی در بسیاری از مفاسد اقتصادی خفته است، اصلی ترین خدمت صندوق مهر امام رضا (ع) را پرداخت وام قرض الحسنه برای اشتغال جوانان برشمرد و بر ضرورت ارایه ی تسهیلات به موقع و بی منت به متقاضیان و نظارت بر ایجاد شغل تاکید کرد و گفت: توسعه ی فرهنگ قرض الحسنه در مقابل با نظام ربوی و فراهم کردن زمینه های ازدواج، اشتغال و مسکن وظیفه ی ما است.

وی افزود: افرادی که در سایت وزارت تعاون ثبت نام کردند دنبال شغل و سرپناه و یک زندگی خوب هستند . لازم است ما دست به دست هم بدهیم و برای تشکیل تعاونی علاوه بر منابع صندوق از بانک ها و دیگر منابع نیز کمک بگیریم و کار متقاضیان اشتغال را پیگیری و به ثمر برسانیم.

مهندس کریمی با اشاره به تعهد صندوق مبنی بر ایجاد 200هزار فرصت شغلی تا پایان سال جاری، از مدیران صندوق در سال پیش رو، همت و کار مضاعف توام با افزایش دانش و مهارت فردی را خواستار شد.

تاکید وزیر تعاون در دیدار با مدیران بخش تعاونی خوزستان:

افزایش تشکل های مردمی در قالب تعاونی

مدیرکل تعاون و مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون خوزستان با وزیر تعاون دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان، در این دیدار دکتر محمد عباسی در سخنانی با اشاره به تعداد زیاد نامه های مردمی در سفر رییس جمهوری به استان خوزستان و در خواست بیکاران برای ایجاد اشتغال، تشکیل تعاونی برای متقاضیان کار را بهترین شیوه اقتصادی برشمرد و بر ضرورت افزایش تشکل های مردمی در قالب تعاونی و نیز تولید فکر و ایده برای کسب درآمد تاکید کرد.

در این دیدار مدیرکل تعاون و مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون خوزستان گزارشی از فعالیت های حوزه ی مسوولیت خود را در زمینه ی ایجاد اشتغال، آموزش و نظارت بر کار تعاونی ها و مشکل تعدادی از تعاونی ها از جمله تسهیلات لازم برای توسعه فعالیت آن ها ارایه کردند.

مهندس سید محمد کریمی در دیدار با مدیران بخش تعاونی استان:

تا یک ماه آینده تسهیلات لازم به متقاضیان اشتغال

در خوزستان پرداخت می شود

مدیر عامل صندوق مهر امام رضا (ع) اعلام کرد: ظرف یک ماه آینده تسهیلات لازم برای اشتغال جوانان در قالب شرکت های تعاونی پرداخت خواهد شد.

مهندس سید محمد کریمی در دیدار با مدیرکل تعاون و مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون خوزستان مردم استان را نجیب و محنت کشیده خواند و افزود: هموطنان عزیزمان در استان خوزستان در هشت سال جنگ تحمیلی سختی های فراوانی را متحمل شده اند و اکنون باید تمام تلاش و همت خود را برای رفاه و آسایش  این مردم غیور، بسیج کنیم. وی افزود: ان شاا... با همکاری و مساعدت ویژه نسبت به رفع مشکلات پیش روی صندوق استان خوزستان نیز اقدام خواهد شد. مدیر عامل صندوق مهر امام رضا (ع) با اشاره به موقعیت خاص جغرافیایی استان خوزستان گفت: مردم استان خوزستان بدلیل مرزنشین بودن و شرایط اقلیمی، دارای موقیت مناسبی نیستند و این وظیفه ماست که با همت و همیاری بیشتر، زمینه ایجاد اشتغال جوانان این استان را بیش از پیش فراهم آوریم.

شایان گفتن است : هم اکنون تعداد 200 شرکت تعاونی متشکل از متقاضیان اشتغال در سفر ریاست محترم جمهوری به استان خوزستان تشکیل شده و منتظر دریافت تسهیلات هستند.