*قیمت ماهی تا پایان سال افزایش می‌یابد
*تولید ماهی در سال آینده کاهش می یابد

مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی آبزی‌پروران خوزستان گفت: افزایش 2 برابری قیمت مواد اولیه خوراک ماهی همچون جو و خشکسالی، موجب کاهش چشمگیر تولید ماهی در سال آینده خواهد شد.

سید مصطفی موسوی توضیح داد: در حال حاضر پرورش دهندگان ماهی، ماهی تولیدی خود را در بازار خرده فروشی با 20 تا 30 درصد ضرر و پایین تر از قیمت تمام شده به فروش می‌رسانند و این میزان ضرر در بازار ماهی عمده فروش حدود 40 درصد است.

وی افزود: در سال جاری به دلیل پایین آمدن آب استخرها ماهیها تلف می‌شوند و به همین دلیل پرورش ماهی به صرفه نیست و تولید کنندگان مجبور به صید و عرضه ماهی پیش از موعد اصلی برداشت به بازار می‌شوند. این مسئله موجب می‌شود ماهی‌ها با وزن کم در بازار به فروش برسند و کیفیت ماهی نیز کاهش یابد.

موسوی با پیش‌بینی افزایش قیمت ماهی در پایان سال، عنوان کرد: می‌توان اثرات خشکسالی را با در اختیار قراردادن غذای یارانه‌ دار به پرورش دهندگان ماهی، پرداخت وام، خرید دستگاه‌های هواده، بالا بردن آگاهی، مدیریت پروش دهندگان و برگزاری دوره‌های ترویجی کاهش داد.

مدیرعامل اتحادیه شرکتهای تعاونی آبزی‌پروران خوزستان تصریح کرد: پرورش دهندگان از ماه‌های بهمن و اسفند اقدام به پرورش ماهی می‌کنند که متاسفانه در سال جاری پس از انجام اقدمات اولیه پرورش ماهی به تولید کنندگان اعلام شد که به دلیل خشکسالی به پرورش ماهی نپردازند.

وی یادآور شد: در حال حاضر به دلیل مسائل امنیتی صادرات ماهی به عراق با مشکل مواجه است و برای صادرات ماهی به دوبی و کویت نیز به کمک مدیران و مسئولان ذیربط برای بازاریابی محصول نیازمندیم