اجرای طرح پزشک خانواده در قالب تعاونی از اولویت‌های اساسی است

فارس : مدیرکل تعاون خوزستان گفت: اجرای طرح پزشک خانواده در قالب تعاونی ازاولویت‌های تفاهمنامه منعقد شده بین اداره کل تعاون و دانشگاه علوم‌پزشکی است که در صورت احراز شرایط اجرایی خواهد شد.

مسعود امینی اظهار داشت: این تفاهمنامه در چارچوب قوانین و مقررات موجود در راستای سیاست‌های کلی نظام و اجرای اصل 44 قانون اساسی و با هدف ارتقا سطح سلامت، گسترش فرهنگ کار آفرینی و ایجاد اشتغال پایدار و مولد در حوزه سلامت استان منعقد شده است.
امینی درادامه با اشاره به وظایف پزشک خانواده طبق تفاهم‌نامه افزود: پزشک خانواده و تیم همراه آن شامل 17 نفر می‌شوند که مسئولیت سلامت جمعیت زیر پوشش خود را بر عهده دارند.
مدیر کل تعاون استان گفت: این گروه به‌ عنوان سطح اول خدمات‌رسانی وزارت بهداشت و نظام سلامت کشور باید قبل از بروز بیماری، سلامت افراد را کنترل کنند و به عبارت دیگر، وکیل سلامت مردم و مشاور آنان باشند، همچنین نظارت بر امور مرتبط با بهداشت محیط و کنترل عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت از وظایف پزشک خانواده به شمار می‌رود.
وی افزود: درصورتی که یکی از اشخاص زیر پوشش، بیمار شد، پزشک خانواده به درمان وی می‌پردازد و اگر لازم بود، وی را به سطح دوم یا سوم درمانی که پزشک متخصص و فوق تخصص است، ارجاع می‌دهد.
امینی گفت: اهداف این تفاهمنامه شامل گسترش عدالت در نظام سلامت با رویکرد تعاونی‌، توسعه همکاری‌های دو جانبه فی‌مابین تعاون و بهداشت، درمان آموزش و پزشکی در امر توسعه تعاون در کلیه سطوح نظام سلامت، ایجاد فرصت‌های شغلی برای دانش آموختگان علوم پزشکی و سایر افراد، گسترش فعالیت‌های نظام سلامت در قالب تعاونی در سطح کشور‌، توسعه فرهنگ کارآفرینی در کلیه مراحل تحصیلی دانشجویان و در بین دانش آموختگان است.
وی افزود:حمایت از تشکیل، گسترش و توسعه فعالیت تعاونی‌ها در نظام سلامت، تأسیس و بهره‌برداری از مراکز خدمات سلامت‌، احصا فعالیت‌های درمان برای واگذاری به تعاونی‌ها، واگذاری مراکز خدمات سلامت به شرکت‌های تعاونی با اولویت تعاونی‌های متشکل از شاغلان آن مراکز، حمایت از تعاونی‌های تأمین نیاز کارکنان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، حمایت از ایجاد و توسعه واحدهای فناور و مراکز رشد در قالب شرکت‌های تعاونی، توانمند‌سازی دفاتر کارآفرینی دانشگاه‌ علوم پزشکی و حمایت از تشکیل تعاونی‌های سهامی عام و فراگیر در نظام سلامت از موضوعات مطرح شده در این تفاهمنامه است.
در طرح پزشک خانواده برای هر 10 هزار نفر، چهار پزشک، دو ماما، دو پرستار و کارشناس تغدیه و بهداشت و روانشناس بالینی برای درمان و بهداشت در نظر گرفته شده است.
بر اساس این تفاهمنامه، اقدامات اداره کل تعاون استان شامل حمایت ازتشکیل تعاونی‌هادر زمینه نظام سلامت و حمایت‌های قانونی از آنها پس از ارائه موافقت اولیه از سوی دانشگاه علوم پزشکی، پیش‌بینی و تخصیص تسهیلات و اعتبارات بصورت سرمایه در گردش به شرکت‌های تعاونی، ارائه آموزش‌های لازم به مدیران و اعضای تعاونی‌ها‌، حمایت ازتشکیل تعاونی‌های فراگیر ملی در زمینه نظام سلامت متشکل از خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، حمایت ازتشکیل تعاونی‌های سهامی عام در زمینه های مورد نیاز در نظام سلامت‌، حمایت از تشکیل تعاونی‌های خیرین سلامت، حمایت از تشکیل شرکت‌های تعاونی در زمینه‌های صادرات، واردات، بازاریابی کالا و خدمات نظام سلامت، توسعه فعالیت در زمینه گردشگری سلامت ( health tourism) در قالب شرکتهای تعاونی و... می‌شود.