تعاونی ها با 60 درصد آورده وام گرفته اند ، سرمایه داران با 10 درصد!


کل بانک های کشور تاکنون 700 میلیارد تومان وام به شرکت های تعاونی داده اند اما بانک توسعه تعاون کشور به تنهایی 1600 میلیارد تومان به تعاونی ها تسهیلات پرداخت کرده اند.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان، وزیر تعاون در تهران در دیدار با استاندار خوزستان، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل تعاون و رییس شعب بانک توسعه تعاون خوزستان تاکید کرد: کل شرکت های تعاونی که از بانک های کشور تسهیلات گرفته اند 60 درصد آورده داشته اند اما سرمایه داران کشور با 10 درصد آورده از بانک ها وام گرفته اند. وی تصریح کرد : بر خلاف گفته های برخی مبنی بر ضعیف بودن تعاونی ها در انجام امور باید گفت که به تعاونی ها کمک چندانی نشده و کلا مورد غفلت واقع شده اند و اگر به اندازه ی نصف سرمایه داران به آن ها توجه می شد، وضعیت اقتصادی کشور بهتر از اکنون بود.


 وی افزود: ما توقع نداریم که مشکل اقتصاد کشور را از فقط طریق بخش تعاونی و ایجاد شرکت های تعاونی حل کنیم اما از آن جا که  بعضی از وظایف در کشور مغفول مانده است، لازم است با کمک و حمایت دستگاه ها، بستر اشتغال در قالب تشکل های تعاونی فراهم شود. چرا که عده ی بسیاری از بیکاران که نه توانایی مالی دارند و نه زمینه ی جذب در دستگاه های دولتی ، باید مورد حمایت قرار گیرند.   

دکتر محمد عباسی با اشاره به قانون اصل 44 و تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر شکل گیری جریان تعاونی برای رسیدن به عدالت اجتماعی و اقتصادی، خواستار پیگیری کارهای انجام شده و در حال انجام در بخش تعاونی از سوی نمایندگان مجلس و استاندار خوزستان شد و افزود: با توجه به این که در بند 2 اصل 43 قانون اساسی، نظام موظف شده است شرایط و امکانات‏ کار را برای‏ ‏ بیکاران به‏ منظور رسیدن‏ به‏ اشتغال‏ کامل‏ فراهم کند آن هم در شکل‏ تعاونی ‏واز راه‏ وام‏ بدون‏ بهره‏ و نه کم بهره، لذا همه ما موظف هستیم به اندازه ی بضاعت مان به صحنه بیاییم و تلاش کنیم و بستر کار را برای ایجاد اشتغال بیکاران و کارجویان فراهم و از زیر بار مسوولیت هم شانه خالی نکنیم.


وزیر تعاون در ادامه بر ضرورت ساماندهی، مشاوره و آموزش کارجویان تاکید کرد و خواستار تشکیل تعاونی های مشاوره با استفاده از نیروهای متخصص و نیز بازنشسته برای انجام این امور شد و آمادگی حوزه ی مسوولیت خود را برای کمک به این تعاونی ها اعلام کرد. دکتر عباسی با اشاره به تشکیل قریب 10 هزار تعاونی با بیش از دو میلیون عضو در استان خوزستان، تشکل های تعاونی را در برقراری عدالت اجتماعی و اقتصادی موثر و حیاتی دانست و از اشتغال بیش از 200 هزار نفر در قالب تعاونی ها در استان خبر داد و ضمن ابراز رضایت از وحدت بسیار خوب بین استاندار خوزستان و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی در انجام امور به ویژه در بخش تعاونی از همکاری های مقامات و مسوولان استان و نیز فعالیت های مدیران سابق تعاون و تلاش مدیرکل جدید تعاون و نیز اقدامات بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان قدردانی کرد.


در ادامه ی این جلسه استاندار خوزستان در سخنانی با اشاره به معضلات استان گفت: استان خوزستان در 8 سال جنگ تحمیلی دچار آسیب هایی اجتماعی و اقتصادی و کاربردی و زیر ساختی شده که می توان گفت در زمینه ها ی اجتماعی و اقتصادی کار به طول انجامیده و  ترمیم آن چنانی هم صورت نگرفته که باید به فرار مغزها، نبود تشکل های کارآفرینی و ایجاد شغل و تولید کننده شغل اشاره کرد.

دکتر سید جعفر حجازی افزود: یکی از برنامه های استان توانمند سازی نیروی انسانی، ارتقای سطح مدارس و دانشگاه ها برای به کار گیری ابزار و رشته های خوب صنعت و نیز رفتن به سوی کارهای حرفه آموزی است.


وی در ادامه با اشاره کار سنگین و تلاش بخش تعاونی استان در ساماندهی 320 هزار ثبت نام شده در مسکن مهر و پالایش این افراد و تشکیل تعاونی های مسکن مهر،  بر ضرورت افزایش امر آموزش در تعاونی ها تاکید کرد و گفت: دستگاه های مرتبط با بخش تعاونی مانند جهاد کشاورزی، شیلات، صنایع و معادن و ... باید در امر آموزش و دیگر امور به کمک تعاون استان بیایند و خود را کنار نکشند و نگذارند همه ی بار روی دوش تعاون قرار گیرد. استاندار خوزستان همچنین خواستار تعامل و هماهنگی وزارت تعاون با سایر وزارت خانه های مرتبط با بخش تعاونی برای تزریق منابع و کمک و پشتیبانی بخش تعاون استان شد و بر ضرورت تشکیل تعاونی های آب بران در شهرستان ها تاکید کرد.


دکتر حجازی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار اتصال و تقویت زنجیره ی همکاری تعاونی ها با گرایش های مختلف به ویژه در بخش صادرات شد. وی با اشاره به این که شرکت های تعاونی بدون پشتوانه مالی نمی توانند کار کنند، لزوم تسهیلات بیش تر به تعاونی ها و پایین آوردن میزان آورده ی اعضا را یادآور شد.


وی همچنین بر ضرورت افزایش سطح تحصیلات اعضای تعاونی ها و هزینه کردن درست منابع، تقویت اداره کل تعاون خوزستان، حمایت، توسعه، آموزش تعاونی ها و نظارت بر انجام امور آن ها تاکید کرد.

این گزارش حاکی است: در این جلسه نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی ضمن بیان مسایل و مشکلات حوزه ی انتخابیه خود، راهکارهایی را نیز ارایه کردند. همچنین مسعود امینی مدیرکل تعاون خوزستان گزارشی از عملکرد بخش تعاونی استان ارایه کرد.