تعاونی ها بهترین ابزار

برای خروج از معضلات اقتصادی و اختلاف طبقاتی هستند


رییس کل دادگستری استان خوزستان اعلام کرد: هم اینک که طرح هدفمند کردن یارانه ها در حال اجراست، لازم است برای مردم درآمدهای مشروع مستمر و پایه دار و قابل اطمینان ایجاد کنیم که کمک خرج آنان باشد و بهترین شیوه و وسیله شرکت های تعاونی هستند. چرا که این تشکل ها بهترین ابزار برای خروج از معضلات اقتصادی و اختلاف طبقاتی می باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون خوزستان، محمد باقر الفت در دیدار با مدیرکل و معاونان اداره کل تعاون خوزستان ضمن تبریک هفته تعاون به تعاونگران خوزستانی افزود: از منظر قانون، تشکل های تعاونی ها ابزاری برای رسیدن به رفاه آحاد جامعه هستند. اما در اصل، تعاون و معاونت، دایره ی وسیع تری دارند و از موضوع رفاهی به دیگر موضوعات نیز تسری پیدا می کنند .

وی با اشاره به تاریخچه ی شرکت ها، از تعاونی به عنوان مردمی ترین بخش اقتصادی و اجتماعی کشور یاد کرد و افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسوولان کشور برای این که مردم را به کار و فعالیت های اشتراکی دعوت کنند، قانون بخش تعاونی را به تصویب رساندند و وزارت تعاون و اداره های تعاون را پایه ریزی کردند تا با هدایت و حمایت از مردم و تجمیع سرمایه های هر جند اندک آنان و به کار گیری در زمینه های تولید و توزیع و خدمات آن هم در قالب تعاونی، بتوان به ایجاد اشتغال و کار و فعالیت پرداخت.

وی افزود: هدف نخست تاسیس اداره های تعاون کنترل ، نظارت و هدایت تعاونی ها و تعامل با اعضا است.

رییس کل دادگستری استان خوزستان با اشاره به این نکته که قانون اصل 44 با تعاون گره خورده است، تصریح کرد: اصل 44 قانون اساسی عملیات و فعالیت های تجاری را از دست دولت خارج کرده و به دست بخش های تعاونی و خصوصی سپرده است. در حقیقت وظیفه مهم و سنگینی را بر دوش وزارت تعاون برای فرهنگ سازی و هدایت مردم گذاشته است.

محمد باقر الفت افزود: ما اگر بخواهیم شیوه ی تکثر و رفتارهای اقتصادی را عوض کنیم، اولین کار جلب اعتماد مردم است. باید به مردم اطمینان خاطر بدهیم که شیوه ی تعاونی بهتر از روش حجره و بازار است.

وی خاطر نشان کرد: نظر قانونگذار و مسوولان کشور تقویت و توسعه فرهنگ تعاونی ها در جامعه است. چرا که جایگاه رفیع تعاون و حساسیت و ضرورت آن اقتضا می کند که بخش تعاونی حمایت شود.

رییس کل دادگستری استان خوزستان بر ضرورت کنترل و نظارت بر شرکت های تعاونی تاکید کرد و با اشاره به کمبود نیرو در تعاون خوزستان خواستار استخدام و تربیت ناظران آگاه و متعدد برای حضور در مجامع شرکت های تعاونی شد تا از وقوع ناملایمات احتمالی جلوگیری شود.

وی تاکید کرد: اگر می خواهیم به سیاست های مقام معظم رهبری در حوزه ی اقتصاد عمل کنیم، باید جلوی آثار سو اقتصاد آزاد را که منجر به سرمایه داری و اختلاف طبقاتی می شود، بگیریم و سراغ تعاونی ها برویم و مردم را برای ورود به این تشکل های اقتصادی و مردمی آماده کنیم.

وی افزود: هم اینک که طرح هدفمند کردن یارانه ها در حال اجراست، لازم است برای مردم درآمدهای مشروع مستمر و پایه دار و قابل اطمینان ایجاد کنیم که کمک خرج آنان باشد و بهترین شیوه و وسیله تعاونی ها هستند. چرا که شرکت های تعاونی بهترین ابزار برای خروج از معضلات اقتصادی و اختلاف طبقاتی می باشند.

محمد باقر الفت در ادامه سخنانش بر ضرورت همکاری و یاری اداره کل تعاون با دادگستری استان و نشست های مشترک بین کارشناسان تعاون با قضات دادگستری برای پیشگیری از وقوع جرم و بهداشت قضایی تاکید کرد و گفت: یکی از اداره هایی که به دستگاه قضایی و نظام به خوبی می تواند کمک کند و جلوی بروز اختلافات و وقوع جرایم را بگیرد اداره تعاون است. چرا که حل و فصل کردن امور شرکت های تعاونی برای دستگاه قضایی هم زمان بر است و هم هزینه بر و ممکن است باعث تنش شود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود لزوم اطلاع رسانی به مردم برای آگاهی از ظرفیت های بخش تعاونی را یادآور شد و با اشاره به نقش و فعالیت تعاون خوزستان در تعاونی های مسکن مهر و سهام عدالت خواستار تنویر افکار عمومی از وضعیت این تعاونی ها شد.

رییس کل دادگستری استان خوزستان با اشاره به ساز و کار هدایتی بخش تعاونی که آن را از بخش خصوصی متمایز و جدا کرده است خاطر نشان کرد: از آن جا که دست حمایتی دولت پشت سر شرکت های تعاونی است ، هم از نظر اعتقادی و هم از نظر عقلی باید به سمت شرکت های تعاونی که آینده ی ما را تضمین و تامین می کنند برویم و از طریق رسانه ها نیز مردم را برای ورود به تشکل های تعاونی آگاه سازیم، چرا که با تشکل های تعاونی می توان از مرز فقر و محرومیت عبور کرد و تضمین هم وجود دارد اما به وسیله ی دیگر شرکت ها نمی شود خیلی به مردم اطمینان داد.

این گزارش حاکی است: در این دیدار مدیر کل تعاون خوزستان در سخنانی با اشاره به تشکیل 10 هزار شرکت تعاونی در استان و کار و فعالیت  7 هزار تعاونی گفت: تعداد 3 هزار تعاونی غیر فعال در سطح استان وجود دارد که به دلایل ساختاری و اداری و عدم ارتباط با تعاون فعالیتی از آنان مشاهده نمی شود. با این حال مدتی است که دنبال بررسی وضعیت این تعاونی هستیم.


مسعود امینی با اشاره به معضل بیکاری خواستار همکاری و انسجام هر چه بیش تر دستگاه های اجرایی در زمینه ی ایجاد اشتغال کارجویان و متقاضیان اشتغال شد و با اشاره به تشکیل 970 تعاونی مسکن مهر در استان و فعالیت شبانه روزی این تعاونی ها برای خانه دار کردن بی سرپناهان گفت:  پیش بینی می شود تا پایان امسال تعاونی ها ی مسکن مهر تعداد 37 هزار واحد مسکونی را آماده ی بهره برداری کنند.

مدیرکل تعاون خوزستان با اشاره به پیش بینی چهار هزار و 456 شغل در سال جاری در بخش تعاونی استان از ایجاد اشتغال 1100 نفر در نیمه نخست سال جاری در شرکت های تعاونی خبر داد.