تأسیس دومین مرکز تجاری ایران در استان بصره عراق در آینده نزدیک
فارس: دبیر اتاق تعاون استان خوزستان گفت: به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت‌ تولیدکنندگان ایرانی و با هدف ارتقاء روابط بین‌المللی در حوزه بازرگانی طی ماه‌های آتی شاهد بهره‌برداری از دومین مرکز تجاری بخش تعاون ایران در استان بصره عراق خواهیم بود.

داغر سواری با اشاره به اینکه طی سال‌های اخیر تشکل‌های تعاونی در قیاس با سال‌های دورتر از پویایی بیشتری برخوردار هستند، اظهار داشت: خوشبختانه به واسطه زیرساخت‌ها و ابزارهای حمایتی ایجاد شده در بخش تعاون، تشکل‌های تحت پوشش مطلوب‌تر از قبل در چرخه اقتصادی کشور مشارکت داشته و با انگیزه بیشتری فعالیت می‌کنند.
وی ادامه داد: اتاق تعاون خوزستان در راستای بهره‌وری حداکثری از ظرفیت‌های ایجاد شده و صدور توانمندیهای بخش تعاون به کشورهای هدف به خصوص کشورهای حوزه خلیج فارس مقدماتی را فراهم کرده است که بخش تعاون ایران بتواند دومین مرکز تجاری خود را در استان بصره عراق تأسیس و راه‌اندازی کند.

وی افزود: برای اخذ مجوز راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در استان بصره عراق، موافقت‌های لازم از سوی مسئولان سیاستگذار عراقی صادر شده است که به سبب این موافقت‌ها وزارت امور خارجه ایران نیز همکاریهای لازم را مبذول داشته و زمینه برای تأسیس این مرکز تجاری در بصره عراق فراهم شده است.
دبیر اتاق تعاون استان خوزستان گفت: این دومین مرکز تجاری ایرانی در کشور عراق است که با مشارکت فعالان بخش تعاون و بخش بازرگانی ایران اجرایی شده است، اتاق مرکزی ایران با هدف توسعه ظرفیت‌های بخش تعاون و تعالی روابط بین‌المللی این بخش نخستین مرکز تجاری ایران را در اقلیم خودمختار سلیمانیه "شمال عراق " راه‌اندازی کرد که به تبع آن اتاق خوزستان نیز بنا به نیاز و فراخور منطقه‌ای دومین مرکز تجاری ایران را در استان بصره "جنوب عراق " در دستور راه‌اندازی دارد.
وی ضمن تأکید بر اینکه برای راه‌انداز مرکز تجاری ایران در بصره با هیچ‌گونه مشکل مواجه نیستیم، خاطرنشان کرد:‌ تمامی مجوزهای لازم برای تشکیل و راه‌اندازی این مرکز تجاری در مرکز استان بصره از عراق و وزارت امور خارجه ایران اخذ شده است ضمن آنکه برای هماهنگیهای نهایی وزارت امور خارجه ایران نامه‌ای را نیز به سازمان توسعه تجارت ایران ارسال و تأیید شد که با نهایی شدن این مراحل راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در بصره نهایی خواهد شد.
وی تصریح کرد: به لحاظ تأمین مکان برای تأسیس و راه‌انداز مرکز تجاری ایران در بصره نیز مشکلی وجود ندارد برای این مهم از سوی مسئولان عراقی آپارتمان هشت طبقه‌ای در اختیار اتاق تعاون خوزستان قرار گرفته است که مساحت آن بالغ بر چهار هزار متر مربع و هر طبقه آن حدود 800 متر مربع فضای فعالیتی دارد.
سواری با اشاره به اینکه دفتر مرکزی دومین مرکز تجاری ایران در بصره افتتاح و راه‌اندازی شده است، گفت: با توجه به مراحل ناچیز اداری باقی مانده امیدواریم بتوانیم طی دو یا سه ماهه‌ آتی بتوانیم این مرکز تجاری را نیز افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار دهیم.
وی در خصوص ثبت‌نام از تجار متقاضی مشارکت در مرکز تجاری ایران در استان بصره، اظهار داشت: تمامی تجار ایرانی در گرایش‌های مختلف اعم از "تعاونی یا خصوصی " پس از اتمام مراحل اداری و اطلاع‌رسانی لازم می‌توانند جهت فعالیت در مرکز تجاری ایران ثبت‌نام و اعلام آمادگی کنند.
وی تأکید کرد: در خصوص نحوه میزان تسهیلات حمایتی و قیمت غرفه‌ها هنوز تصمیم‌گیری نشده است اما با اتمام مراحل اداری غرف‌ مورد واگذاری و زیرساخت‌های برپایی مرکز تجاری ایران در استان بصره عراق در این باره‌ها نیز تصمیم‌گیری و اطلاع‌رسانی لازم صورت خواهد گرفت.
* برپایی نمایشگاه توانمندیهای بخش تعاون در کنار مرکز تجاری ایران در بصره

دبیر اتاق تعاون استان خوزستان با اشاره به اینکه برای اشاعه هر چه بهتر توانمندیهای تولیدکنندگان ایرانی به خصوص شاغلان در حوزه تعاون تصمیم داریم به موازات مرکز تجاری ایران در استان بصره عراق نمایشگاهی نیز به همین‌ مضمون برپا کنیم، خاطرنشان کرد: با توجه به زیرساخت‌های فراهم شده در آینده‌ای نزدیک این نمایشگاه افتتاح خواهد شد.

وی تأکید کرد: برپایی نمایشگاه توانمندیهای تولیدکنندگان بخش تعاون ایران طی ماه‌های باقی مانده از سال جاری قطعی است چرا که اهم ابزارهای اجرایی لازم به این سبب فراهم و مقدمات کار ایجاد شده است.
وی تصریح کرد: مطابق تمهیدات اندیشیده شده سعی خواهیم داشت افتتاح مرکز تجاری ایران و نمایشگاه توانمندیهای تولیدکنندگان ایرانی در حوزه تعاون را با حداکثر ظرفیت در یک زمان انجام دهیم تا به لحاظ بازتاب عملکردی در خور شأن بخش تعاون ایران باشد.
وی ضمن تأکید بر اینکه استان بصره یکی از استان‌های پر جمعیت عراق محسوب می‌شود، تصریح کرد: این استان حدود سه میلیون نفر جمعیت دارد ضمن آنکه این استان به عنوان یک شهر بندری پتانسیل منحصر به فردی را در برقراری ارتباط‌های آبی خاکی با استان‌های مرکزی عراق و کشورهای ایران، کویت و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس در اختیار ما می‌گذارد.
وی افزود: به منظور برقرار ارتباط تنگاتنگ بین تولیدکنندگان ایرانی از تمامی فعالان و تجار ایرانی شاغل در حوزه‌های تعاون و خصوصی جهت مشارکت در مرکز تجاری ایران در استان بصره دعوت به عمل می‌آید البته به منظور اشاعه فرهنگ تعاون و اعتلای اقتصاد تعاونی ارجعیت با فعالان بخش تعاون خواهد بود.