اشتغال ١١٠٠ نفر در بخش تعاونی خوزستان

فارس: مدیرکل تعاون خوزستان با پیش‌بینی بیش از 4 هزار عنوان شغل در سال‌جاری در بخش تعاون استان از ایجاد اشتغال برای یک‌هزار و 100 نفر در نیمه نخست امسال‌ توسط شرکت‌های تعاونی خبر داد.

مسعود امینی با اشاره به تشکیل 10 هزار شرکت تعاونی در استان و کار و فعالیت‌ 7 هزار تعاونی فعال اظهار داشت: اشتغال بیش از یک‌هزار و 100 نفر با 4 هزار و 456 عنوان شغل که از برنامه‌های‌ بخش تعاون استان در نیمه‌ نخست سال‌جاری بوده، با همت مضاعف تعاونی‌ها محقق شد.
وی افزود: ‌‌3 هزار تعاونی غیر فعال نیز در سطح استان وجود دارد که به دلایل ساختاری و اداری و عدم ارتباط با تعاون، فعالیتی از آنان مشاهده نمی‌شود، با این حال مدتی است که دنبال بررسی وضعیت این تعاونی هستیم.
امینی بر ضرورت کنترل و نظارت بر شرکت‌های تعاونی تاکید کرد و با اشاره به کمبود نیرو در تعاون خوزستان خواستار استخدام و تربیت ناظران آگاه و متعدد برای حضور در مجامع شرکت‌های تعاونی شد تا از وقوع ناملایمات احتمالی جلوگیری شود.
وی خاطر‌نشان کرد: از منظر قانون، تشکل‌های تعاونی، ابزاری برای رسیدن به رفاه حال اقشار مختلف جامعه هستند، اما در اصل، تعاون و معاونت، دایره‌ وسیع‌تری دارند و از موضوع رفاه، به دیگر موضوعات نیز تسری پیدا می‌کنند.
مدیر کل تعاون خوزستان از تعاون به عنوان مردمی‌ترین بخش اقتصادی و اجتماعی کشور یاد کرد و افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولان کشور برای اینکه مردم را به کار و فعالیت‌های اشتراکی دعوت کنند، قانون بخش تعاون را به تصویب رساندند و وزارت تعاون و اداره‌های تعاون را پایه‌ریزی کردند تا با هدایت و حمایت از مردم و تجمیع سرمایه‌های هر چند اندک آنان و به‌کارگیری این سرمایه‌ها در زمینه‌های تولید و توزیع و خدمات در قالب تعاونی، بتوان به ایجاد اشتغال و کار و فعالیت پرداخت.
امینی افزود: ما اگر بخواهیم رفتارهای اقتصادی را عوض کنیم، نخستین کار، جلب اعتماد مردم است. باید به مردم اطمینان خاطر داد که شیوه‌ تعاونی بهتر از روش حجره و بازار است.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود لزوم اطلاع‌رسانی به مردم برای آگاهی از ظرفیت‌های بخش تعاونی را یادآور شد و با اشاره به نقش و فعالیت تعاون خوزستان در تعاونی‌های مسکن‌مهر و سهام‌عدالت خواستار تنویر افکار عمومی از وضعیت تعاونی‌ها شد.
امینی با اشاره به معضل بیکاری خواستار همکاری و انسجام هر چه بیشتر دستگاه‌های اجرایی در زمینه ایجاد اشتغال کارجویان و متقاضیان اشتغال شد و با اشاره به تشکیل 970 تعاونی مسکن‌مهر در استان و فعالیت شبانه‌روزی این تعاونی‌ها برای خانه‌دار کردن بی سرپناهان گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال، تعاونی‌ها‌ی مسکن ‌مهر 37 هزار واحد مسکونی را آماده‌ بهره‌برداری کنند.